جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/08/13 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3175

 گل گشت  

ايلا م
غرب اين سرزمين، بنا به اسناد تاريخي فراوان، بخشي از کشور عيلام باستان بوده که در حدود 3000 سال پيش از ميلاد به فرمان آشور باني پال منقرض شد. در کتيبه هاي بابي، عيلام را " آلامتو" يا "آلام"خوانده اند. که به قولي به معناي کوهستان يا "کشور طلوع خورشيد" است. مدتي پس از سقوط عيلام، حوزه فرمانروايي آنان به دو منطقه تحت نفوذ پارسها و مادها در غرب تقسيم شد. در دوره هخامنشي جزئي از امپراطوري هخامنشي بوده است. بعد از تسخير ايران به وسيله اعراب مسلمان، احتمال دارد که اين ناحيه جزئي از ايالت کوفه باشد. از اوايل قرن چهارم تا اوايل قرن ششم خاندان حسنويه کرد بر لرستان و ايلام حکومت مي کردند و از سال570 تا 1006 اتابکان لر بر لرستان و پشتکوه حکومت کرده اند. از سال 1309 شمسي در تقسيمات کشوري، ايلام جزو استان پنجم يعني کرمانشاه گرديد. صنايع دستي فعال امروز ايلام عبارتند از: گليم بافت و گليم گل برجسته در ايلام، سرآبله، ايوان، دره شهر، قالي بافي و قاليچه گل ابريشم در سرآبله، ايوان، دره شهر. گفتني است ديگر صنايع دستي رايج در استان ايلام را دوج بافي، جيغ بافي، نمد مالي، خراطي، و ساخت زيورآلات تشکيل مي دهد.

 زيارتگاه امامزاده علي صالح:
بقعه امام زاده صالح (ع) فرزند عبيد الله الاعرج فرزند حسين فرزند امام چهارم حضرت سجاد است . امام زاده علي صالح از معاصرين حضرت امام موسي کاظم (ع) بوده است که همزمان با طغيان خلفاي عباسي به ايران هجرت نموده ودر زمان امام رضا (ع) در محل صالح آباد به شهادت رسيده است . در زمان هلاکو خان مغول ساختماني کوچک بر روي مقبره آن احداث گرديده بود ولي اين ساختمان در زمان قاجار به دستور والي ابوقداره تجديد بنا شده وپس از پيروزي انقلاب اسلامي به طور کلي تجديد بنا گرديده است . 
وجود مزار شهداي جنگ تحميلي استان به اهميت زيارتي آن افزوده و شاخص ترين مکان زيارتي استان بشمار مي آيد.اين بقعه در شهر صالح آبادواقع در شهرستان مهران قرار دارد.
بقعه امامزاده صالح :
بقعه امام زاده صالح در گورستان ماژين از توابع دره شهر واقع شده است . اين بقعه ، بنايي چهار گوش است که در دو طبقه با گنبد هرمي شکل ساخته شده است . مرقد اصلي در طبقه زيرين بنا قرار دارد . اين طبقه تماما با آجر ساخته شده و با طاق جناغي پوشش يافته است . در طبقه دوم بنا صورت قبري با سنگ،گچ و پوشش سفالي ساخته شده است . اين بنا که به قرن هشتم هجري قمري تعلق دارد ، به مرمت و با سازي کامل احتياج دارد . گچ بري هاي داخل مقبره از جمله آثار ارزنده و بي نظير دوره مربوطه مي باشد .
امامزاده سيد حسن :
امامزاده سيد حسن (ع) در 3 کيلومتري جاده مهران - دهلران واقع شده است.ايشان فرزند بلافصل امام موسي کاظم (ع) است.
امامزاده سيد فخرالدين:
طبق شجره نامه موجود اين امامزاده (ع) از نوادگان امام هفتم شيعيان حضرت امام موسي کاظم(ع) است که در روستاي زرآب بخش زرين آباد شهرستان دهلران در کنار جاده ايلام به ميمه زرين آباد قرار دارد. بناي آن داراي گنبدي ساده است که بيشتر مصالح بکار رفته در آن از سنگ ساخته شده است. اين بنا در نهايت سادگي ساخته شده و قدمت آن به درستي مشخص نمي باشد.
امامزاده سيدناصرالدين:
امامزاده سيدناصرالدين از نوادگان امام هفتم شيعيان حضرت امام موسي کاظم(ع) است . بارگاه ايشان در کنار روستاي علي آباد بخش زرين آباد دهلران قرار گرفته وداراي سبک معماري مربوط به دوره قاجار ميباشد.
امامزاده عبدالله:
امامزاده عبدالله در روستاي هلشي از توابع شهرستان ايوان در دامنه جنوبي کوه رنو واقع شده است. اين امامزاده بنا به روايات از نوادگان امام هشتم شيعيان امام جعفر صادق (ع) ميباشد و هم اکنون مرقد او يکي از زيارتگاه هاي مهم مردم منطقه است.
امامزاده عباس:
اين امامزاده در شهرستان شيروان چرداول بخش شيروان در روستاي عباس آباد و در 45کيلو متري شهر ايلام قرار دارد.اين امامزاده از نوادگان امام چهارم شيعيان حضرت امام زين العابدين است. بناي آن بر روي تپه اي تقريبا بلند و مشرف به آبادي عباس آباد و رود خانه بزرگ سراب کلان قرار داردو هم اکنون يکي از زيارتگاه هاي مردم منطقه محسوب ميگردد.
امامزاده مهدي صالح:
بقعه مهدي صالح در بخش ماژين شهرستان دره شهر و در 145 کيلو متري جنوب خرم آباد قرار دارد و از شاهکارهاي معماري قرن هشتم است.بر روي ديوارها آن آياتي از قرآن کريم به طرز زيبا و هنر مندانه اي گچبري شده است.اين بقعه از شاهکارهاي معماري دوره اسلامي است.
بقعه ابراهيم قتال:
بقعه ابراهيم قتال در 38 کيلو متري جاده دهلران به مهران بعد از روستاي بيشه دراز قرار دارد. اين بقعه در سمت چپ جاده و نزديک مرز ايران و تا جاده اصلي 10 کيلومتر فاصله دارد.ايشان از نوادگان محمد حنفي از فرزندان امام علي(ع) است و داراي شجره نامه به خط عربي ميباشد.
بقعه سيد صلاح الدين محمد:
اين امامزاده در جنوب شرقي شهر آبدانان در انتهاي شهر و برروي تپه اي ساخته شده است. در اطراف آن قبرستان عمومي شهر واقع شده است. اين بقعه هم اکنون يکي از زيارتگاههاي شهر و منطقه ميباشد.
بقعه حاجي حاضر:
بناي بقعه حاجي بختيار در 13 کيلومتري شمال غرب شهر ايوان و در قسمت شمالي روستايي به همين نام واقع شده است.اين بقعه تنها زيارتگاه موجود در استان ايلام ميباشد که ورودي آن در ضلع جنوبي قرار دارد.
بقعه حاجي بختيار:
بقعه حاجي بختيار در 27 کيلو متري شمال غربي شهر کوچک چوار از توابع شهرستان ايلام و در روستاي حاجي بختيار قرار دارد. بناي فعلي حاجي بختيار در شال 1369 باز سازي شده است. اين مکان مذهبي در حال حاضر يکي از مهمترين زيارتگاه هاي منطقه بوده و مردم اعتقاد عجيبه آن دارند.
مشهد شهيدان جنگ 8 ساله ايران و عراق:
استان ايلام يکي از جنگزده ترين شهرهاي ايران در طول جنگ نابرابر و تحميلي 8 ساله عراق بر عليه ايران بود.
نقطه به نقطه اين استان شهرها و حتي روستاهاي استان
شاهد وقايع تلخ و دفاع جانانه مردان وزنان از خاک عزيز مهين مان ايران بودند.
بعد از پايان جنگ به دليل وجود شواهد وآثار متعدد باقي مانده از جنگ در طول مرز 420 کيلومتري مشترک استان با عراق، هر ساله دوستداران حفظ آثار جنگ در قالب کاروانهاي راهيان نور به خصوص در فصل بهار راهي اين مناطق ميشوند.مناطق مورد بازديد کاروانهاي راهيان نور شهرها و مناطق ايلام - مهران و دهلران ميباشند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دانش و پژوهش
دريچه هنر
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته