جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/03/18 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3334

  افشين قطبي سرمربي تيم ملي فوتبال ايران:
 تجربه را به آمادگي بدني و جوانگرايي ترجيح دادم  

افشين قطبي سرمربي تيم ملي فوتبال ايران با اظهار رضايت از عملکرد ملي پوشان در ديدار برابر کره شمالي گفت: مردم ايران بدانند که کسب تساوي برابر کره شمالي ذره اي از اميد ما را براي صعود به جام جهاني کمتر نکرده است.
وي در گفت وگو با ايسنا پيرامون ديدار تيم هاي ملي فوتبال ايران و کره شمالي با اظهار رضايت از عملکرد ملي پوشان افزود: معتقدم ما قطعا به جام جهاني صعود مي کنيم. حال به صورت مستقيم و يا از راه پلي آف. نتيجه  اين بازي برابر کره شمالي ذره اي از اميد ما براي صعود به جام جهاني کم نکرده است و فقط مي تواند مسير اين صعود را تغيير دهد. معتقدم در اين گروه پنج تيمي اتفاقات بسياري خواهد افتاد چرا که اختلاف امتياز بين تيم ها کم است و هر سرنوشتي تا پايان مسابقات مي تواند براي يک تيم به غير از امارات رقم بخورد.
سرمربي تيم ايران با اشاره به ديدار برابر کره شمالي گفت: معتقدم ما در اين مسابقه فوتبال خوبي را به نمايش گذاشتيم و شما تاکنون نديده بوديد بازيکنان تيم ايران تا اين حد زماني که توپ را در دست دارند، با برنامه و منظم به سمت دروازه  حريف حمله  کنند و زماني هم که توپ را در اختيار ندارند و توپ را از دست مي دهند به سرعت سازمان يافته و با تمرکز لازم روي بازيکنان حريف به خوبي کار پرس را انجام مي دهند و توپ را تصاحب  کنند. پرس از بالاي دفاع يکي از وظايف مهم بازيکنان ايران بود که ديديد چقدر خوب از عهده ي آن برآمدند.
وي افزود: ما فقط در اين مسابقه کمي بدشانس بوديم که مهمترين آن مصدوميت محسن خليلي در بدو ورودش به زمين مسابقه بود. ضمن آن که يکي، دو اشتباه در نيمه  دوم باعث شد بازيکنان کره شمالي از فرصت استفاده کرده و با دادن پاس ها و شوت به سمت دروازه  ما استاديوم را زنده کنند و جريان بازي عوض شود اما، بلافاصله بعد از هشت، نه دقيقه ما به سرعت توانستيم کنترل بازي را دوباره بدست بگيريم.
قطبي گفت: گرچه ما خوشحال مي شديم که سه امتياز از کره شمالي گرفته و به هدفمان نزديک تر مي شديم ولي فکرمي کنم اکنون هم کسب يک امتياز برابر تيم سرعتي و منظم کره شمالي ما را يک قدم به جام جهاني نزديک تر کرد. کره شمالي تيمي است که در کشور چين و در بازي رفت مقابل کره جنوبي يک امتياز گرفت و حتي در کره جنوبي هم در ديدار برگشت تا دقيقه ي 92 بازي صفر - صفر بود. آنها تيم قدرتمندي هستند و به خصوص در کشور خودمان ديديد که در چه شرايطي فوتبال بازي مي کردند. من مي دانم تيم ايران هيچ وقت مقابل کره شمالي شکست نخورده و هميشه نتايج خوبي کسب کرده است اما، مردم ايران بدانند اين تيم کره شمالي با تيم چند سال گذشته  آنها بسيار متفاوت بود و آنها امروز بازيکنان بين المللي متعددي دارند.
قطبي  گفت: من از تمام مردم و رسانه ها به خاطر احساس هاي خوب و دعاهايي که براي تيم ملي داشتند، تشکر مي کنم و اميدوارم در 10 روز آينده سرنوشت خوبي براي فوتبال ايران در راه رسيدن به جام جهاني رقم زده شود. من لحظاتي پيش از بازي با کره شمالي واقعا احساس خوبي داشتم چرا که با توجه به هدفي که براي تيم ايران ترسيم کرده بوديم طبق برنامه جلو رفتيم و من به عنوان سرمربي تيم همه  وظايفي که بايد انجام مي دادم را عمل کردم. لذا نگراني نداشتم و هيچ استرسي روي من نبود و تنها اميدوار بودم شانس هم با ما يار باشد و بتوانيم نتيجه ي خوبي در اين مسابقه بگيريم.
قطبي ادامه داد: ما در نخستين برنامه ريزي خود براي تيم ايران روي تمام جزئيات هم دقت داشتيم و سعي کرديم همه امکانات لازم را فراهم کنيم و تصميمات درستي بگيريم تا تيم ايران هر روز در آرامش باشد. در کره شمالي هم مسوولين تيم امکانات لازم رابراي ما فراهم کردند. ضمن اينکه سفارت ايران در کره شمالي هم با وجود محدوديت هاي خاص اين کشور فضاي خوبي را براي کاروان تيم ايران فراهم کرد که فکر مي کنم تمام اين جزئيات روي آرامش و عملکرد تيم ملي اثر گذاشت و بازيکنان با روحيه  خوبي وارد زمين شدند و حاضر بودند براي تيم ملي کارگري کنند و اميد به برد داشتند.
وي گفت: فکر مي کنم در اين فرصتي که ما داشتيم و داريم کارهاي روانشناسي و ايجاد يک فضاي آرام و پر از دوستي بسيار مهم است و با توجه به محدوديت زمان اين مساله از بحث جزئيات تکنيکي تيم مهمتر به نظر مي رسد. ما در تيم ملي سعي کرديم بازيکنان ضمن رسيدن به هماهنگي لازم وظيفه شناس باشند و پيش از ديدار برابر کره همه  تيم از سازماندهي تيمي خود در بازي مطلع بود و هر بازيکن وظيفه  خود را به خوبي مي دانست و انگيزه اي داشت که براي عملکرد خوب تلاش کند. ما پيش از اين مسابقه همه چيز را درباره کره شمالي مي دانستيم و اين تيم را به دقت آناليز کرده بوديم و جزئيات آن را براي بازيکنان تشريح کرده بوديم. آنها متوجه شده بودند کره شمالي در حال حاضر يکي از بهترين تيم هاي آسياست و نقاط قدرت و ضعف آنها چيست. اين تيم فوتبال با نظم و انضباطي دارد و با قدرت و سرعت کار مي کند. شماره12  ، 10 و 11 آنها بازيکنان بزرگ و با کيفيتي بودند. مي توانستند هر سرنوشتي را براي اين بازي رقم بزنند. لذا بازيکنان با علم به همه ي اين مسايل وارد زمين شدند.
قطبي در پاسخ به اين سوال که چرا از بازيکنان ديگري که شايد ذهن هر ايراني نسبت به حضور او در اين مسابقه معطوف مي شد، استفاده نکرديد، گفت: دليل اينکه من سعي کردم يک مجموعه  بزرگي از بازيکنان را به تيم ملي دعوت کرده و در ادامه هم سعي کنيم بازيکنان آماده  بسياري را در اين مجموعه داشته باشيم، اين بود که در فرصت فشرده و کوتاهي که ما بايد سه مسابقه  حساس را برگزار کنيم نبايد روي بازيکنان فشار زيادي بيايد، بنابراين سعي کرديم از برخي نفرات به طور مثال در ديدار برابر کره شمالي استفاده نکرده و آنها را آماده نگه داريم تا در ديدارهاي بعدي استفاده کنيم.
وي در پايان گفت: برخي از بازيکناني که مقابل کره بازي کردند شايد نتوانند فشار زياد ناشي از سه مسابقه در يک مدت زمان کوتاه را تحمل کنند. ضمن اين که در ديدار با کره شمالي که يک مسابقه  حساس خارج از خانه بود من به نوعي تجربه را به آمادگي فوق العاده  جسماني و جوانگرايي تيم ترجيح دادم. ما بايد در اين بازي مهم بين المللي از بازيکنان با تجربه  خود استفاده مي کرديم و نفرات ديگر را در بازي هاي بعدي کم کم وارد شرايط تيم مي کنيم اما، حضور آنها در کنار ما و تمرين کردنشان باعث آمادگي هر لحظه  اين بازيکنان مي شود، ضمن اينکه از شرايط تيم و تاکتيک هاي تيم هم مدام مطلع هستند و در جريان کار حضور دارند. در ايران 70 ميليون جمعيت حضور دارند و ما نمي توانيم در يک تيم يازده نفره از همه استفاده کنيم لذا بايد سرمربي در لحظات خاص بهترين تصميم را بگيرد و با يک استراتژي مشخصي به بازي هاي پيش روي خود و استفاده از بازيکنان مختلف نگاه کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته