جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/04/06 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3350

  پرندگان جهان در خطر انقراض 

 اتحاديه بين المللي حفاظت از طبيعت سوئيس در گزارشي اعلام کرد: 1227 گونه از پرندگان که برابر با 12درصد کل پرندگان در جهان است رو به انقراض هستند. اين در حالي است که 192 گونه از اين پرندگان در فهرست وضعيت حاد قرار دارند.
 اين گزارش تاکيد مي کند که وضعيت 3 گونه  پرنده به نا م هاي مرغ توفان (در نيوزيلند) موريتيوس فولي (در جزاير ماداگاسکار) و طوطي دم بلند آمريکاي جنوبي (در برزيل) چندان بد نيست، چراکه نام اين 3 نوع پرنده از فهرست وضعيت حاد خارج شده اند، اما خطر انقراض آنها در صورت بي توجهي همچنان وجود دارد.
به گزارش جام جم آنلاين کارشناسان معتقدند،   به رغم اقدامات موفقيت آميز در سراسر جهان، آمار پرندگان در وضعيت حاد روبه افزايش مي رود که اين موضوعي نگران کننده است.
براساس اخبار زيست محيطي در داخل کشور و به گفته برخي کارشناسان، در حالي  درياچه اروميه به دليل دخالت هاي انساني و فعاليت هاي توسعه اي همچنان در معرض تهديد قرار دارد که اين درياچه يکي از بهترين زيست بوم هاي کشور است.
هم اکنون تراز آب پارک ملي درياچه اروميه به 1271/50 متر از سطح آب هاي آزاد رسيده و اين تراز يعني 6 و 70 صدم متر از بالاترين تراز و2 و 60 صدم متر از تراز اکولوژيک اين درياچه پايين تر است.کارشناسان ميزان غلظت نمک درياچه اروميه را 360گرم بر ليتر عنوان کردند و بررسي ها نشان مي دهد، توليد سيست آرتميا متوقف شده و مساحت درياچه اروميه بشدت درحال کاهش است.
اين در حالي است که تا پاييز امسال حداقل يک متر ديگر هم تراز درياچه اروميه پايين تر خواهد رفت و تبخير نيز يکي از دلايل بروز اين رويداد است. وضعيت بحراني درياي خزر امروزه علاوه بر کارشناسان، مورد توجه نمايندگان مجلس و مسوولان ديگر سازمان ها نيز قرار گرفته است.
همچنين مدير مرکز ملي مطالعات و تحقيقات درياي خزر از اجراي طرح شناسايي مخاطرات گردشگري درياي خزر خبر داد که طي آن 865 کيلومتر از سواحل جنوبي درياي خزر مورد شناسايي قرار گرفته و بر اساس آن مناطق حساس و آسيب پذير و توام با بحران شناسايي و مناطق کم خطر يا بي خطر نيز تعيين مي شود.
مسوولان مي گويند، مخاطرات گردشگري در مناطق ساحلي از اهميت بسيار بالايي برخوردار است و عموم کشورهاي توسعه يافته يا در حال توسعه بويژه کشورهايي مثل مالزي، هند، بريتانيا، کانادا، آمريکا و کشورهاي حوزه اسکانديناوي و بخش غربي اروپا که جمعيتشان در کرانه هاي ساحلي گسترش پيدا کرده اند، برنامه ريزي هاي خاصي در اين زمينه انجام مي دهند تا بتوانند با مديريت جامع، مناطق ساحلي خود را حفاظت کرده و مخاطراتي را که ممکن است ساکنان محلي و گردشگران را تهديد کند شناسايي کرده و جلوي خطرات را بگيرند.
کارشناسان معتقدند، کشورهاي پيشرفته طرح هايي براي تعيين نقاط ايمن و مناطق مناسب براي استفاده گردشگران دارند يعني در واقع قبل از اين که مکان هايي را براي طرح سالم سازي دريا مشخص کنند روي مخاطرات تحقيق و مطالعه انجام مي دهند و سپس بر همين اساس تعيين مي کنند که مناطق ايمن چه جاهايي هستند و از اين نظر مخاطرات را به حداقل ممکن مي رسانند.
همچنين رئيس سازمان حفاظت محيط زيست از تهيه اطلس آلودگي خاک کشور خبر داد. اين طرح که در اواخر سال 86 به مناقصه گذاشته شده است تاکنون 13 اطلس آلودگي خاک را در دست مطالعه دارد و شهرهاي صنعتي بزرگ در اولويت اين طرح قرار دارند. 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مزر پرگهر
دريچه هنر
آموزش و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
اطلاعيه دانشگاه آزاد اسلامي
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته