جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/06/15 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2573

  تپه هاي باستاني سيلک کاشان; قديمي ترين مرکز ذوب فلزات در جهان 

کاشان خبرنگار آفرينش
معاون حفظ و احياي آثار تاريخي سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري کشور گفت : تپه هاي سيلک ، قديمي ترين مرکز ذوب فلزات در جهان به شمار مي رود .
مهندس سيف اله امينيان ، افزود : در اطراف تپه هاي باستان سيلک ، اشياي فلزي مختلفي کشف شده که ; قديمي ترين آنها يک درفش مسي با مقطع دايره است و با چکش کاري ساخته شده است .
به گفته وي ; سفالينه هاي نقش دار و ظروف سفالينه متعددي که در کاوش هاي اين تپه به دست آمده ، نشان مي دهد که ; قبل از ابداع چرخ سفالگري توسط انسان ، مردمان سيلک ، بدون استفاده از چرخ و تنها با دست خالي ظروف سفالينه مي ساخته اند .
امينيان ، مجسمه انسان ساخته شده از استخوان ، با لباسي به شکل شنل همراه با انواع زيورآلات و حلقه ها از جنس سنگ مرمر، مهره ، هاون ، ساينده ها ، اسلحه و ابزار فني به دست آمده در اين تپه را ، مربوط به دوران قبل از تاريخ دانست و گفت : حفظ و ساماندهي اين اثر بي همتا ، عزم عمومي مردم و مسئولان را مي طلبد .
وي تاکيد کرد : اگر چه سازمان ميراث فرهنگي ، تلاش هايي را در اين خصوص انجام داده ، اما به تنهايي قادر به انجام اين کار نيست .
به گفته وي ; تپه هاي باستاني سيلک ، به لحاظ تبليغات نيز ، مورد بي مهري قرار گرفته و اثري به اين عظمت هنوز براي مردم کشورمان شناخته شده نيست !
اين در حالي است که تپه هاي سيلک در ميان محافل و مراکز جهاني از جمله يونسکو از شهرت ويژه اي برخوردار است .
لازم به ذکر است که ; در کنار تپه هاي باستاني 9 هزار ساله سيلک ، نمايشگاه عکس و سفالينه هاي سيلک گشايش يافت .
مدير پايگاه ميراث فرهنگي ،                                     صنايع دستي و گردشگري تپه هاي سيلک گفت : در اين نمايشگاه سفالينه هاي سيلک در 70 تابلو عکس ، شامل ; ظروف سفالينه هزاره ششم قبل از ميلاد تا هزاره اول قبل از ميلاد ، در معرض ديد علاقه مندان و گردشگران قرار گرفته است .
زهرا ساروخاني افزود : اين ظروف که شامل ; جام ، کوزه ، ظروف سه پايه ، ليوان و قوري هاي سفالينه است در تپه هاي شمالي جنوبي اطراف تپه هاي باستاني سيلک کشف شده است . به گفته وي ساکنان سيلک پيش از ابداع چرخ سفالگري ، اين ظروف سفالين را ، با دست ساخته اند .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته