جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/08/13 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3175

  در همايش بحران هاي مالي، چالش ها و فرصت ها عنوان شد;
 هشدار نسبت به کاهش درآمد نفتي کشور  

 وزير سابق امور اقتصادي و دارايي گفت: اولين اثر افت قيمت نفت کاهش درآمدهاي نفتي کشور در سال آينده است. به گزارش فارس، داود دانش جعفري که در همايش بحران هاي مالي، چالش ها و فرصت ها سخنراني مي کرد با بيان اينکه موتور اصلي تجارت کشور متکي بر ارز و مرتبط با درآمد صادراتي و هزينه هاي واردات است اظهارداشت: با افزايش قيمت نفت در سال هاي گذشته سرمايه گذاري در اين حوزه توجيه و افزايش يافت اما در حوزه تقاضا، هم اکنون شاهد کاهش تقاضا  هستيم. دانش جعفري در رابطه با وضعيت درآمدهاي ارزي سال آينده کشور پيش بيني کرد، با توجه به روند کاهشي قيمت نفت درآمدهاي نفتي کشور نيز کاهش خواهد يافت که با اين اتفاق قدرت واردات از نظر مبادله ارزي متاثر خواهد شد. وي ادامه داد: در حالي سال گذشته صادرات نفتي 97/4 ميليارد دلار و واردات نفتي 56/5 ميليارد دلار بود که متناسب با افزايش درآمدهاي نفتي قدرت واردات نفت نيز افزايش يافته و افزايش درآمدهاي نفتي از ارتباط 70 درصدي با واردات کالايي برخوردار است.
کاهش قيمت نفت منجر به فشار بر بانک مرکزي مي شود
دبير کميسيون اقتصادي مجمع تشخيص مصلحت نظام در اين همايش گفت: با افت قيمت نفت تا بشکه اي 30 دلار و عدم تحقق درآمدهاي نفتي و کسري بودجه، فشار بر بانک مرکزي براي تامين اين کسري بيشتر خواهد شد. مجيد قاسمي اظهارداشت: برخي از کارشناسان در حالي قيمت هر بشکه نفت را 30 دلار پيش بيني کرده اند که در اين صورت دولت با عدم تحقق درآمدها و کسري بودجه مواجه خواهد شد که نتيجه اين روند منتهي به اعمال فشار بر بانک مرکزي جهت تامين کسري بودجه است. وي افزود: در صورتي که چنين اشتباهي صورت گيرد با افزايش نقدينگي، تورم و در نهايت ضربه خوردن بيشتر توليد مواجه خواهيم شد که اين وضعيت براي اقتصاد کشور بسيار نامطلوب خواهد بود. مديرعامل بانک پاسارگاد خاطرنشان کرد: در اين وضعيت بايد از منابع هرچند اندک حساب ذخيره ارزي استفاده کرد و از سوي ديگر نسبت به بازپرداخت تسهيلات اقدام کرد. قاسمي ادامه داد: نظام بانکي کشور در حالي با بحران هاي مالي روبرو شده که اين نظام از پيش تضعيف شده بود و سياست هايي مانند اعمال نرخ سود غيرواقعي و يا تسهيلات تکليفي روزافزون بدهي بانک ها را به بانک مرکزي  افزايش داده و قدرت پرداخت تسهيلات را دچار کاستي کرده است.
وي ادامه داد: در اين شرايط کمک به کفايت سرمايه بانک ها يکي از مهمترين اقدامات و اولويت هايي است که بايد از سوي دولت پيگيري شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دانش و پژوهش
دريچه هنر
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته