جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/03/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3340

  افزايش حقوق مستمري بگيران با 2 فيش حقوقي!  

 سياست همسان سازي حقوق بازنشستگان تامين اجتماعي با بازنشستگان کشوري و لشگري که باعث افزايش حقوق هاي مستمري بگيران اين سازمان مي شود، در حالي از ماه جاري اجرا شده که مسوولان سازمان تامين اجتماعي با صدور "فيش هاي حقوقي جداگانه"، علاوه بر مستمري ماهانه، در حال پرداخت افزايش هاي حقوق  ناشي از اجراي سياست همسان سازي حقوق ها و ماده 96 قانون تامين اجتماعي (افزايش حقو ق ها بر اساس تورم سالانه) هستند. 
به گزارش ايسنا، پرداخت حقوق بازنشستگان با شرايط جديد در حالي از ابتداي ماه جاري آغاز شد که در فيش حقوقي خردادماه، تنها افزايش 20 درصدي درج شده است و آيتم ديگري در مورد ميزان افزايش حقوق بر مبناي اجراي سياست همسان سازي حقوق ها وجود ندارد و مبالغ محاسبه شده براي بيمه شدگان سازمان ناشي از اجراي سياست همسان سازي حقو ق ها و معوقات ناشي از آن در فيش جداگانه پرداخت شده و بازنشستگان بايد با مراجعه اي مجدد به شعب تامين اجتماعي، فيش حقوقي  مذکور را دريافت کنند.
در اين باره يک مقام مسوول در سازمان تامين اجتماعي گفت: دو فيش جداگانه ليست حقوق شامل مستمري ماهانه با در نظر گرفتن افزايش 20 درصدي آن براساس تورم و همچنين اجراي سياست همسان سازي حقوق ها ارائه مي شود، اين در حاليست که بازنشستگان و مستمري بگيران تمامي افزايش هاي حقوقي خود را يکجا دريافت مي کنند، به طوري که هر فردي با مراجعه به شعب تامين اجتماعي مي تواند درخواست دريافت دو فيش حقوقي را داشته باشد.
در عين حال علي اکبر خبازها رييس کانون بازنشستگان و مستمري بگيران تامين اجتماعي در گفت وگو با ايسنا، با انتقاد از صدور دو فيش حقوقي جداگانه براي بازنشستگان، دليل اين امر را فقدان هماهنگي هاي لازم مديران تامين اجتماعي با کانون هاي بازنشستگي مي داند که باعث ايجاد مشکل و دوباره کاري در مراجعات بازنشستگان شده است.
وي با اذعان بر اين که تعريفي از افزايش حقوق ها در فيش صادره ماهانه بازنشستگان وجود ندارد، عنوان کرد: بازنشستگان براي اطلاع از افزايش حقوق هايشان بايد بار ديگر به شعب تامين اجتماعي مراجعه و خواستار فيش حقوقي ديگر خود باشند.
شنيده ها حاکيست، دليل صدور دو فيش حقوقي مشکل نقدينگي سازمن تامين است به طوري که بر اساس خبرهاي منتشر شده توسط تامين اجتماعي تهران بزرگ، يکسري از بازنشستگاني که همراه با مستمري ماهانه خود افزايش حقوق هايشان را دريافت نکرده اند، تا پايان ماه جاري اين افزايش ها به حسابشان واريز خواهد شد.
در عين حال رييس کانون بازنشستگان و مستمري بگيران تامين اجتماعي با بيان اين که رقم افزايش هاي اعلامي از سوي تامين اجتماعي در حال پرداخت است، تصريح کرد: کانون هاي بازنشستگان درصدد هستند تا با دريافت فيش حقوقي بازنشستگان، آن ها را بين اين قشر توزيع کنند.
رييس کانون بازنشستگان و مستمري بگيران تامين اجتماعي، با بيان اين که افزايش هاي حقوق فعلا علي الحساب واريز شده است، دليل اين امر را ارسال نشدن سهام اختصاص يافته از سوي مجلس به سازمان تامين اجتماعي دانست، زيرا به گفته وي، فروش و تبديل سهام ها زمان بر است.
خبازها در عين حال بيان کرد: در مورد استفاده از کلمه "همسان سازي" در احکام حقوقي، جلسه اي با وزير رفاه داشتيم و اين موضوع را به وي اعلام کرديم که وزير رفاه فارغ از نام، اصل کار را تاکيد کرد که افزايش حقوق هاست که در حال اجرايي شدن است. اين در حاليست که بر اساس بند 39 قانون بودجه کشور بايد در فيش هاي صادره از کلمه همسان سازي استفاده شود.
محسن ايزدخواه مشاور مديرعامل اسبق سازمان تامين اجتماعي و پژوهشگر مسايل تامين اجتماعي نيز با اشاره به ناکافي بودن اعتبارات سازمان براي اجراي سياست همسان سازي و استقراض سازمان از چند بانک براي پرداخت حقوق و هزينه هاي جاري فروردين، گفت: مجلس در راستاي اجراي سياست همسان سازي دو هزار و 500 ميليارد تومان سهام به سازمان واگذار کرده است و مقرر شده تا سازمان تامين اجتماعي از محل فروش و سود حاصل از اين سهام، افزايش حقوق هاي بازنشستگان را پرداخت کند.
اين پژوهشگر در عين حال گفت: به دليل آن که فروش سهام هاي ياد شده به درازا مي کشد، براي اولين بار در طول تاريخ تامين اجتماعي حداقل اعتباري 600 ميليارد توماني توسط خزانه داري به صورت علي الحساب در اختيار سازمان تامين اجتماعي قرار گرفت تا مسوولان اين سازمان پس از واگذاري کارخانجات مربوطه و فروش آن ها، اين اعتبار را به تدريج به خزانه داري باز گرداند.
اين موضوع پيش از اين نيز بدون اعلام مبلغ، از سوي مسئولان سازماني اعلام شده بود.
ايزدخواه در عين حال با ناپايدار خواندن افزايش هاي حقوق هاي پرداختي کنوني تامين اجتماعي، علت آن را وجود منابع ناپايدار مي داند که پيش از اين وزير رفاه گفته بود: منابع مالي لحاظ شده براي افزايش حقوق بازنشستگان تامين اجتماعي 100 درصد تضمين شده، پايدار و پا برجاست، چراکه نمي توان حقوق قشري را افزايش و سپس کاهش داد، چنين چيزي در تاريخ سابقه ندارد. از طرف ديگر تا زماني که منابع پايدار براي اين امر تعريف نشود، نمي توانيم ريسکي در مورد افزايش حقوق ها داشته باشيم.
اين پژوهشگر در اين باره نيز معتقد است: هر چند حقوق ها کاهش نمي يابد، اما بار مالي ناشي از اين افزايش ها بر دوش سازمان تامين اجتماعي قرار مي گيرد و اين بدان معناست که زماني که سازمان پولي نداشته باشد، نمي تواند در سال هاي بعد و متناسب با نرخ تورم، حقوق مستمري بگيرانش را افزايش دهد.
وي با پيش بيني بار مالي سالانه يک هزار ميليارد توماني سياست همسان سازي حقوق ها به سازمان تامين اجتماعي، مدعي شد: حقوق مستمري بگيران اين سازمان در حالي به صورت پلکاني افزايش يافته است که در مصوبه هيات وزيران، پلکاني شدن حقوق ها وجود ندارد. 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته