جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/01/30 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3293

  تاثير رکود بخش ساختمان بر صنعت 

 مشهد  -  خبرنگار آفرينش
رکود حاکم بر صنعت ساختمان بر بخش صنايع تاثير گذاشته است.
 رئيس هيئت رئيسه انجمن مديران صنايع استان خراسان رضوي با اعلام اين مطلب گفت: يکي از دلايل رکود صنايع به بحث ساخت و ساز برمي گردد چرا که 183 حرفه و شغل در اين بخش وجود دارد.
محمد رفيقيان تصريح کرد: بخشي از توليدات صنايع استان  مربوط به وسايل و تجهيزات مورد نياز ساختمان سازي است که رونق نداشتن ساخت و ساز تاثير قابل توجهي بر صنايع گذاشته است.
وي کمبود نقدينگي را از ديگر مشکلات بخش صنعت عنوان کرد و گفت: از آبان ماه سال 86 با اجراي سياست انقباظي بانک مرکزي رکود در واحدهاي توليدي آغاز و اين روند همچنان ادامه دارد.
وي گفت: واحدهايي به دليل ناتواني در پرداخت به موقع بدهي خود به بانک ها شامل پرداخت6 درصد کارمزد تاخير شده اند و روز به روز حجم بدهي آن ها افزايش مي يابد.
 وي افزود: با وضعيت موجود واحدهاي توليدي قادر به پرداخت بدهي هاي خود نيستند و بايد چاره اي انديشيده شود.
وي پيشنهاد داد براي حفظ اشتغال موجود بايد بدهي معوق واحدهاي توليدي پس از يک دوره تنفسي تقسيط شود و سرمايه در گردش در اختيار آن ها قرا رگيرد.
 وي در ادامه از نيشابور به عنوان يکي از قطب هاي صنعت استان نام برد و گفت: در حال حاضر 346واحد فعال با سرمايه گذاري بالغ بر 5/5 هزار ميليون ريال زمينه اشتغال 11 هزار و 500 نفر را فراهم کرده است.
وي افزود: در 3سال اخير 230 جواز تاسيس واحد صنعتي براي استقرار در دو شهرک صنعتي شهرستان صادر شده است که تاکنون 39 واحد توانسته اند با دريافت تسهيلات در اين شهرستان فعال شوند.
 وي تصريح کرد: با بهره برداري از اين واحدها زمينه اشتغال يک هزار و 889 نفر فراهم شده است.
 وي گفت: اکثر واحدهاي توليدي مستقر در شهرک هاي صنعتي نيشابور در بخش هاي غذايي، شيميايي، پليمر معدن، نساجي سلولزي و چاپ، خودرو و قطعات يدکي فعال هستند.
وي در ادامه به بحران اقتصادي جهان اشاره کرد و گفت: اقتصاد ايران تحت تاثير اين بحران قرار خواهد گرفت اما مدت زمان و ميزان آسيب کمتر خواهد بود.
رفيقيان افزود: کشورهاي جهان با توام نمودن ثروت و توليد به توسعه دست يافته اند.
 وي با بيان اين که صنعت ايران در راه رشد و توسعه قرار گرفته است اظهار داشت: با اصلاح استراتژي و اجراي سياست هايي که موجب افزايش بهره وري شود مي توان به توسعه واقعي دست يافت. وي گفت: با افزايش سهم صنعت در توليد داخلي، تهيه بسته هاي حمايتي رفع عوامل ضعف صنعت و رو آوردن به توليد انبوه و صنعتي مي توان گام هاي توسعه صنعتي را زودتر و مستحکم تر برداشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته