جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/02/22 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 3313

  کوليک در نوزادان 

گريه نوزادان دلايل زيادي دارد کوليک فيزيکي از اين عوامل است. اگرچه هنوز علت کوليک در نوزادان مشخص نيست ولي به نظر ميرسد يکي از عوامل بروز کوليک باد يا گاز روده ميباشد اما با اينحال هيچ دليل قطعي براي آن وجود ندارد اما چيزي که مهم است اين است که کودک درد دارد و بايد به او کمک کرد.
 هشدار: دقت کنيد هنگامي که نوزاد شما رفتارش تغيير ميکند (مثلا براي يک مدت طولاني شروع به گريه کند به نظر ميرسد که حال او مساعد نيست.)
 کوليک چيست؟
واژه کوليک به معناي اسپاسم يا گرفتگي دردناک عضلات است. اما علت گريه نوزادان دردي است که در ناحيه روده يا شکم کودک احساس ميکند. هر چند که روده نوزادان، مبتلا به کوليک سالم به نظر ميرسد. به عبارتي کوليک گريه غيرقابل کنترل و مداوم نوزاد است که ظاهرا سالم است و خيلي خوب هم تغذيه ميشود. تمام نوزادان گريه ميکنند اما نوزاداني که بيش از 3 ساعت در روز و سه يا 4 روز هفته به طور مداوم گريه ميکنند به کوليک مبتلا هستند در حدود 20 درصد از نوزادان کوليک ميگيرند و در بين دختران و پسران نيز شديد است. حتي بروز آن در بين نوزادان اول دوم ... فرق نميکند. عموما در 2 تا 4 هفتگي بروز ميکند و تا سه ماه طول ميکشد ولي در بعضي موارد نيز بيش از سه ماه به درازا ميکشد. هنوز هم دليل واضحي وجود ندارد که چرا نوزادان سالم زير 3 يا 4 ماه در اواخر بعدازظهر- غروب يا در خلال شب گريه ميکنند.
علائم کوليک
گريه مداوم نوزادان به مدت طولاني که اغلب در پايان روز آغاز ميشود. نوزاد خيلي سخت آرام ميگيرد. اين درد به صورت موجي نمايان ميشود. نوزاد به نظر آرام ميآيد. سپس ناگهان شروع به گريه ميکند. به هنگام بروز کوليک نوزاد پشت خود را قوس ميدهد و يا زانوهاي خود را به سمت شکم فرو ميبرد. نوزاد مبتلا به کوليک اغلب در ديگر ساعتهاي روز آرام به نظر ميرسد، سرحال است و رشد جسماني خوبي دارد و خوب هم تغذيه ميکند. کوليک بين 3 تا 4 ماهگي کمتر ميشود و به تدريج از بين ميرود. اگر نوزاد در اوقات ديگر روز بيقراري ميکند احتمالا مشکلات ديگري مثل رفلکس يا عدم تحمل لاکتوز دارد. والدين در هنگام کوليک نوزادان چه بايد بکنند؟
-  کودک را زير نظر يکي از متخصصين اطفال قرار دهيم و مطمئن شويد که نوزاد مشکل خاص ديگري ندارد.
- خودتان را براي پايداري در برابر بروز کوليک در پايان روز آماده کنيد. مثلا شام را زودتر تهيه کنيد.
- از همياري و مساعدت ديگران غافل نشويد. از افراد نزديک براي نگهداري نوزاد خود کمک بگيريد. اين همکاري هم براي شما مفيد است هم براي نوزاد.
- اگر براي آرام کردن کودک خود موفق نشديد، مايوس نشويد او را در آغوش بگيريد او در آغوش شما احساس آرامش و امنيت ميکند حتي اگر گريه نوزاد هم ادامه پيدا کرد.صندليهاي متحرک   (rocking)   بسيار مناسب اگاهي اوقات بيقراري نوزاد، باعث اذيت و ناراحتي شما ميشود. اگر احساس خستگي ميکنيد نوزاد را به ديگري ميسپاريد يا او را در مکاني که امنيت دارد قرار دهيد به خود يک وقت استراحت کوتاه دهيد. شايد نوشيدن يک فنجان چاي يا قهوه يا گوش دادن به موسيقي به شما آرامش ميدهد. انرژي خود را احيا» کنيد به اتاق کودک برويد و او را در آغوش بگيريد. گاهي پياده روي هم براي شما و هم نوزاد بيقرار آرامبخش است. او را در کالسکه کودک قرار دهيد و به پياده روي بپردازيد.
مداواي پزشکي کوليک نوزادان چيست؟
هنوز داروي خاصي براي برطرف کردن کوليک نوزادان معرفي نشده است. کوليک به خودي خود و به طور ناگهاني از بين ميرود. خواه از دارو استفاده شود يا نشود. اگر احيانا از دارو استفاده ميکنيد حتما با پزشک در موارد ميزان مصرف و سن نوزاد مشورت نمائيد. عبارات هشداردهنده (داروهاي ضدکوليک) "مثل براي نوزادان زير 6 ماه مضر است" يا با پزشک مشورت کنيد دقت فرمائيد قبل از استفاده داروها حتما با پزشک متخصص اطفال درباره سلامت نوزاد مطمئن شويد. پژوهشها نشان ميدهد که مصرف بسياري از داروهاي ضدکوليک، خطري براي نوزادان ندارند. از طرفي مصرف بسياري از اين داروها نيز براي رفع کوليک، موثر واقع نشده است. هميشه قبل از شروع مصرف داروها با پزشک مشورت کنيد. (داروها را زير نظر پزشک متخصص استفاده نمائيد).
 رژيم غذائي براي کودکان کوليکي چگونه است؟
قبل از هر چيزي توجه به اين نکته ضروري است که هرگز مادر را به دليل نحوه تغذيه نوزاد يا رژيم غذائي او مورد سرزنش قرار ندهيد و او را مسئول بروز کوليک ندانيد. هر چند که عامل تغذيه ميتواند به خودي خود مهم باشد. حذف شيرهاي گاوي و فرآورده هاي لبني از اين قبيل رژيم غذاي مادر و نوزاد ميتواند در درمان کوليک موثر واقع شود اما حتما زير نظر پزشک خود اين کار را انجام دهيم. کاهش مصرف کافئين، مصرف چاي، قهوه و ديگر نوشيدنيهاي غيرضروري ميتواند در درمان کوليک موثر باشد. مادران شيرده از خوردن غذاهايي که ميتوانند موجب بروز ناراحتي در کودک ميشود خودداري کنند و هر چيز که غذاي خاصي براي خودداري از آنها وجود ندارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته