جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/03/19 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 3335

  جلوه رنگ و زيبايي در حمام سلطان امير احمد کاشان 

 کاشان -  خبرنگار آفرينش
حمام سلطان امير احمد کاشان، نمونه اي از زيباترين حمام هاي ايران از نظر معماري، تزئين و کاربرد فضاها به شمار مي  رود.
اين حمام که در محور تاريخي خيابان علوي و محله سلطان امير احمد با وسعت 1000 متر مربع قرار گرفته است، نام خود را از امامزاده سلطان اميراحمد ( نوه امام جوادعليه السلام ) که بقعه آن حضرت در مجاورت آن مي باشد گرفته است.
کارشناسان بر اساس 17 لايه، لايه برداري، قدمت اوليه اين حمام را به 500 سال قبل در دوران صفويه نسبت مي دهند.
حمام سلطان امير احمد کاشان، مطابق معمول شامل دو بخش سربينه و گرم خانه است. سربينه فضايي با قاعده هشت ضلعي است که هشت ستون آن را به دو فضاي متفاوت تقسيم کرده است. فضاي مياني محل تردد و عبور است و با سقف رسمي بندي مرتفع وکاشي معرق پوشيده شده است ، فضاي پيرامون(صفه ها) ، که کف آن بالاتر است محل رخت کن و استراحت است.
راه خروج از سربينه و ورود به گرم خانه ، با دو چرخش نود درجه از طريق ميان در است چهار ستون در ميانه، گرم خانه آن را به سه بخش تقسيم کرده است. دو قسمت طرفين که نسبتا کوچک تر بوده و هر يک حوضي در ميانه دارد، قاعدتا به نشستن و استحمام اختصاص داشته و بخش مياني، راه تردد و رسيدن به خزينه بوده است و درگاه خزينه حمام در ميانه ضلع مقابل ورودي قرار دارد.  حمام ها در قديم، استفاده هاي ديگري نيز داشته اند که علاوه بر استحمام،  به عنوان مرکزي براي تبادل اخبار، برپائي مراسمي چون حمام عروسي، حنابندان، زورخانه و ... نيز کاربرد داشته اند.
ديوارهاي اين حمام با کاشي هاي آبي فيروزه اي و زرفام به شکل زيبايي تزيين شده است. فضاهاي حمام سلطان امير احمد کاشان، متشکل ازپيشخوان، هشتي، راهروهاي ارتباطي، سربينه، سرماخوان، گرماخوان، صفه شاه نشين، خزينه، اطاق تنظيف، سرويس هاي بهداشتي، و دو حلقه چاه آب مي باشد.
بام اين حمام، يکي از زيباترين بام هاي گنبدي شکل ايران بوده که روي هر گنبد، شيشه هاي عدسي محدب قرار گرفته تا ضمن تامين نور کافي براي قسمت  هاي مختلف حمام، مانع ديد به داخل شود.
اين بنا در سال 1335 ه. - ش طي شماره 1351 در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته