جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/08/13 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3175

 معرفي رشته هاي دانشگاهي 

 رشته علوم سياسي

موضوع اين رشته تحصيلي:
آنچه مردم به نام سياست و مسائل سياسي مي شناسند با سياست به مفهومي که در رشته علوم سياسي مطرح است، تفاوت بسيار دارد و دانشجويان موفق اين رشته نيز نه يک سياستمدار بلکه يک سياست شناس خواهند شد.در واقع علوم سياسي به بررسي انديشه ها و نظريه هاي سياسي و کارکرد آنها در عرصه جامعه مي پردازد و به عبارت ديگر رشته علوم سياسي يعني ارائه يکسري نظريه ها و يا يکسري ابزارها و راهکارهايي که بر اساس آنها هر جامعه شرايط و مشکلات حال را بررسي کرده و از پيش پا برمي دارد و براي حرکتها و اقدامات بعدي يعني ترسيم فضا براي مسير آينده برنامه ريزي مي کند و همچنين از تجارب و دستاوردهاي بشر که در طول تاريخ در عرصه اجتماع به دست آورده است، بهره مي برد.
توانايي هاي لازم:
داشتن شم سياسي و علاقه به مسايل سياسي و برخورداري از ديدي عميق و وسيع ويژگي هايي لازم براي يک دانشجوي رشته علوم سياسي است. همچنين دانشجوي اين رشته بايد فردي منطقي بوده و نظرياتش مستند به دليل و مدرک باشد و ظرفيت بالايي داشته باشد تا در بمباران مسائل روزمره گيج نشده و عمق مسائل اجتماع را ببيند. دانشجوي علوم سياسي لازم است با همه اقشار جامعه ارتباط داشته باشد تا بفهمد که مردم جامعه اش به چه فکر مي کنند و نيازهاي آنها چيست؟ داوطلبان کنکور سراسري در صورتي در اين رشته موفق مي شوند که کتب تاريخي بخصوص تاريخ سياسي را دوست داشته باشند و فلسفه را با علاقه بخوانند و گرنه با مشکلات مختلفي روبرو خواهند شد.
موقعيت شغلي در ايران:
در حال حاضر حتي فارغ التحصيلان روابط بين الملل نيز به سختي جذب وزارت امور خارجه مي شوند. البته فارغ التحصيلان رشته علوم سياسي در بخشهاي سياسي و حقوقي سازمانها و وزارتخانه ها و همچنين در صدا و سيما مشغول به کار مي باشند اما با اين همه حدود %90 فارغ التحصيلان اين رشته با مشکل اشتغال روبرو هستند. با اين وجود اگر دانشجويي واقعا علاقه مند بوده و در اين رشته موفق و متبحر باشد و همچنين قلم خوبي داشته باشد از نظر شغلي مشکلي نخواهد داشت. اما متاسفانه بسياري از دانشجويان نمي دانند که براي چه به اين رشته آمده اند و در هنگام ورود شناخت و علاقه لازم را ندارند.
درس هاي اين رشته در طول تحصيل:
مباني علم سياست، مباني علم حقوق، مباني علم اقتصاد، مباني جامعه شناسي عمومي، روش تحقيق در علوم سياسي، حقوق اساسي (کليات)، حقوق اساسي جمهوري اسلامي ايران، مباني انديشه هاي سياسي در اسلام، حقوق بين الملل اسلام، نظام سياسي و دولت در اسلام، انديشه هاي سياسي در اسلام و ايران، جنبشهاي اسلامي معاصر، تحولات سياسي و اجتماعي ايران، انقلاب اسلامي ايران، تاريخ روابط خارجي ايران از قارجاريه تا دوران معاصر، سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران، مسايل اقتصادي و سياسي نفت در ايران، حقوق اداري، خليج فارس و مسايل آن، مسايل سياسي و اقتصادي جهان سوم، اصول روابط بين الملل، تاريخ روابط بين الملل از 1871 تا 1945، سازمانهاي بين المللي، تاريخ انديشه هاي سياسي در غرب از قبل از افلاطون تا قرن بيستم، انديشه هاي سياسي در قرن بيستم، ديپلماسي و رفتار سياسي در اسلام، حقوق بين الملل عمومي، فن ديپلماسي و آداب کنسولي، حقوق بين الملل خصوصي، تئوريهاي انقلاب، شناخت ماهيت و عملکرد امپرياليسم، سير قدرت در درياها، نوسازي و دگرگوني سياسي، جامعه شناسي سياسي، سياست خارجي قدرتهاي بزرگ، مسائل نظامي و استراتژيک معاصر، تاريخ تحول دولت در اسلام، متون سياسي به زبان خارجي.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دانش و پژوهش
دريچه هنر
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته