جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/03/30 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3344

 گل گشت  

استان   قزوين

 قزوين شهري در استان قزوين در ايران است. اين شهر مرکز شهرستان قزوين مي  باشد. مساحت قزوين 5693 کيلومتر مربع مي  باشد که از  5شهرستان،  19 بخش،  24 شهر و  46 دهستان تشکيل شده است.استان قزوين بين مدار  35 درجه و  24 دقيقه تا  36 درجه و  49 دقيقه عرض شمالي و بين  48 درجه و 44دقيقه تا  50 درجه و  51 دقيقه طول شرقي در همسايگي استان گيلان (در شمال)، استان مازندران ( در شمال شرقي)، استان تهران ( در شرق)، استان مرکزي (در جنوب شرقي)، استان همدان (در جنوب غربي) و استان زنجان (در غرب) جاي گرفته است. جمعيت اين شهر طبق سرشماري سال  1375 مرکز آمار ايران برابر با  577 ، 571 نفر بوده است. زبان رايج مردم قزوين زبان فارسي است. برخي از مردم اين شهر به زبان  هاي تاتي، مراغي، کردي، لري، ترکي و رمانلويي نيز صحبت مي  کنند. همچنين قزوين به دليل قرار گرفتن در گلوگاه ارتباطي استان هاي شمالي و غربي کشور، نزديکي به تهران، دارا بودن چند شهر صنعتي و نيز برخورداري از چندين دانشگاه از جمله دانشگاه بين المللي امام خميني و دانشگاه آزاد قزوين از موقعيت جغرافيايي خوبي برخوردار است
تاريخ، بناها، شخصيت ها
 عمارت کلاه فرنگي قزوين يا بناي عالي قاپوي قزوين، محل استقرار دولت در زمان شاه طهماسب و شاه اسماعيل دوم صغوياين شهر در زمان شاه تهماسب صفوي پايتخت ايران بوده است. اولين خيابان ايران (خيابان سپه) در قزوين احداث شد. آب انبار سردار بزرگ ترين آب انبار تک گنبدي جهان در قزوين مي  باشد.
قزوين را در نوشته  هاي قديم اروپا شهر باستاني «ارساس» يا «ارسا سيا» و در تواريخ يونان همان شهر قديمي «راژيا» و در زمان اشکانيان به نام موسس آن «اردپا» خوانده اند. ساسانيان آنرا «کشوين» ناميده اند يعني سرزميني که نبايد از آن غافل شد برخي هم آنرا «قسوين» يا شهر که مردمي پرصلابت و استوار دارد و بعضي از مورخين هم معرب «کاسپين» گفته اند به دليل آنکه قوم کاسپت از مجاورت درياي مازندران به طرف اين دشت مهاجرت کرده و با اقوام بومي اختلاط نموده اند و گروهي هم به مرکز ايران رفته اند و درياي «خزر» نيز به همين دليل به بحرالقزوين يا «درياي قزوين» اشتهار دارد.
در منطقه قزوين صد ها تپه باستاني شناسايي شده است و تنها حفاري تپه سگزآباد نشانگر تمدن  9000 ساله يکجانشيني در اين دشت حاصلخيز است.
کليساي کانتور قزوين بناي شهر قزوين را به شاپور ذوالاکتاف نسبت داده و مي  گويد آنجا را شاد شاپور ناميد. امام ابوالقاسم عبدالکريم بن محمد رافعي در کتاب التدوين في اخباراهل العلم به قزوين و زکرياي بن محمد محمود ممکوني در آثارالبلاد و ياقوت حموي درمعجم البدان به نقل ازاين فقيه و شاهزاده فرهاد ميرزا معتمدالدوله در کتاب هدايه السبيل و کفايه الدليل باستناد شهرت قزوين را از بناهاي شاپور ذوالاکتاف نگاشته اند ولي ولي احمد بن ابي عبدالله برقي در کتاب النبيان و خواجه حمدالله مستوفي درتاريخ گزيده و محمد حسنخان اعتماد السلطنه در کتاب مرآت البدان و امين احمد رازي در هفت اقليم به نقل از البنيان واستاد و بارتولد خاور شناس نامي روس در کتاب جغرافياي تاريخي ايران بناي شهر قزوين را بشاپور اول منسوب داشته اند. شمس الدين سامي بيک در قاموس الاعلام ترکي در اين باره ترديد کرده و نوشته است که از ايرانيان شاپور ذوالاکتاف با يکي از بهرام  ها شهر قزوين را بنياد نموده اند. منبع اصلي اين دو قول يکي اخبار البدان ابن فقيه و ديگري البنيان احمد بن ابي عبدالله برقعي است که مولفان سابق نيز عموما با اين دو ماخذ استناد داشته اند. البته نمي توان در اين باره نظر قطعي داد وليکن با بررسي اوضاع دوران فرمانروائي اين دو پادشاه مي بينيم زمان شاپور ذوالاکتاف که بواسطه صغر سن نمي  توانست در کارهاي کشور موثر باشد سراسر مملکت دستخوش کشتار و تاراج طوايف داخلي و خارجي بود.
آرامگاه رييس المجاهدين قزوين
اين آرامگاه در بيرون شهر قزوين و کنار جاده قديم - کرج قرار گرفته است. بناي آرامگاه که نقشه مستطيلي دارد، در دو طبقه ساخته شده است و درازاي آن 15 و پهناي آن 12/60 متر است. طبقه زيرين، شامل سرداب و آب انبار است که با آجر و سنگ ساخته شده است و راه ورود به آن، پلکاني است که در جهت جنوبي بنا و زير دو پنجره اتاق هاي طبقه اول قرار دارد. سنگ مزار شکسته است; ولي بر روي آن تاريخ 1333 هجري قمري حک شده و نام تراشنده آن «ميرزا عبدالله» هنوز بر روي آن خوانده مي شود. سنگ قبري متعلق به همسر رييس المجاهدين که «آسيه» نام داشته، در ديوار شمالي اطاق آرامگاه نصب شده است. شخصيت مدفون در اين آرامگاه ميرزا حسن رييس المجاهدين، فرزند ميرزا مسعود شيخ الاسلام قزويني است. او از مجاهدان دوره مشروطيت در قزوين است که در فتح تهران با سپاه آزادي خواهان که از گيلان حرکت کرده بود، همکاري داشت و پس از فتح قزوين، سران مستبد اين شهر را از ميان برداشت.
مسجد احمديه قزوين
اين بنا در ابتداي خيابان شهدا و درجانب خاوري کوچه امام زاده اسماعيل واقع شده است. ورودي به صورت درگاهي قوس دار ساخته شده و با کاشي زينت يافته است. بنا به صورت دو طبقه بوده و زيرزمين آن در ضلع جنوبي مسجد داراي نورگيرهاي مشبک کاشي بوده و ايوان خاوري نيز داراي سه طاق نماي تزييني است. درضلع شمالي بنا، مسجد يا نمازخانه اي ساخته شده که در نماي خارجي داراي ارسي هاي زيبايي است و در داخل داراي تزييناتي است و طاق ورودي با کاشي کاري و خط به صورت توامان زينتي بيش تر يافته است. مقبره عارف شيخ احمد غزالي در سرداب، زير ساختمان مسجد قرار گرفته و عبارت از اطاقي مستطيل شکل و آجري است و خالي از هرگونه زينت و آرايش است.
مسجد موسي الرضا (سوخته چنار)قزوين
اين مسجد هم اکنون به نام مسجد علي ابن موسي الرضا شناخته مي شود و ظاهرا آرامگاه داود ابن سليمان غازي از محدثين نامي قزوين و راوي صحيفه الرضا است که سنگ قبر وي با تاريخ 1404 ه.-ق در مسجد قرار دارد، در حياط مسجد قبلا چناري سوخته وجود داشت که افراد براي طلب حاجت بدان متوسل مي شدند. بنا از دو قسمت قديمي و جديد تشکيل شده است. بناي مسجد در يک طبقه به ابعاد 18x13 متر با نماي آجري ساخته شده و دو درب ورودي در ضلع باختري و جنوبي دارد که در باختري داراي طاق نماي کاشي کاري است. مسجد تقريبا در بخش داخلي ساده و بي پيرايه است. چهار طاق نما به عمق تقريبي 4 متر نيز فضا را از يک نواختي اوليه در آورده است. محراب در ضلع جنوبي مسجد داراي کاشي کاري است. مصالح به کار رفته در ساخت بنا، آجر، گچ، سنگ، موازييک و کاشي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مزر پرگهر
دريچه هنر
آموزش و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته