جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/11/14 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه)(دهه فجر مبارك باد) نسخه شماره 3247

  پستانک; مزايا و معايب آن 

 نوزادان متولد شده ميل به مکيدن دارند. بعضي از آنها حتي قبل از تولد انگشتان و شست خود را مي مکند. وراي مسئله تغذيه ، مکيدن روشي براي آرام شدن مي باشد، مکانيسمي آرام ، راحت و آشنا با دنياي جديداست . اما سوالي که اين جا مطرح مي شود اين است که آيا پستانک به راستي براي کودکان مفيد است؟
به گزارش  سلامت نيوزاگر چه پاسخ به اين سوال هنوز مشخص نيست، اما متخصصان دانشگاه امريکا اجازه استفاده از آن را در اولين سال تولد نوزاد بدون مانع مي دانند.
مزايا
 براي بعضي کودکان استفاده از پستانک روشي رضايت بخش در فاصله بين شير دهي مي باشد. ولي مزايايي که براي اين کار در نظر گرفته شده عبارتند از:
1-    پستانک ، کودکان بي قرار را آرام مي کند:  بعضي از نوزادان با مکيدن چيزي آرام مي شوند.
2-    پستانک روشي براي ايجاد حواس پرتي موقت است: زماني که کودک گرسنه است تا آماده شدن براي شيردهي و يا درست کردن شيشه شير براي او مي توان پستانک را واسطه قرار داد. همچنين در هنگام تزريق واکسن و ... مي تواند کودک را تا حدودي آرام کند.
3  -   پستانک به خوابيدن کودک کمک مي کند.
4-    پستانک خطر بروز ناگهاني سندرم مرگ نوزاد را کاهش مي دهد. مطالعات ثابت کرده است که استفاده از پستانک در هنگام خواب باعث کاهش بروز اين سندرم ناگهاني مي شود.
5-    پستانک دور انداختني است: اگر زماني رسيده که کودک بايد اين عادت را ترک کند ، شما مي توانيد به راحتي پستانک را دور بياندازيد ولي اگر کودک عادت به مکيدن انگشتان داشته باشد ترک آن بسيار مشکل تر است.
معايب
1 -   استفاده سريع از پستانک باعث ايجاد اختلال در شير دهي مي شود: مکيدن پستانک متفاوت از مکيدن پستانک و يا شيشه شير است. نوزادي که از همان ابتدا عادت به مکيدن پستانک کند، در مکيدن پستان به طور صحيح دچار مشکل خواهد شد.
2 -    کودک وابسته به پستانک مي شود:  اگر کودک از پستانک در هنگام خواب استفاد کند، چنانچه نيمه شب از دهان وي افتاد با گريه از خواب بيدار مي شود.
3 -   پستانک خطر ابتلا به عفونت گوش مياني را افزايش مي دهد: البته بايد گفت که سرعت ابتلا به عفونت گوش مياني از زمان تولد تا 6 ماهگي بسيار اندک  است و اين درست زماني است که خطر بروز ناگهاني سندرم مرگ نوزاد بالا مي باشد. 
4-    استفاده دراز مدت از پستانک باعث بروز مشکلات دنداني مي شود:  استفاده نرمال از اين وسيله دراولين سالهاي تولد مشکل چندان جدي براي سلامت دندانها ندارد. اما اگر کودک سماجت به استفاده از پستانک داشته باشد، به مرور زمان دندانهاي جلو و بالا به سمت بيرون کج شده و فک بالا و پايين ناهمتراز مي شود.
نکته ها
با توجه به آنچه گفته شد، اگر به کودک خود پستانک مي دهيد نکات زير را هميشه به خاطر داشته باشيد:
1-    تا زماني که فرآيند شيردهي به طرز صحيح انجام نشده از دادن پستانک به کودک اجتناب کنيد. ممکن است چند هفته  طول بکشد تا فرآيند شيردهي به طرز صحيح انجام شود. بنابراين به طور کلي توصيه مي شود که تا 1 ماهگي به نوزاد پستانک ندهيد.
2-    اجازه دهيد کودک پيشگام شود: اگر کودک علاقه اي به پستانک ندارد ، او را وادار به اين کار نکنيد.
3-     پستانک يک قطعه انتخاب کنيد:  پستانک هاي دوتکه چنانچه بشکند خطر خفگي نوزاد را در پي دارد. بنابراين مدل يک قطعه آن را انتخاب کنيد.
4 -   پستانک را تميز نگه داريد:  قبل از استفاده ، پستانک را با آب و صابون بشوييد.  براي پيشگيري از عفونت قارچي هر روز به مدت چند دقيقه پستانک را در مقدار مساوي آب و سرکه و سپس در هواي خشک قرار دهيد. از قرار دادن پستانک در دهان خود به منظور شست و شو اجتناب کنيد. زيرا با اين کار ميکرب بيشتري وارد دهان نوزاد مي کنيد.
5-    مراقب علائم مربوط به تخريب پستانک باشيد: در صورت هر نوع خرابي در پستانک سريعا آن را تعويض کنيد.
6 -    هرگز از زنجير و نوار براي ثابت کردن پستانک به گردن استفاده نکنيد.
7  -  از روش هاي ديگر براي آرام کردن کودک استفاده کنيد:  از پستانک به عنوان اولين وسيله براي آرام کردن کودک استفاده نکنيد. شايد عوض کردن حالت و وضعيت کودک به تنهايي براي آرام کردن او کافي است. اگر کودک گرسنه است تا آنجا که امکان دارد سريعا پستان و يا شيشه شير را به او بدهيد.
8-    بدانيدکه چه زماني عادت مکيدن پستانک بايد ترک شود: اغلب کودکان در فاصله سني 2 تا 4 سال عادت مکيدن را ترک مي کنند.
9-   شب هنگام در حين خواب اگر پستانک از دهان کودک افتاد تا عکس العملي نشان نداده پستانک را داخل دهان او قرار ندهيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته