جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/03/27 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 3342

 كوتاه و خواندني  

لزوم انجام ورزش هاي منظم روزانه براي تقويت عضلات شکم و لگن
رييس انجمن اورولوژي ايران، عفونت ها و بي اختياري هاي ادراري را از جمله بيماري هاي شايع اورولوژي زنان عنوان کرد و با بيان اين که معمولا پس از چند روز علايم عفونت هاي ادراري خود به خود کاهش مي يابد، در عين حال بر انجام ورزش هاي منظم روزانه به منظور تقويت عضلات شکم و لگن و جلوگيري از بي اختياري هاي ادراري تاکيد کرد.
دکتر سيد جليل حسيني در گفت وگو با ايسنا، عفونت هاي ادراري به ويژه عفونت مثانه را از شايع ترين بيماري هاي اورولوژي زنان عنوان کرد و گفت: به دليل وضعيت آناتومي بدن زنان، امکان انتقال ميکروارگانيسم ها در مجاري ادراري زنان بيشتر از مردان است.
وي با بيان اينکه عفونت هاي ادراري در زنان معمولا به صورت ناگهاني بروز مي کند، درد ناحيه بالا و زير شکم، تکرر ادرار شديد، سوزش هنگام دفع و احتمال وجود خون در ادرار را از جمله علايم اين بيماري عنوان کرد.
دکتر حسيني ادامه داد: عفونت هاي ادراري زنان معمولا پس از چند روز خود به خود کنترل شده و علايم به تدريج کاهش مي يابد. اين در حالي است که به منظور کاهش علايم و بهبود اين بيماري، درمان هاي دارويي نيز به کار گرفته مي شود.
رييس انجمن اورولوژي ايران بروز سالانه يک يا دو بار عفونت ادراري در زنان را طبيعي عنوان کرد و گفت: اين در حالي است که عفونت هاي ادراري در مردان بايد با بررسي هاي بيشتري همراه باشد; چرا که ممکن است علت آن سنگ دستگاه ادراري باشد و در صورتي که کنترل نشود مي تواند به عفونت کليه تبديل شود.
به گفته دکتر حسيني، احتمال ابتلا به عفونت هاي ادراري در دوران بارداري بيشتر است. بنابراين مراقبت هاي ادراري در دوران بارداري به صورت روتين انجام مي شود.
وي سنگ هاي ادراري را از ديگر بيماري هاي شايع اورولوژي زنان عنوان کرد و گفت:  اين در حالي است که بروز سنگ هاي ادراري در مردان شايع تر از زنان است.
رييس انجمن اورولوژي با اشاره به بي اختياري ادارار در زنان، گفت:  بارداري و وضعيت آناتومي بدن به ويژه وضعيت لگن زنان، از جمله عوامل بروز اين بيماري است. به اين صورت که به دنبال ضعيف شدن عضلات شکم و لگن، فشار به شکم سبب افزايش فشار به مثابه و خروج ناخواسته ادرار مي شود.
دکتر حسيني با تاکيد بر تقويت عضلات لگن و شکم در زنان به منظور جلوگيري از بي اختياري هاي ادراري، گفت: به دنبال تغيير عضلات بر اثر افزايش سن و بارداري، لازم است براي تقويت عضلات ورزش هاي منظم روزانه به ويژه از سنين پايين انجام شود. همچنين به منظور بهبودي کامل بي اختياري هاي ادراري، بسته به شدت بيماري، درمان هاي دارويي و جراحي به کار گرفته مي شود.


منشا آنفلوآنزاي خوکي
دانشمندان دانشگاه اکسفورد با استفاده از محاسبات و بررسيهاي رايانه اي اعلام کردند ويروس آنفلوآنزي خوکي ناشي از ترکيب چندين ويروس در بدن خوکها است که به صورت دوره اي در چرخش بوده و تکامل يافته اند.
به گزارش  مهر، بررسي هاي جديد بر روي ويروس A آنفلوانزاي خوکي نشان مي دهد سرايت بيماري به انسان چندين ماه قبل از شناسايي ويروس در بدن رخ مي دهد.
اين مطالعات بيانگر نياز به تحقيقات منظم بر روي آنفلوآنزا در خوکها است و نشان مي دهد که عوامل ژنتيکي جديدي در خوکها باعث مي شود ويروسها به شکلي تغيير حالت دهند که باعث مسري شدن بيماري در انسانها شوند.
با استفاده از شيوه هاي رايانه اي که طي 10 سال گذشته در آکسفورد ارائه شده است دانشمندان موفق به تجديد ساختار منشا اين بيماري مسري شدند. نتايج نشان مي دهد اين بيماري سالها قبل از اينکه به شکل پديده اي واگيردار بين انسانها رواج پيدا کند، در بين خوکها وجود داشته و انتقال پيدا مي کرده است.
دانشمندان با بررسي تحليلهاي تکاملي اقدام به تخمين زمان بندي منشا بيماري و تحولات اوليه اين ويروس همه گير کرده و دريافتند که ويروس H1A1 از چرخش دوره اي چندين ويروس در بدن خوکها به وجود آمده است و سرايت آن به بدن انسان چندين ماه قبل از آغاز اپيدمي و امکان تشخيص بيماري صورت مي گيرد.
بر اساس گزارش ساينس ديلي، محققان بر اساس مطالعات خود اعلام کردند با وجود تحقيقات گسترده درباره آنفلوآنزاي خوکي در ميان انسانها در سراسر جهان به دليل نبود يا کمبود جستجوهاي سازمان دهي شده درباره اين بيماري به برخي از ويروسها مقاوم و با توانايي ايجاد اپيدمي اجازه فعاليت داده شده و همين امر باعث گسترش بيماري در ميان کشورهاي مختلف شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مزر پرگهر
دريچه هنر
آموزش و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته