جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/02/19 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3310

 كوتاه هنري  

"او هيچ گناهي نداشت" اواخر ارديبهشت به پايان مي رسد
تصويربرداري فيلم تلويزيوني "او هيچ گناهي نداشت" به کارگرداني داود اخويان اواخر ارديبهشت در تهران به پايان مي رسد.
 اين فيلم داستان سرگردي است که درگير پرونده دو قتل مي شود و در جريان رسيدگي به اين پرونده ها با ماجراهايي روبرو مي شود. تصويربرداري "او هيچ گناهي نداشت" هفتم ارديبهشت در تهران شروع شده و هنوز ادامه دارد.
مجيد مظفري، فرخ نعمتي، سيروس کهوري نژاد، اصغر نقي زاده، ميرصلاح حسني، فريده دريا مج، بنيامين مظفري و الناز بهمن زاده بازيگران فيلم هستند و روح الله صديقي فيلمنامه را نوشته است.
ساير عوامل "او هيچ گناهي نداشت" عبارتند از تصويربردار: رضا رخشان، صدابردار: آرش برومند، طراح گريم: کيان اولاد وطن، طراح صحنه: سعيد مربي، مدير توليد: ناصر ملکي، تهيه کننده: م. مظفري، مجري طرح: موسسه فرهنگي آستان هشت.
مجيد مظفري اخيرا در فيلم سينمايي "ما همه خوابيم" نقش آفريني کرد. او فيلم هاي تلويزيوني "راز يک پروانه"، "شاه کليد"، "آخرين قسمت" و "تکمچي" را تهيه کرده است.
 
کارگاه آزاد تئاتر
مجتمع فرهنگي هنري فجر وابسته به سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران به جهت تمايل جوانان و نوجوانان منطقه اقدام به برگزاري کارگاه آزاد تئاتر نموده است.
به گزارش آفرينش، در اين کارگاه آموزش تئاتر براساس اصول و روشهاي نوين (بازيگري، لحن و بيان، نمايشنامه نويسي) انجام مي شود.
 اين کارگاه آزاد تئاتر تيرماه سال جاري در مجتمع فرهنگي هنري فجر برگزار مي شود.
علاقمندان جهت شرکت در اين کارگاه و ثبت نام مي توانند به مجتمع فرهنگي هنري فجر واقع در فلکه چهارم بخارائي، نبش خيابان جمشيد مراجعه نمايند.
 
همزمان باسالروز آزادسازي خرمشهر
نخستين جشنواره فرهنگي هنري پايداري ملي برگزار مي شود
 نخستين جشنواره فرهنگي هنري پايداري ملي سوم خردادسال جاري به مناسبت سالروز آزادسازي خرمشهر برگزار مي شود.
 نخستين جشنواره پايداري ملي، اين جشنواره فرهنگي و هنري با هدف فرهنگسازي و آموزش، توسط سازمان پدافند غيرعامل کشور براي اولين بار با حضور يکي از سران سه قوه، مديران و دست اندرکاران بخش فرهنگ و هنر کشور و نمايندگان و دبيران کميته هاي پدافند غيرعامل کشور در دستگاه ها وسازمان ها و برگزيدگان آثار و توليدات فرهنگي هنري ارسال شده به جشنواره در تالار وحدت برگزار مي شود.
گفتني است نمايشگاهي از آثار برگزيدگان اين جشنواره درزمينه هاي کتاب، مقاله، خط، نقاشي و کارهاي حجمي در معرض ديد علاقه مندان قرار خواهد گرفت.
 
خاطرات پل نيومن منتشر شد
 کتاب «پل نيومن و زندگي» شامل خاطرات و سرگذشت «پل لئونارد نيومن» کارگردان، بازيگر و نويسنده آمريکايي منتشر شد.
به گزارش  فارس، «شان لوئي»، نويسنده اين کتاب، با تحقيقات و مطالعهاي که بر اساس زندگي، آثار و خاطراتي که توسط دوستان و آشنايان نيومن مطرح شده به سئوالات و شايعههايي که پيرامون زندگي اين نويسنده و کارگردان مطرح بوده پاسخ گفته است.
شان لوئي در اين کتاب خاطرات نيم قرن فعاليت هنري نيومن را مرور ميکند و در اين باره مينويسد که نيومن در طول زندگي مشترکش با «جونت وودوارد» کاملا به او وفادار نبوده و اعتياد به مصرف الکل داشته است.
اين در حالي است که نيومن بسياري از درآمدش را نيز صرف امور انساندوستانه در آمريکا ميکرده و از اين نظر نيز جزو افرادي محسوب ميشود که سابقه درخشاني در همراهي کردن مستمندان و نيازمندان آمريکايي دارد.
پل نيومن سپتامبر 2008 بعد از تحمل يک دوره بيماري سرطان در سن 83 سالگي چشم از جهان فروبست.
فيلمهاي داستاني «يک کسي اين بالا منو دوست داره»، «فيلادلفيايي جوان»، «تخطي»، «زندگي و دوران قاضي رويبين»، «قضاوت»، «سقوط امپراطوري» و... از جمله آثار اين هنرمند آمريکايي است.
کتاب «پل نيومن و زندگي» به قلم «شان لوي» توسط نشر هارموني در آمريکا و در 496 صفحه منتشر شده است.
 
اکران فيلم «خدا نزديک است»
در فستيوال «کوادرا»
 علي وزيريان از پخش فيلم سينمايي «خدا نزديک است» در فستيوال «کوادرا ،سينما ومعنويت» خبر داد.
«علي وزيريان» در گفت و گو با  فارس درباره اکران فيلم «خدا نزديک است» در جشنواره فيلم کوادرا گفت: فيلم «خدا نزديک است» در فستيوال کوادرا، در بخش سينما و معنويت به نمايش در مي آيد. اين جشنواره شامل فيلم هاي مستقل سينمايي مستند و کوتاه است که در جنوب ايتاليا برگزار مي شود.
وي در ادامه گفت: زمان برگزاري اين فستيوال از 13 تا 16 ماه مي 2009 است  و «خدا نزديک است» به انتخاب جشنواره بوده است. اين جشنواره با همکاري فستيوال فيلم هاي مذهبي ايتاليا برگزار مي شود و محل برگزاري آن در شهر «کالاوريا» در جنوب ايتاليا است.
وي در ادامه افزود: فيلم هايي که در اين جشنواره شرکت مي کنند از اديان هاي مختلف هستند که از جمله: کاتوليک ها، مسلمان ها، يهودي ها و بوديسم هستند.
بر اساس اين خبر، حاميان اين جشنواره يک مجموعه فرهنگي شامل: شهرداري شهر،فستيوال فيلم ترنتو و مرکز مطالعات دن چينو دالبينو هستند،اين جشنواره اولين دوره اش را پشت سر مي گذارد و پيام اين جشنواره گفت وگو و صلح آميز بين اديان مختلف است.
وزيريان در پايان به جوايز «خدا نزديک است» اشاره کرد و در ادامه افزود: در جشنواره بيست وپنجم فيلم فجر «خدا نزديک است» توانست برنده بهترين کارگرداني شود و در جشنواره فيلم دنتونيلودر ايتاليا شرکت کرد و در فستيوال هاي مختلف اروپايي شرکت کرده است.

فرهنگسراي ملل برگزار مي کند:
جايگاه هنر در ايران پس از انقلاب
 کانون هنرهاي نمايشي فرهنگسراي ملل اقدام به برگزاري همايشي با عنوان جايگاه هنر در ايران پس از انقلاب در تاريخ 20 ارديبهشت ماه مي نمايد.
اين برنامه شامل بخش هاي متنوعي شامل نمايشگاه عکاسي تئاتر، خوشنويسي با عنوان ديالوگ هاي ماندگار، اجراي برنامه هاي راديويي با عنوان هواي تازه ، حلقه نقد و هم انديشي با عنوان هنر معاصر و ... مي باشد.
در اين همايش اساتيد مجرب هنري به سخنراني در رابطه با اين موضوع مي پردازند.
 
گلزارهاي شهدا مي توانند به مطالعات تاريخي کمک کنند;
نشست راهبرد انتشار اسناد و آثار شهدا برگزار شد
نشست «راهبرد انتشار اسناد و آثار شهدا و ايثارگران» ديروز همزمان با روز اسناد ملي، در سراي «اهل قلم» بيست و دومين نمايشگاه بين المللي کتاب برگزار  شد.
به گزارش آفرينش، در اين نشست، محمدعلي فقيه مديرکل انتشارات و اطلاع رساني شاهد گفت: از چندسال پيش دغدغه ما در نشر شاهد دستيابي و دسترس کردن اسناد و آثار مستند شهدا و ايثارگران بود البته در اين راستا در پي آماده کردن معيارهاي اين کار نيز بوديم.
وي همچنين با اشاره به بحث فرهنگ سازي گفت: در اين زمينه بايد سازمان هاي ديگر نيز بخش هايي از فرهنگسازي را بر عهده بگيرند.
فقيه در ادامه با اشاره به در دسترس بودن 50 هزار وصيتنامه شهدا و 200 هزار برگ نامه آزادگان به خانواده هايشان در دوران اسارت گفت: اگر اين موارد به کتاب تبديل شوند حدود 400 کتاب هرکدام با هزار صفحه خواهند شد.
وي اعلام کرد: در سال جاري کار چاپ اولين کتاب وصيتنامه شهدا را آغاز کرده ايم که اميدواريم اولين کتاب از اين نوع تا پايان خردادماه سال جاري رونمايي شود.
فقيه در اين زمينه خواستار کمک کارشناسان و جامعه ادبي و تخصصي شد.
حاجي آبادي، مديرکل جمع آوري، نگهداري و تنظيم آثار بنياد شهيد نيز با اشاره به وجود بيش از 180 هزار پرونده فرهنگي ايثارگران، گفت: اين اسناد آثار ملي محسوب مي شوند و به همين دليل انتظار مي رود در چشم انداز مرکز، بر اساس استانداردهاي بين المللي باشند.
به گفته وي، بانک اطلاعاتي جامعي نيز براي استفاده محققان پيش بيني شده است.
عليرضا کمري مدير پژوهش هاي ادبيات پايداري حوزه  هنري نيز در اين نشست گفت: اسناد ايثارگران به لحاظ مبنايي همديگر را پوشش مي دهند.
وي يادآور شد: نبايد پرونده هاي سازماني از پرونده هاي فرهنگي ايثارگران جدا شود.
به گفته وي، گلزارهاي شهدا مي توانند به مطالعات فرهنگي تاريخي کمک  کنند. همچنين فرزندان شهدا نيز بايد به عنوان آثار دست اول مورد توجه قرار بگيرند.
 
 دنيرو و نورتن در يک تريلر همبازي ميشوند
رابرت دنيرو و ادوارد نورتن که سال 2001 در فيلم "سرقت بزرگ" همکاري کردند، اين بار در تريلر روانشناختي "سنگ" کنار هم قرار ميگيرند.
به گزارش  مهر، ورايتي اعلام کرد اين فيلم مستقل را جان کوران کارگرداني ميکند و فيلمنامه را آنگس مکلاکلان نوشته است.
داستان "سنگ" درباره رابطه پيچيده يک مامور تاديب (دنيرو) و مردي با بازي نورتن است که بخاطر ايجاد حريق عمدي محکوم شده است. نورتن و کوران سال 2006 در فيلم  "پرده نقاشيشده" همکاري کردند.
کوران فيلم "زيبا و نفرينشده" را در مرحله پيش توليد دارد. دنيرو 66 ساله خود را براي بازي در "فوکرهاي کوچک" از مجموعه "ملاقات با والدين" آماده ميکند. او پارسال دو فيلم "قتل موجه" و "چي شد؟" را روي پرده سينماها داشت.
نورتن نيز تريلر کمدي "برگهاي علف" را آماده نمايش دارد. اين بازيگر 40 ساله پارسال در دو فيلم "هالک شکستناپذير" و "غرور و افتخار" نقشآفريني کرد.
دنيرو در "سرقت بزرگ" به کارگرداني فرانک آز نقش يک سارق ميانسال را داشت و نورتن به نقش يک کلاهبردار بااستعداد ظاهر شد. مارلون براندو بازيگر بزرگ سينما نيز در آخرين حضور سينمايي خود در اين فيلم نقش شريک تجاري دنيرو را بازي کرد.
 
به کارگرداني حسين مسافرآستانه;
نمايش «تمام صبحهاي زمين»
در تالار وحدت اجرا مي شود
 نمايش «تمام صبحهاي زمين» نوشته ايوب آقاخاني و به کارگرداني حسين مسافرآستانه بعد از نمايش «هفتخوان رستم» در تالار وحدت اجرا ميشود.
 نمايش «تمام صبحهاي زمين»به کارگرداني حسين مسافرآستانه و نويسندگي ايوب آقاخاني پس از اجرا درنخستين جشنواره عدالت و اميد درسالن تئاترشهراين بار توسط گروه «سايه مهر» در تالار وحدت روي صحنه خواهد رفت.
مسافر آستانه دراين نمايش به پيدايش صهيونيسم و ظلم وستم آنان بر مردم فلسطين اشاره ميکند و معضلات و مشکلات مردم غزه را به تصوير ميکشد.
با توجه به گفته کارشناسان مبني بردوگانگي بودن نمايشهاي ايوب آقاخاني به دليل فعاليت وي درنمايشهاي راديويي و وجود ضعفهاي احتمالي در جلوههاي بصري نمايشها، اما در نمايش «تمام صبحهاي زمين» به کارگرداني حسين مسافرآستانه با استفاده ازترفندها و ويژگيهاي خاص ضمن بهره گيري ازحرکات موزون و تصاوير dack Play سعي کرده است سبک و سياق مطلوبي به اين نمايش بدهد.
اين نمايش به گفته کارگردان آن به صورت تک پرسوناژ توسط «آشا محرابي» اجراخواهد شد. موسيقي نمايش برعهده محسن ميرزايي ، حرکات موزون با طراحي نادر رجبپور و لادن سيدکنعاني به عنوان طراح لباس، حسين مسافرآستانه را در اين نمايش همراهي خواهند کرد.
تالار وحدت از اواخر خرداد ماه ميزبان نمايش «هفت خوان رستم» به کارگرداني پري صابري خواهد بود.
 
خانه فرهنگ سلمان کلاسهاي آموزش تئاتر
 برگزار مي کند
 خانه فرهنگ سلمان فارسي، به منظور حفظ هنر تئاتر و گسترش آن در بين جوانان، کلاسهاي آموزش تئاتر را برگزار مي کند.
 به نقل از روابط عمومي فرهنگسراي اقوام، اين کلاسها روزهاي سه شنبه ساعت 17 با حضور ايرج افشار، برگزار مي شود.
علاقمندان جهت بهره مندي از اين کلاسها مي توانند به خانه فرهنگ سلمان فارسي به نشاني: خيابان قلعه مرغي، خيابان شهيد يوسفي، پلاک 33، مراجعه و جهت کسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن 55668611 تماس حاصل نمايند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته