جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/03/09 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3327

 قطبي در گفتگو با AFC :
 پيونگ يانگ آخر دنيا نيست  

  بخش فارسي پايگاه خبري کنفدراسيون فوتبال آسيا با افشين قطبي سرمربي تيم ملي فوتبال کشورمان مصاحبه مفصلي را انجام داده است.
قطبي در اين گفت و گو به بيان ديدگاههاي خود و نگاهش به 3 بازي ايران پرداخته است که مي خوانيد .
شما وقتي به ايران فراخوانده شديد که فوتبال با  نااميدي همراه بود. براي تغيير اين شرايط چه برنامه اي داريد؟
- سعي کردم حس اتحاد بوجود بياورم. سعي کردم به همه مربيان بازيکنان، طرفداران و باشگاه احترام ويژه اي نشان بدهم. ما به حمايت همه احتياج داريم و بايد نزديکتر باشيم. الان هم تلاش مي کنم همه احساس کنند يک تيم دارند. يک تيم که متعلق به خود آنهاست.
 البته افشين قطبي محبوبيت قابل ملاحظه اي در بخشي از طرفداران هم دارد. اما يک شکست در کره شمالي مي تواند همه چيز را عوض کند. آماده روزي هستيد که طرفداران از شما رو گردان شوند؟
- ما بايد از لحاظ ذهني آماده باشيم. ما فقط مربي و بازيکن نيستيم. منظورم رسانه ها و طرفداران و اهالي فوتبال هم هست. گرفتن حداقل شش امتياز ضروري است. ما 270 دقيقه بازي داريم نه فقط 90 دقيقه برابر کره شمالي. کار ما در پيونگ يانگ تمام نمي شود. آنجا آخر جهان نيست و اين ديدار مرگ و زندگي نخواهد بود پس بازي ادامه خواهد داشت و بايد ظرفيت خود را بالا نگه داريم.
 البته اين داستان مي تواند به پلي آف هم بکشد. 
- من اميدوارم کار را در همين گروه تمام کنيم. اما خودمان را براي هر دو بازي در پلي آف هم آماده کرده ايم و نگراني نداريم. من هم ازبکستان را مي شناسم که ممکن است تيم سوم گروه يک شود و هم نيوزلند را. با تمريناتي که در تهران داشتيم من خيلي اميدوارم و ذهنيت مثبتي دارم.
 واگر در هر صورت ايران به جام جهاني نرسيد در ايران خواهيد ماند؟
- من تا روزي که فدراسيون فوتبال و ميليون ها طرفدار بخواهند در خدمت تيم ملي خواهم بود. کار در فوتبال ايران برايم افتخار است.
 يکي از دلايل اميد طرفداران به شما تجربه کار با مربيان بزرگ است. مي شود بگوييد گاس هيدينگ در تيم کره جنوبي بطور خاص چه تاثيري روي شما داشته؟
- او در شرايط سختي کره جنوبي را در سال 2002 به مقام چهارم جام جهاني رساند. تمرکز هيدينگ در کار فقط روي کارهاي تاکتيکي نيست. او در آن زمان ايده ايجاد گروه هاي قوي پزشکي، فني و رسانه را به تيم ملي آورد. هيدينگ هوش بالايي دارد و از هر فرصت براي پيشبرد کارها استفاده مي کند حتي سر صبحانه و شام. نکته اصلي کار او ايجاد فضاي مثبت در تيم است تا تمرکز همه روي برنامه ها باشد. هيدينگ مي داند چگونه اتمسفر خوبي درست کند.
يکي از مشکلات فعلي ايران گلزني است. احتمالا شما با همين مشکل را در کره جنوبي هم داشته ايد. آنها سال هاست که گلزن خطرناک ندارند. شايد " آن" در 2002 کمي متفاوت باشد. هيدينگ چه روشي براي حل اين مسئله در جام جهاني 2002 داشت؟
- اين مشکل کره جنوبي تنها نيست. کره شمالي و ژاپن هم تا حدي همين مسئله را دارند. به نظرم آنها در يک سوم آخر زمين دچار استرس مي شوند. از ترس اشتباه کردن در پاس ها و ضربات آخر ضعيف کار مي کنند. خيلي از پاس هاي گل دقت شان از بين مي رود.
فکر مي کنم حضور مربيان خارجي سال هاي اخير در ژاپن و کره جنوبي و تمرينات متفاوتشان اين مشکلات را کمتر کرده است.
 مشکل فوتبال ايران نبود گلزن است يا همين مسئله رواني؟
- هيچکدام. مشکل گلزني ايران ميدان نديدن گلزن هاي متفاوت در سال هاي اخير است. به اندازه کافي گلزن فوق العاده تربيت نشده است. اما بايد بگويم که کيفيت مهاجمان ايراني با شرق آسيا خيلي فرق دارد. ايراني ها از موقعيت صفر به گل مي رسند و نبوغ خاصي دارند.
 شما تا پايان جام ملت هاي 2007 با کره بوديد. اين شناخت شما از آنها چه کمکي به ايران مي کند؟
- من و وربيک بعد از جام جهاني 2006 بازيکنان جوانتري به تيم آورديم تا براي بازيهاي آسيايي دوحه 2006 و المپيک 2008 آماده شويم. من خودم کيم سون يو که شماره 16 مي پوشد را از اف سي سئول به تيم ملي آوردم. خيلي از آنها اينک بازيکنان ثابت هستند. ما آنها را با تاکتيک هاي جديدي آشنا کرديم که به عنوان برنامه هاي تيم کره جنوبي جا افتاده است.
 و البته از سال 1999 در آن کشور زندگي کرديد. خود کره اي ها اعتراف مي کنند که شما آنها را خيلي خوب مي شناسيد.
- براي همين با فرهنگ و طرز تفکرشان خوب آشنا هستم. مي دانم که در شرايط مختلف بازي چطور فکر مي کنند و چه احساسي دارند. البته کره جنوبي شش بار مداوم است که به جام رفته و تجربه فوق العاده اي دارد. اميدوارم بازي در سئول آن قدرها مشکل نباشد و تکليف صعود آنها تا آن روز روشن شده باشد.
 ولي اين تجربه در مورد کره شمالي نزديک به صفر است. جام جهاني فقط بخشي از خاطره آنهاست و بس.
- براي همين زير فشار زيادي هستند. آنها در فوتبال همان تفکرتان سنتي جنوبي ها را دارند. ما در بازيهاي دوحه آنها را در يک چهارم 3برصفر برديم. فکر مي کنم با خوردن يک گل در زمين خودي تمرکزشان مختل شود. مي دانم که آنها در پيونگ يانگ اگر يک گل عقب بيفتند چه حالي پيدا مي کنند. مقابل تماشاگراني که دارند. اميدوارم بتوانيم زودتر گل اول را بزنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته