جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/09/18 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه)( عيد سعيدقربان به عموم مسلمانان جهان مبارك باد) نسخه شماره 3205

 كوتاه از سياست  

  تکذيب خبر تغيير احتمالي برقعي
گروه سياسي: مشاور و رئيس حوزه امور عمومي معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري خبر جايگزيني احتمالي علي کردان به جاي امير منصور برقعي در اين معاونت را رد کرد و گفت: برقعي هم اکنون در جلسه هيات دولت حضور دارد.امير شاه حسيني ديروز در گفت وگو با مهر گفت: خبر برخي رسانه ها مبني بر جايگزيني احتمالي علي کردان به جاي امير منصور برقعي در معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري صحت ندارد.وي افزود: هم اکنون که ساعت 16 و 15 دقيقه است، برقعي در جلسه هيات دولت حضور دارد.برخي رسانه ها ديروز گزارش دادند: علي کردان جايگزين امير منصور برقعي در معاونت برنامه  ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري مي  شود.
  رئيس جمهور اکوادور ميهمان مجلسي ها شد 
گروه سياسي:  رافائل کوره آ رئيس جمهور اکوادور با همراهي علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در صحن علني مجلس حضور يافت.   وي صبح ديروز براي ديدار با لاريجاني به مجلس شوراي اسلامي آمده بود. تعدادي از عکاسان و تصويربرداران اکوادوري هم همراه رئيس جمهور اين کشور در صحن علني مجلس حضور يافتند و عکس و فيلم تهيه کردند. محمدحسن ابوترابي فرد که رياست جلسه را بر عهده داشت با خوشامدگويي به رئيس جمهور اکوادور و هيات همراه گفت: اميدواريم روابط مردم، دولت ها و مجالس ايران و اکوادور موجب ارتقا و افزايش سطح توانمندي ها و تبادل تجارب ميان دو کشور شود.کوره آ و لاريجاني پس از حدود پنج دقيقه، مجلس را ترک کردند.
  ابوترابي : سوال نمايندگان با نگاه ملي مطرح شود  
گروه سياسي: نايب رئيس اول مجلس شوراي اسلامي در جلسه غيرعلني مجلس با اشاره به تعداد زياد سوالات نمايندگان از وزيران، نگاه ملي را در طرح پرسش ها خواستار شد.ولي اسماعيلي نماينده مردم گرمي در جمع خبرنگاران با اعلام اين مطلب، افزود: ابوترابي فرد در اين جلسه از نمايندگان خواست در طرح سوالات بخشي و منطقه اي تعامل بيشتري با وزيران داشته باشند تا وقت مجلس کمتر گرفته شود.
   هشدار نماينده آبادان درباره تغيير خط تالبوت در اروند
 
گروه سياسي: نماينده آبادان طي سوالي از وزير کشور، خواستار حفظ خاک ايران در نقاط مرزي رود اروند شد.    موسوي جرف ديروز در حاشيه جلسه علني و در جمع خبرنگاران گفت: در حال حاضر بخش هايي از رودخانه اروند در خاک عراق ساحل سازي شده اما متاسفانه در مرز مقابل، يعني خاک ايران به دليل پيشروي آب رودخانه اروند، خط مرزي تغيير کرده است و بنده همين موضوع را از وزير کشور سئوال کرده ام. وي با اشاره به اينکه حداقل در سه ناحيه از رودخانه اروند در خاک ايران به ساحل سازي و ممانعت از پيشروي آب به داخل خاک نياز داريم، افزود: در غير اين صورت به تدريج شاهد تغيير خط تالبوت و کاهش خاک ايران به نفع عراق خواهيم بود. خط تالبوت عميق ترين نقطه رودخانه مرزي دو کشور است که مرز بين دو کشور محسوب مي شود. 
  تعويق بررسي طرح موادي از قانون مدني 
گروه سياسي: بررسي طرح اصلاح موادي از قانون مدني در مجلس شوراي اسلامي، برگشت داده شده از شوراي نگهبان، به تعويق افتاد.هنگام بررسي اين طرح در جلسه علني ديروز، حميدرضا حاجي بابايي عضو هيات رئيسه مجلس گفت: با توجه به استفتايي که از مقام معظم رهبري در اين باره شده است منتظر پاسخ ايشان هستيم و سپس طرح را بررسي کنيم.محمدحسين فرهنگي نماينده مردم تبريز در تذکري آيين نامه اي گفت : براساس دستور هفتگي، طرح اصلاح موادي از قانون مدني دومين دستور مجلس بود ولي هيات رئيسه از آن عبور کرد و به رديف سوم رفت.ابوترابي فرد که رياست جلسه را برعهده داشت در پاسخ به اين تذکر گفت: اين طرح از دستور کار مجلس خارج نشده است.وي افزود: با توجه به استفتايي که از مقام معظم رهبري شده است منتظريم تا نظر ايشان را به دست بياوريم آنگاه بر اساس آن، کميسيون نظر نهايي خود را اعلام مي کند.
    توکلي: عملکرد دولت از لحاظ کارکردي قابل دفاع نيست
گروه سياسي: احمد توکلي گفت: عملکرد اقتصادي دولت نهم تنها به لحاظ رويکردي قابل دفاع است اما با توجه به اينکه هدف سياستهاي اقتصادي آن کارايي و عدالت است اين عملکرد از لحاظ کارکردي قابل دفاع نيست. به گزارش مهر، رئيس مرکزپژوهش هاي مجلس شامگاه ديروز در جمع دانشجويان دانشگاه تربيت معلم در جلسه "نقد و مقايسه عملکرد سياستهاي اقتصادي دولت هاي پنجم تا نهم" گفت: مبناي توسعه دولت احمدي نژاد رشد عدالت محوري است و به آثار توزيع اهميت مي دهد در حالي که دولت هاي گذشته تنها رشد محور بوده اند و توجهي به آثار توزيع نداشته اند.
توکلي افزود: مسائلي مثل نقدي کردن يارانه ها و توزيع عدالت در تقسيم يارانه ها ميان افراد توانمند و فقير، گسترش بنگاه هاي اقتصادي زودبازده و تخصيص اعتبارات مالي به افراد توانمند در ايجاد اشتغال تنها در دولت نهم مطرح شده است. توکلي در نقد دولت همچنين تصريح کرد: اشکال کارکردهاي اين دولت اين است که سرعت عملش بيش از ظرفيت واقعي کشور است.  رئيس مرکز پژوهش هاي مجلس عنوان کرد: احمدي نژاد به لحاظ روحيه عزمي قوي دارد اما ايراد کارش اين است که در کارها با عجله فوق العاده اي برخورد مي کند.  توکلي درباره سياست هاي خارجي دولت نهم يادآور شد: سياست خارجي دولت نهم به دليل اصل بودن دستيابي به فناوري هسته اي که از نظر علمي و توسعه اي و سياسي براي ملت عزت آفرين است، قابل دفاع است و به طور مسلم اين اقدام هزينه بردار است اما مي شود با اتخاذ تدابيري اين هزينه ها را کمتر کرد. 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته