جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/08/13 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3175

 كوتاه و خواندني  

کاهش کلسترول خون با رژيم غذايي گياهي

رعايت يک رژيم غذايي گياه خواري سخت مي تواند به اندازه داروهايي مثل استاتين ها، کلسترول خون را کاهش دهد. به گزارش ايسنا، رژيم غذايي حاوي استرول هاي طبيعي گياهي که در گياهان، سبزيجات، ميوه و بادام و روغنهاي نباتي يافت مي شود و نيز الياف لعاب دار که در جو و جوي دو سر وجود دارد، به مدت 4هفته ميزان کلسترول بد خون را کاهش مي دهد. بر اين اساس، بهتر است بيماران داراي کلسترول خون بالا، قبل از مصرف دارو، 6 تا 12 هفته رژيم غذايي خود را تغيير دهند. گفتني است، کلسترول بالا يک عامل شناخته شده خطر در بروز بيماري قلبي و عروقي است و استاتين ها خطر مرگ و مير ناشي از بيماري هاي قلبي را تا يک سوم کاهش مي دهند.

 رژيم غذايي حاوي سبزيجات وميوه جات اسانترين راه حفظ سلامت قلب است

کارشناسان مي گويند استفاده از رژيم غذايي حاوي سبزيجات و ميوه جات، آسانترين راه حفظ سلامت قلب است. به گزارش واحد مرکزي خبر به نقل از شبکه تلويزيوني العربيه ،کارشناسان مي گويند براي انکه سلامت قلب انسان حفظ شود حد اقل روزانه بايد دو وعده از سبزيجات خام يا پخته استفاده شود زيرا سبزيجات سرشار از ويتامين هاي " E , C , A " است که ضد اکسيده شدن هستند.
اين ويتامينها در سبزيجات سبز رنگ مانند گل کلم و اسفناج وجود دارد.  همچنين خوردن سه بار ميوه تازه در روز به سلامت قلب کمک مي کند.  کارشناسان مي گويند نوشيدن سه ليوان اب پرتقال ميزان کلسترول مضر را شانزده درصد کاهش مي دهد. انها مي افزايند خوردن روزانه دو سيب به مدت سه هفته به کاهش کلسترول مضر خون به ميزان بيس و يک درصد کمک مي کند. اما اب انار به ميزان ده درصد به فعاليت انزيم ضد اکسيده شدن کمک مي کند. سبزيجات و ميوه جات مي توانند سي درصد به کاهش سکته هاي قلبي کمک کنند.  کارشناسان همچنين توصيه مي کنند افراد از غذاهاي سرشار از الياف مانند عدس و لوبيا و ديگر حبوبات استفاده مي کنند چرا که حبوبات جلوي تصلب شرائين را مي گيرند.  در مقابل بايد از نمک ، غذاهاي سرشار از شيريني و چربي مانند گوشتهاي قرمز و کره پرهيز شود زيرا فشار خون را کاهش و کلسترول مضر در خون را افزايش مي دهند.  کارشناسان توصيه مي کنند به جاي اين غذاها از چربي هاي امگاسه که براي قلب مفيد است و به ويژه در ماهي ها يافت مي شود استفاده شود. تحقيقات نشان مي دهد مصرف سه وعده ماهي در هفته ،خطر مرگهاي ناگهاني ناشي از سکته هاي قلبي را هشتاد و يک درصد کاهش مي دهد.

  بين 30 تا 45 درصد افراد از
 بي خوابي رنج مي برند 

دبير همايش پزشکي خواب گفت: بي خوابي مهمترين مشکل مرتبط با خواب است، بطوري که بررسي هاي مختلف نشان مي دهد بين 30 تا 45 درصد افراد بزرگسال از بي خوابي رنج مي برند.   
دکتر "ميرفرهاد قلعه بندي" روان پزشک و فلوشيب خواب در آستانه برگزاري چهارمين همايش سراسري پزشکي خواب در گفت و گو با ايرنا با بيان اين مطلب افزود: کم خوابي شبانه باعث ايجاد مشکلاتي مانند پرخاشگري، تحريک پذيري ، مشکل در توجه و تمرکز و به دنبال آن مشکلات يادگيري و افت کارکردهاي آموزشي مي شود. وي در خصوص مشکلات خواب در کودکان گفت: بين 20 تا 30 درصد کودکان دچار مشکلات خواب هستند ، 3 تا 12 درصد آنها خرخر مي کنند و 1 تا 3 درصد کودکان نيز دچار آپنه انسدادي خواب هستند.
دبير علمي همايش پزشکي خواب يادآور شد : در حالي که نياز خواب در نوجوانان حدود 8/5 تا 9/5 ساعت خواب شبانه است، اما بررسي ها نشان داده است نوجوانان بطور متوسط 7 ساعت مي خوابند و خواب کافي مورد نياز آنها تامين نمي شود.
وي ادامه داد: تماشاي تلويزيون، استفاده از اينترنت و تمايل ذاتي نوجوانان به دير خوابيدن و دير بيدار شدن باعث مي شود خواب مورد نياز نوجوانان تامين نشود.
اين روان پزشک هم چنين اظهار داشت: با توجه به اينکه شروع فعاليت هاي آموزشي قبل از ساعت 8 است، محروميت از خواب مشکلاتي را براي نوجوانان به دنبال دارد.
قلعه بندي با بيان اينکه شايع ترين علت خواب آلودگي در کليه دوره هاي سني محروميت از خواب شبانه است، گفت: براي عملکرد مناسب کودکان خواب کافي شبانه ضروري است، زيرا بي خوابي تمامي حوزه هاي فعاليت هاي جسماني ، هيجاني ، شناختي و رشدي کودکان را متاثر مي کند.
دبير همايش اختلالات خواب اضافه کرد:عدم تامين خواب کافي و مناسب شبانه در کودک به هر دليل ، تغييرات خلقي، اختلال در توجه ، بيش فعالي ، تحريک پذيري و افزايش رفتارهاي پرخطر را به دنبال دارد. وي با بيان اينکه محروميت از خواب شبانه و بطور کلي کم خوابي و بد خوابي مهمترين عامل خواب آلودگي در روز است افزود: خواب آلودگي يکي از علت هاي مهم حوادث شغلي و ترافيکي است.
به گفته وي در ايران آماري که نشانگر اين باشد که چه ميزان از تصادفات داخل کشور ناشي از خواب آلودگي است وجود ندارد، اما در آمريکا بيش از 50 درصد حوادث ترافيکي اتوبان هاي آمريکا ناشي از خواب آلودگي راننده هاست. در چهارمين همايش پزشکي خواب مسايل مختلفي از جمله بهداشت خواب، روشهاي تشخيصي و درماني در پزشکي خواب، استانداردهاي مراکز خواب، خواب و حوادث ترافيکي و پزشکي خواب در کودکان مورد بررسي قرار مي گيرد. اين همايش 21 تا 23 آبان ماه در سالن همايش هاي بيمارستان ميلاد برگزار مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دانش و پژوهش
دريچه هنر
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته