جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/03/27 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 3342

  27 خرداد ماه روزجهاني بيابان زدايي;
 محفاظت زمين و آب ، ضامن بقا 

بندرعباس - خبرنگار آفرينش
مدير کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان هرمزگان در جمع خبرنگاران گفت : قرن حاضر را مي توان به عنوان قرن بحران آب ، منابع طبيعي و محيط زيست نام برد. اگر چه در دهه اخير اين منابع به شيوه هاي مختلف توسط انسان ها مورد بي مهري و تخريب قرار گرفته اما تلاش هاي همه جانبه جامعه جهاني و دوستداران محيط زيست بر بهره برداري اصولي از اين منابع به عنوان مهمترين راهبرد  و توسعه پايدار همواره تاکيد داشته است . از جمله تلاش هاي قابل توجه جامعه جهاني که در اواخر قرن بيستم به ثمر نشست ، کنوانسيون مقابله با بيابانزايي ملل متحد بود که با هدف ارايه معقول ترين شيوه مديريت و بهره برداري از منابع توليد در مناطق خشک يا نيمه خشک و خشک نيمه مرطوب تدوين و بر همين اساس براي توجه بيشتر  
به مقوله بيابانزدايي 27 خرداد ( 17 ژوئن ) هر سال به عنوان روز جهاني بيابانزدايي نامگذاري  شد که شعار امسال  روز جهاني  نيز بيابانزدايي (( حفاظت زمين و آب ، ضامن بقا )) مي باشد .
وي افزود : طبق براوردهاي موجود بالغ بر يک ميليون و 565 هزار هکتار از اراضي جلگه هاي ساحلي استان هرمزگان را عرصه هاي بياباني تشکيل مي دهد که حدود 209 هزار هکتار از آن به عنوان کانون هاي فرسايشي بادي و 475 هزار هکتار از آن به عنوان مناطق تحت تاثير فرسايش بادي شناسايي شده اند . وجود شنزارهاي فعال به خصوص در حوزه شرق شهرستان جاسک موجب بروز مشکلات عديده اي براي ساکنان اين مناطق گرديده به نحوي که تعداد زيادي از آبادي ها و روستاهاي منطقه خالي از سکنه شده است ، وي افزود : تمامي اين مسائل ضرورت توجه به بيابانزدايي در استان را ياداوري مي کند.
مهندس پرورش فقر پوشش گياهي ، کمبود نزولات جوي ، تشديد خشکسالي و بهره برداري هاي غير اصولي از زمين را از عوامل اصلي افزايش بيابان ها دانست و اظهار داشت : اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان هرمزگان در راستاي طرح بيابانزدايي همواره راه کارهاي مناسبي را در نظر داشته است که اولين اقدام اين اداره مديريت هرزآب ها مي باشد . به اين ترتيب که به منظور استفاده ازجريان هاي سطحي از جمع اوري آب به کمک بند سار هاي خاکي استفاده مي شود . استفاده بهينه از منابع آب و خاک با توجه به پتانسيل و استعدادهاي بالقوه اين استان در مناطق مختلف آن ، به روش هاي فوق الذکر مي تواند يک راه کار اساسي جهت مقابله با بيابان زايي ، احياي مراتع و حفاظت خاک باشد . در اين راستا از سال 1376 تاکنون اقدام به اجراي پروژه هاي  مديريت هرز آب در سطح 2035 هکتار نموده ايم .
وي با بيان اينکه دومين راه کار ، تثبيت شن هاي روان بوده است ، افزود : باتوجه به برنامه توسعه استان هرمزگان ، هر گونه پروژه ي عمراني بالاخص در مناطق شرقي استان ، به دليل مرز دريايي طولاني ، پروژه هاي مرتبط با صيد و صيادي ، اسکله هاي احداثي و استفاده از آب سد هاي در دست احداث جگين ، گابريک ، جاده جاسک به چابهار و به طور کلي تمامي زيرساخت هاي اقتصادي که حيات اقتصاد در منطقه به آن مرتبط است ، منوط به اجراي پروژه هاي تثبيت شن هاي روان و بيابانزدايي است ، حجم پروژه هاي تثبيت شن هاي روان که در قالب عمليات مالچ پاشي و نهالکاري که از سال 81تا کنون اجراکرده ايم  ،  بالغ بر 3038  هکتار مالچ پاشي و 2037 هکتار عمليات نهالکاري با گونه هاي مقاوم بياباني بوده است . مهندس پرورش ،  احياي پوشش گياهي از طريق واگذاري اراضي بياباني به مردم را سومين برنامه در راستاي اهدف کنوانسيون مقابله با بيابان زايي ملل متحد بر شمرد  و افزود : اداره کل منابع طبيعي و آبخيز داري  استان هرمزگان اقدام به جلب مشارکت  مردم در قالب تبصره 5 ماده 34 و ماده 3 بهره برداري از اراضي بياباني   نموده است ، تا ضمن اينکه  بهره برداران از منافع حاصل از عرصه به صورت نخلستان ها و باغات منتفع گردند   ، اقدامات مفيدي نيز در زمينه غرس درختان جنگلي و بيابان زدايي انجام گرفته باشد . وي اظهار داشت : تا کنون حدود 1000 هکتار از اراضي بياباني در اين قالب به ساکنين نواحي بيابان بخصوص در شهرستان هاي ميناب و سيريک و اگذا ر گرديده است.
 مدير کل منابع طبيعي و آبخيز داري استان هرمزگان همچنين نقش مردم را در اين زمينه ستودني دانست و اعلام کرد : طبق برآورد ما ، در طول روز هاي باراني  فروردين امسال ،  کشاورزان استان حدود 200 ميليون متر مکعب  آب را از طريق  سازه هاي سنتي خود همچون سکو بندي ، جمع آوري کرده  اند .مهندس پرورش در پايان افزود : امسال 700 ميليون  تومان از اعتبارات استاني براي اجراي اين پروژه ها ، به خصوص در شهر هاي جاسک و سيريک اختصاص يافته است .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مزر پرگهر
دريچه هنر
آموزش و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته