جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/08/16 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3178

  بيماري "دا» صدف" يا "پسوريازيس"  

 پوست، بزرگ ترين عضو بدن است و آنچه که اين عضو را از ساير اعضا متمايز مي کند، ارتباط مستقيم آن با محيط خارج است و تغييراتي که در نظر بيننده غيرطبيعي تلقي مي شود از ديدگاه فرد، بيماري پوستي تلقي مي شود. يکي از اين بيماري ها، "دا» صدف" يا همان "پسوريازيس" است که سلول هاي پوستي به طور مزمن و بيش از حد طبيعي، در مناطقي از بدن شروع به تکثير مي کنند.
اين بيماري به دليل پوسته هاي سفيد رنگ صدفي شکلش به بيماري صدف مشهور است که يک تا 3 درصد جمعيت کشورهاي مختلف را درگير خود مي کند و در کشور ما نيز از شيوع زيادي برخوردار است.
دکتر کامران بليغي، متخصص پوست و مو و عضو هيات علمي پوست بيمارستان رازي و دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفتگو با "جام جم"، دراين باره مي گويد: اين بيماري به صورت ضايعات برجسته  روي پوست ايجاد مي شود که بيشتر در نواحي کف سر و ناخن ها مشهود است که گاهي نيز باعث بروز درگيري هاي مفصلي مي  شود.اين پزشک متخصص، سن شيوع اين بيماري را دهه سوم زندگي ذکر کرده و ابراز مي کند: هنوز علت خاصي براي اين بيماري مشخص نشده است، ولي طبق تحقيقات و بررسي هاي به عمل آمده در يک سوم از مبتلايان، سابقه فاميلي و توارث نقش داشته است.دکتر بليغي خاطرنشان مي کند: مثلا اگر يکي از والدين يا هر دوي آنها، دچار بيماري صدف شوند، درصد ابتلا به اين بيماري بالا مي رود.
علائم فيزيکي
در اين بيماري ضايعات پوستي برآمده و قرمز رنگ است که سطح آن را پوسته هاي سفيدرنگ چسبنده  اي پوشانده است که گاهي همراه با پوسته ريزي است و اگر اين لايه ها تراشيده شود در نهايت نقاط قرمز رنگ خونريزي در سطح آن ظاهر مي شود که به آن علائم، شبنم خونين گفته مي شود  و  پزشکان براي تشخيص بيماري صدف از اين روش استفاده مي کنند.
اين عضو هيات علمي دانشگاه با بيان اين مطلب، در ادامه مي افزايد: اين ضايعات پوستي در نواحي مختلف بدن مشهود است; ولي از مناطق شايع آن مي توان به ناحيه سر (پشت سر) ، آرنج ها، زانوها، نواحي تناسلي و گاهي تمامي نواحي بدن اشاره کرد.
اشکال مختلف بيماري
بيماري صدف داراي انواعي مختلفي است، مثلا صدف قطره اي که بيشتر در کودکان شايع است و متعاقب عفونت هاي حلق و عفونت هاي چرکي گلو، بيماري به صورت دانه هاي ريز قابل رويت است و پس از گذران دوره کوتاهي قابل بهبود است.
اين متخصص پوست و مو در تعريف صدف (پسوريازيس معمولي)  مي افزايد: در اين نوع از بيماري، دوره آن ماه ها و حتي سال ها به طول مي انجامد و بيماري با دارو کنترل مي شود; ولي در صدف "چرکي" برخلاف صدف معمولي، در بدن جوش هاي چرکي ظاهر مي شود که کف دست و پا را درگير مي کند.
به گفته اين پزشک متخصص، در نوعي ديگر از صدف چرکي، بدن پر از جوش هاي چرکي شده و پس از تب، اگر بيمار به پزشک رسانده نشود، فوت خواهد کرد.همچنين در صدف مفاصل نيز، علاوه بر بروز ضايعات پوستي، مفاصل بدن درگير اين بيماري مي شوند.طبق گفته متخصصان پوست و مو، در اين بيماري، ناخن ها دستخوش تغيير مي شوند که 50 درصد از بيماران اين تغييرات را تجربه مي کنند، فرورفتگي هاي نقطه اي (pitting)، پوست پوست شدن زير لبه آزاد ناخن و جدا شدن ناخن از بسترش از اين نوع تغييرات است که با درمان هاي موضعي، شکل ظاهري ناخن درمان مي شود; ولي گاهي اوقات مخاط دهان نيز درگير بيماري مي شوند، مثلا بروز زبان جغرافيايي و يا زبان ترک دار.
دکتر بليغي مي افزايد: در درگيري اين بيماري با پوست سر، ريزش مو رخ مي دهد که اين ريزش دائمي نيست و بيماري با داروهاي تزريقي و خوراکي تحت کنترل درخواهد آمد، ولي نکته مهمي که در مورد اين بيماري حائز اهميت است، شکل و ظاهر آن است که با مخدوش شدن قيافه شخص، برخلاف مسري نبودن بيماري محبت اطرافيان از او سلب مي شود که اين شرايط روحي رواني براي فرد کشنده خواهد بود.بيماري صدف، نوعي بيماري التهابي است که تمام دستگاه هاي بدن را درگير خود مي کند. همچنين آمارها نشان مي دهد، بروز بيماري هاي قلبي عروقي در اين بيماران بيشتر از سايرين است، اين متخصص پوست و مو با اظهار اين مطلب مي افزايد: بيماري صدف پيشگيري خاصي ندارد و بيمار مي تواند با مصرف غذاهاي دريايي، ضايعات خود را بهبود بخشد.
خود درماني ممنوع
درمان اين بيماري اهميت زيادي دارد و شخص بايد با مراجعه به پزشک و پرهيز از خود درماني به معالجه خود بپردازد; چرا که استفاده بي رويه از داروهاي خوراکي کورتون، زمينه ساز بروز عوارض زيادي بخصوص عود شديد بيماري به هنگام قطع آن خواهد داشت که به دنبال آن پوست دچار شکنندگي و نازکي مي شود.دکتر بليغي در پايان مي افزايد: اين بيماري شخص را از نظر روحي رواني بسيار ضعيف مي کند. در صورتي که بيماري علي رغم سير طولاني و مزمن بودنش، قابل کنترل و درمان است و بايد به ياد داشت که استرس يکي از مهم ترين عوامل تشديدکننده بيماري است، پس حفظ آرامش و داشتن رابطه اي محبت آميز با بيمار جزو اولين گام هاي بهبود بيماري به شمار مي رود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دانش و پژوهش
دريچه هنر
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته