جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/06/09 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2568

 کوتاه و خواندني 


 رئيس انجمن مهندسي شيمي ايران :
آزمون مهندسي حرفه اي براي نخستين بار
در کشور برگزار مي شود

دکتر رشتچيان با اشاره به اين مطلب که امروزه در کشورهاي غربي آزمون مهندسي حرفه اي شيمي (PE) از فارغ التحصيلان مهندسي گرفته مي شود گفت: بهمن ماه سال جاري با همکاري سازمان سنجش کشور اولين آزمون PE در کشور برگزار مي شود.
به گزارش مهر در اصفهان، دکتر رشتچيان رئيس انجمن مهندسي شيمي ايران در ششمين همايش ملي دانشجوئي مهندسي شيمي و پنجمين همايش ملي دانشجوئي نفت با اعلام اين خبر به تمامي فارغ التحصيلان مهندسي شيمي توصيه کرد که جهت برگزاري اين آزمون آماده شوند.
وي در ادامه به بيان تاريخچه و دستاوردهاي اين انجمن پرداخت و گفت: انجمن مهندسي شيمي ايران که از سال71 تشکيل شده با برگزاي10 کنگره ملي، 5همايش دانشجوئي و 48سمينار تخصصي از انجمن هاي علمي موفق کشور محسوب مي شود.
دکتر رشتچيان همچنين از برگزاري يازدهمين کنگره ملي مهندسي شيمي ايران در آذرماه سال جاري در دانشگاه تربيت مدرس خبر داد و گفت: ششمين همايش بين المللي مهندسي شيمي نيز سال آينده در کيش برگزار خواهد شد.
 
بيستمين دوره آزمون کتبي دانشنامه فوق تخصصي برگزار مي شود
 
بيستمين دوره آزمون دانشنامه فوق تخصصي در ساعت 9 صبح روز پنجشنبه 9 شهريور ماه جاري در دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني شهيد بهشتي برگزار مي شود.
به گزارش  مهر، حدود 200 داوطلب در بيستمين دوره اين آزمون شرکت مي کنند و مي توانند کارت ورود به جلسه خود را طي روزهاي 7 و 8 شهريور ماه جاري در محل آزمون کتبي دريافت کنند.
نتايج آزمون کتبي روز شنبه 11 شهريور اعلام خواهد شد.
همچنين آزمون شفاهي بيستمين دوره آزمون دانشنامه فوق تخصصي در روزهاي 11، 12 و 13 شهريورماه جاري در محل حوزه هاي امتحاني هر رشته که در هنگام توزيع کارت به اطلاع داوطلبان مي رسد، برگزار مي شود.
داوطلبان در صورت اعتراض داشتن به سئوالات آزمون مي توانند اعتراضات خود را به صورت مکتوب از ساعت 13 تا 17 روز پنجشنبه 9 شهريور ( روز برگزاري آزمون ) و از ساعت 8 تا 10 صبح روز جمعه 10 شهريور به نماينده دبيرخانه شوراي آموزش پزشکي و تخصصي وزارت بهداشت ارائه کنند.پذيرفته شدگان در آزمون کتبي موظف هستند در تاريخ هاي اعلام شده به محل برگزاري آزمون شفاهي مراجعه و در آزمون مربوطه شرکت کنند. آزمون کتبي بيستمين دوره دانشنامه فوق تخصصي داراي 100 سئوال چند گزينه اي بوده و حد نصاب قبولي در آزمون کتبي کسب حداقل 70 درصد کل نمره آزمون است.
در صورت قبولي در آزمون کتبي، داوطلب مي تواند در آزمون شفاهي شرکت کند و ملاک قبولي در آزمون شفاهي نيز کسب حداقل 70 درصد از کل نمره آزمون شفاهي است. براي تعيين نفرات برتر هر رشته نمره آزمون کتبي با ضريب دو و نمره آزمون شفاهي با ضريب يک محاسبه مي شود و معدل بدست آمده، نفرات برتر را مشخص مي کند. دستياراني که در آزمون دانشنامه فوق تخصصي شرکت مي کنند، بايد باقيمانده دوره تحصيلي خود را پس از آزمون در مراکز آموزشي مربوطه گذرانده و گواهي لازم مبني بر اتمام دوره تحصيلي خود جهت فارغ التحصيلي را ارائه کنند.
 
رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس
تبديل آموزشکده ها به دوره هاي پودماني در دانشگاه علمي کاربردي خلاف قانون بوده است

در دانشگاه علمي کاربردي آموزشکده هايي که منحصرا مجاز به برگزاري دوره هاي کوتاه مدت بوده اند به گونه اي خلاف قانون مجوز دوره هاي پودماني را اخذ کرده اند.
دکتر "علي عباسپور تهراني فرد" در گفتگو با مهر، افزود: متاسفانه مجوزهاي غير قانوني به برخي از موسسات دانشگاه هاي علمي کاربردي داده شده و در اين زمينه از قانون سو» استفاده شده است.
وي اظهار داشت: آموزشکده هايي که منحصرا مجاز به برگزاري دوره هاي کوتاه مدت بوده اند به گونه اي مجوز دوره هاي پودماني اخذ کرده اند که خلاف قانون بوده است. بر اساس مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي هيچ موسسه آموزش عالي در تهران نمي تواند فعاليت داشته باشد اما دانشگاه علمي کاربردي قانون را دور زده و خلاف شوراي عالي انقلاب فرهنگي عمل کرده است.
وي اضافه کرد: همچنين طبق قانون وزارت علوم و شوراي عالي انقلاب فرهنگي، بايد به گسترش اين دانشگاه توجه و نظارت کنند.
رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس گفت: آموزشکده هايي که تحت نظر دانشگاه علمي کاربردي فعاليت مي کنند، صرفا مي توانند دوره هاي کوتاه مدت برگزار کنند و دوره هاي منجر به اخذ مدرک توسط اين آموزشکده ها غير قانوني است.

بررسي عملکرد يکساله معاونت آموزشي وزارت بهداشت
افزايش 25 درصدي ظرفيت دکتري تخصصي

معاون آموزشي و امور دانشجويي وزارت بهداشت در تشريح سياست هاي معاونت آموزشي وزارت بهداشت در بخش آموزش پزشکي حرکت علمي علوم پزشکي کشور را داراي دو بعد کمي و کيفي برشمرد و گفت: نظام آموزش پزشکي که به صورت نظام ادغام شده با بخش خدمات بهداشتي و درماني اجرا مي شود بر اين اساس است که يک دانشگاه علوم پزشکي در هر استان تاسيس شده که به نمايندگي از وزارت بهداشت کليه امور سلامت و آموزش پزشکي را بر عهده دارد.
دکتر "محمدعلي محققي" در گفتگو با  مهر، با تشريح عملکرد يکساله معاونت آموزشي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي دولت نهم با تبريک اعياد شعبانيه وگراميداشت تقارن اين اعياد با آغاز سال دوم دولت نهم خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت به معناي عام متعلق به عموم مردم بوده و متولي ارائه خدمات سلامتي به همه مردم است. در واقع نياز سلامتي مهمترين نيازي است که همه انسان ها از پيش از ولادت تا پايان عمر خود با آن در ارتباط هستند.
"محققي" با اشاره به راهبرد آموزش به عنوان يکي از راهبردهاي اساسي وزارت بهداشت گفت: براي جامعه پوشاندن به وظيفه مهم وزارت بهداشت در بخش سلامت در يک جامعه بزرگ و پويا بايد لوازمي فراهم شود که يکي از آنها ابزار علمي است. اين ابزار براي همه جوامع ابزاري حياتي است و اگر جامعه ما در موضوعات علمي غني و خودکفا باشد خواهد توانست به همه نيازها پاسخ دهد.
معاون وزير بهداشت اظهار داشت: تکيه گاه وزارت بهداشت در بحث علوم و آموزش پزشکي به جوانان و نيروي عظيم دانشجويي 120 هزار نفري و مجموعه اساتيد فرهيخته، با ايمان و دانشمند بيش از 10 هزار نفر است.
وي تاکيد کرد: مسئولين وزارت بهداشت قدر اين نعمت هاي بزرگ الهي را مي دانند و معتقديم راز و رمز پيشرفت علمي و دستيابي به فنون و تجارب علمي و کسب استقلال و خودکفايي مرهون بزرگداشت اين جامعه علمي کشور است.


موفقيت دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي بافق 

با اعلام نتايج آزمون سراسري کارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي ، هشت نفر از دانشجويان رشته مهندسي معدن دانشگاه آزاد اسلامي بافق موفق به راهيابي به دوره کارشناسي ارشد شدند.
به گزارش آنا، دکتر عزت اسلامي زاده مدير گروه مهندسي معدن اين دانشگاه با اعلام اين مطلب افزود: با توجه به اينکه رشته مهندسي معدن اولين رشته تحصيلي دانشگاه آزاد اسلامي بافق بوده و هم اکنون از امکانات قابل قبولي بهره مند است و همچنين منطقه بافق از پتانسيل هاي معدني خوبي برخوردار است، انتظار مي رود شاهد موفقيت هاي بيشتر دانشجويان باشيم .
وي در ادامه با اشاره به اينکه واحد بافق تنها دانشگاه آزاد اسلامي است که داراي رشته تحصيلي کارشناسي ارشد مهندسي معدن گرايش مکانيک سنگ در کشور است از راه اندازي اين رشته تحصيلي و پذيرش دانشجو از مهرماه 85 خبرداد.
 
تاريخ  ثبت نام پذيرفته شدگان کارشناسي ارشد

نتايج نهايي 27 هزار و 665 پذيرفته شده در 323 کد رشته امتحاني آزمون کارشناسي ارشد در ويژه نامه پيک سنجش اعلام شد .
دکتر " حسين توکلي " در گفتگو با  مهر، افزود: قبول شدگان نهايي در اين آزمون بايد با در دست داشتن مدارک مربوط به ثبت نام در روزهاي دوشنبه 20 شهريور ماه، سه شنبه 21شهريور و چهارشنبه 22 شهريور ماه براي ثبت نام به مرکز آموزش عالي مربوطه مراجعه کنند.
معاون اجرايي سازمان سنجش گفت: ثبت نام از پذيرفته شدگان در برخي از دانشگاه ها بر اساس اعلام دانشگاه هاي مذکور به شرح جدول مندرج در اطلاعيه پيک سنجش است و عدم مراجعه در تاريخ هاي تعيين شده انصراف از تحصيل تلقي مي شود.
وي اظهار داشت: فهرست اسامي قبول شدگان کد رشته هاي 1152 مجموعه مدرسي و معارف و 1360 مجموعه موسيقي پس از طي مراحل مربوط متعاقبا اعلام مي شود.
توکلي ادامه داد: همچنين کد رشته 1147 مربوط به رشته اطلاعات و حفاظت اطلاعات، کد 1149 مديريت امور دفاعي ارتش جمهوري اسلامي ايران، کد رشته 1150 مديريت امور دفاعي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران، کد رشته 1151 مربوط به فرماندهي مديريت انتظامي نيروي انتظامي، کد رشته 1153 مديريت اطلاعاتي به علت داشتن شرايط خاص و با توجه به اينکه ثبت نام برگزاري آزمون توسط موسسات ذيربط انجام مي شود، متعاقبا استخراج و اعلام مي شود.
وي اضافه کرد: تا کنون هيچ گونه اعتراضي نسبت به نتايج نهايي آزمون کارشناسي ارشد سال جاري به سازمان سنجش ارائه نشده است.
 
وزير علوم خبر داد:
توسعه دوره هاي تحصيلات تکميلي و تقويت نظارت بر دانشگاه ها درسال تحصيلي جديد

وزير علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به اهداف و برنامه هاي مهم وزارتخانه در سال آينده، تصريح کرد: يکي از برنامه هاي جدي وزارت علوم توسعه دوره هاي تحصيلات تکميلي است.
به گزارش ايسنا  دکتر محمد مهدي زاهدي همچنين از ديگر اهداف وزارت علوم در سال تحصيلي جديد را بحث نظارت بيان کرد و گفت: متاسفانه گاهي از واژه نظارت تعابير بدي مي شود، اما منظور وزارت علوم از واژه نظارت شناسايي نقاط قوت و ضعف دانشگاه ها براي دستيابي به کيفيت بالا در سطح آموزش عالي است.
وي گفت: تعامل بين وزارتخانه هاي مختلف به خصوص ارتباط صنعت و دانشگاه از ديگر اهداف وزارت علوم در سال آينده است.
دکتر زاهدي همچنين ابراز اميدواري کرد که طرح ساماندهي کنکور و بحث سنجش و پذيرش دانشجو نيز به زودي تصويب شود.
وي در خصوص ميزان ارتباط دانشگاه هاي ايران با دانشگاه هاي بين الملل اظهار کرد: خوشبختانه فعاليت هاي مشترک فراواني بين محققين داخل و خارج از کشور انجام مي شود که از جمله اين فعاليت ها دعوت از اساتيد بزرگ ساير کشورها و اعزام دانشجو به صورت مشترک به خارج از کشور است.
به گزارش ايسنا، دکتر زاهدي از ديگر فعاليت هاي مشترک در بحث توسعه روابط بين المللي را انعقاد تفاهمنامه با ساير کشورها در خصوص تبادل دانشجو،  استاد، برگزاري سمينار و نمايشگاه بيان کرد.
وزير علوم در خاتمه درباره ارتباط بين دانشگاه هاي داخل کشور نيز گفت: خوشبختانه ارتباط در سطح تحصيلات تکميلي بسيار مناسب است. 
 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته