جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/04/08 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3352

 كوتاه هنري  

پانته آ بهرام:
پرداختن به تئاتر سنتي نياز به رويکرد جديد دارد
 پانته آ بهرام گفت: براي پايدار ماندن هنرهايي چون نمايش هاي آئيني و سنتي بايد اين هنرها را به روز کرده و آن ها را با شرايط روز جامعه تطبيق داد.
 به نقل از ستاد خبري جشنواره آييني- سنتي، «پانته آ بهرام» گفت: اگر شيوه هاي اجرايي نمايش هاي ايراني و نمايش هاي آئيني- سنتي را حفظ نکنيم به طور قطع و با گذشت زمان نمايش هاي آئيني يا از بين مي روند يا به هنرهاي موزه اي تبديل مي شوند.
وي در ادامه اظهار داشت: اگر مي خواهيم ميان نسل جديد و نسل آينده در زمينه نمايش هاي آئيني- سنتي، رابطه اي وجود داشته باشد، بايد شرايطي را فراهم کنيم تا اين رابطه با تحولات روز ايجاد شود و شاهد پايداري نمايش هاي اصيل ايراني باشيم. در غير اين صورت به سرعت شاهد زوال و فراموشي نمايش هاي آئيني- سنتي خواهيم بود و پس از مدت کوتاهي جز يک خاطره چيزي از آن باقي نخواهد ماند.
بهرام در ادامه با بيان اين که جشنواره بين المللي تئاتر آئيني- سنتي فرصت مناسبي براي پرداختن به اين نوع از نمايش ها را پديد مي آورد، افزود: در اجراي آثار ايراني شاهد نوعي پايبندي  به فرم هاي قديمي هستيم اما اين وفاداري نبايد به معناي تکرار تلقي شود; بلکه بايد با حفظ ساختار و اصول شيوه هاي اجرايي نمايش هاي ايراني، فرم هاي جديد را هم تجربه کرده و با آزمون وخطا براي رسيدن به تحولات جديد در نمايش هاي ايراني و به روز شدن اين دست آثار تلاش کنيم.
پانته آ بهرام که از بازيگران فعال عرصه تئاتر است و سابقه زيادي در ايفاي نقش در نمايش هاي ايراني دارد، درباره برگزاري جشنواره بين المللي تئاتر آئيني- سنتي و رويکرد اين جشنواره خاطر نشان کرد: عده اي معتقدند نمايش هاي آئيني- سنتي بايد هميشه و در همه حال همان گونه که هست، اجرا شود اما من معتقدم که نمايش آئيني- سنتي رويکرد جديدي مي طلبد و بايد با علم به پويايي نمايش که اتفاقا در حضور هنرهايي چون سينما و ... که مرتب در حال تغيير و تنوع هستند، پايدار مانده  پيش برود.
وي اضافه کرد: در صورتي که جشنواره بين المللي تئاتر آئيني-سنتي اين گونه هدف گذاري کند، آن وقت مي توان از آن بانام جشنواره ياد کرد  در غير اين صورت اگر با آثار همان نگاه و رويکرد سنتي که با وفاداري کامل به شيوه هاي اصيل نمايش هاي ايراني  روي صحنه بروند، جشنواره به نمايشگاه تبديل خواهد شد. در اين صورت جشنواره بين المللي تئاتر آئيني- سنتي کارکردي همانند موزه هنرهاي معاصر که هر ساله آثار هنرمندان را در يک برهه خاص به نمايش عمومي مي گذارد، خواهد داشت، در حالي که برگزاري جشنواره بين المللي تئاتر آئيني-سنتي مهم ترين رويداد تئاتري در عرصه نمايش هاي آئيني-سنتي است که بايد قدر آن را دانست.  چهاردهمين جشنواره بين المللي تئاتر آييني- سنتي از 8 تا 16 مرداد ماه سال جاري در تهران برگزار مي شود.
 
توسعه هنر در «آينه خيال» بررسي شد
دوزادهمين شماره دو ماهنامه پژوهشي-خبري «آينه خيال» ويژه بهمن و اسفند 1387 با پرونده «توسعه هنر» منتشر شد.
«آينه خيال» نشريه اي است که هر دو ماه در زمينه هنرهاي تجسمي، تئاتر، فلسفه هنر، هنرهاي سنتي، معماري، سينما، موسيقي و کتاب منتشر مي شود.
بخش آغازين دوازدهمين شماره «آينه خيال» به سرمقاله اي با عنوان توسعه هنر از دکتر سيدغلامرضا اسلامي اختصاص دارد. در اين شماره مقاله  هايي با عنوان «مطالعه ميداني در اقتصاد نقاشي»، «زمينه هاي توسعه هنر در دوره تيموريان»، «رويايي که کابوس شد»، «سفيراني که پيام فرهنگ به فرنگ مي  برند»، «توسعه موسيقي از نگاه سيستمي» و ... را مي توان خواند.
همچنين گفتگو با يعقوب عمامه پيچ به انگيزه برگزاري نمايشگاه آثارش در نگارخانه نار با عنوان «رنگ ها که ديده نمي شوند» و محمد حسين حقگو، رئيس سازمان توسعه سينمايي سوره با عنوان «توسعه سينما در گرو صنعتي شدن است» از جمله مطالب خواندني در اين نشريه هستند.  دو ماهنامه «آينه خيال» به صاحب امتيازي فرهنگستان هنر جمهوري اسلامي ايران ،  مدير مسئولي بهمن نامور مطلق و سردبيري بهزاد مرتضوي، هر دو ماه يک بار با قيمت 1500 تومان به چاپ مي رسد.

اعضاي خانه سينما از امکانات پرديس هاي سينمايي استفاده مي کنند
با توافق خانه سينما و چهار پرديس سينمايي اعضاي جامعه اصناف سينماي ايران مي توانند از اين پس از برنامه هاي پرديس ها استفاده کنند.
 اين توافقنامه به امضاي محمدمهدي عسگرپور مدير عامل خانه سينما و مديران چهار پرديس آزادي، زندگي، ملت و مجموعه فرهنگي ورزشي چمران رسيده و بر اساس آن اعضاي جامعه اصناف سينماي ايران و خانواده هايشان مي توانند از امکانات پرديس ها جز پنجشنبه و جمعه به صورت نيم بها استفاده کنند. روابط عمومي خانه سينما همچنين اعلام کرد براي رفاه حال اعضا و سهولت استفاده از اين امکانات کارت شناسايي معتبر جامعه اصناف سينمايي صادر خواهد شد. با اين کارت هر يک از اعضاي خانه سينما مي توانند به همراه چهار نفر از برنامه هاي مورد علاقه خود در پرديس ها استفاده کنند.

"ستاره" فاتح مطلق قديمي ترين
 جوايز سينماي ايتاليا شد
درام سياسي تحسين شده "ستاره" به کارگرداني پائولو سورنتينو با بردن چهار جايزه روبان نقره اي موفقترين فيلم در مراسم اهداي قديمي ترين جوايز سينمايي ايتاليا شد.  به گزارش  مهر، ورايتي اعلام کرد "ستاره" که زندگي جوليو آندرئوتي نخست وزير هفت دولت ايتاليا را به تصوير کشيده در رشته هاي بهترين کارگردان و بهترين فيلمنامه نويس (سورنتينو)، بهترين بازيگر نقش اول مرد (توني سرويلو) و بهترين تهيه کننده برنده جايزه روبان نقره اي شد. اين فيلم در 9 رشته نامزد دريافت جايزه شده بود.  درام مافيايي "گومورا" به کارگرداني ماتئو گارونه که در چهار رشته بهترين فيلم، فيلمنامه، تدوين و فيلمبرداري نامزد دريافت جايزه روبان نقره اي شده بود، جايزه بهترين فيلم را از آن خود کرد. جايزه بهترين بازيگر زن نقش اول هم به جووانا متزوجورنو براي بازي در Vincere به کارگرداني مارکو بلوکيو رسيد. جياني دي گرگوريو با فيلم کمدي "غذاي نيمه تابستان" جايزه بهترين فيلمساز تازه کار را از اتحاديه روزنامه نگاران ايتاليايي گرفت و جايزه ويژه کمدي برتر سال 2009 هم به فاستو بريتزي با فيلم "پيشين" اهدا شد. در اين دوره "ميليونر زاغه نشين" دني بويل بهترين فيلم اروپايي لقب گرفت و روبان نقره اي بهترين فيلم غير اروپايي هم به کلينت ايستوود و "گران تورينو" رسيد. در شصت و سومين دوره جوايز روبان نقره اي سينماي ايتاليا در مجموع 120 فيلم رقابت کردند که 39 فيلم داستاني و مستند هستند و 49 فيلم اول هم در ميان آنها ديده مي شود. فيلم هايي در اين جايزه شرکت داده شدند که از اول ماه مه 2008 تا 24 ماه مه 2009 در ايتاليا به نمايش عمومي درآمده بودند.


 از ابتداي تيرماه هر دوشنبه در فرهنگسراي انقلاب
" سلسله جلسات  رايگان بهداشت فردي   "
خانه فرهنگ ابوسعيد از مراکز مديريت فرهنگي هنري منطقه 11 به منظور ارتقا» سطح دانش عمومي بانوان و ترويج فرهنگ رعايت بهداشت فردي و اجتماعي" سلسله جلسات بهداشت فردي " را برگزار ميکند.
به گزارش روابط عمومي منطقه 11 ، کارشناس مربوطه در اين برنامه موضوعات مختلف بهداشت و سلامت بانوان چون : بيماري هاي شايع بانوان،آشنايي با  آناتومي جسم، انواع معاينه هاي فيزيکي توسط خود شخص، چگونگي تشخيص بيماري ها و درمان آنها، تغييرات هورموني در مقاطع مختلف سني در زنان را مورد بحث و بررسي قرار مي دهد.
شايان ذکر است اين برنامه روزهاي  دوشنبه هرهفته از ساعت 17-19 برقراراست.
کليه علاقمندان مي توانند جهت شرکت در اين جلسات  به خانه فرهنگ ابوسعيد واقع در ميدان منيريه ، بلوار ابوسعيد جنب درمانگاه زنجانيها، بن بست سوم، مراجعه و يا جهت کسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن 66493039  تماس حاصل فرمايند.

 همزمان با شب ولادت حضرت امام علي (ع) افتتاح مي شود:
دومين جشنواره بين المللي «در انتظار صبح»
مراسم افتتاحيه دومين جشنواره بين المللي «در انتظار صبح» به همت گروه صبح روشن امور شاهد و ايثارگر موسسه آموزش عالي سوره، يکشنبه 14 تير برگزار مي شود.
 اين جشنواره، با محوريت امام موعود (عج) همزمان با شب ولادت حضرت امام علي (ع) با سخنراني محمد شجاعي، مدير موسسه فرهنگي و هنري منتظران منجي، افتتاح مي شود.بنا به اين گزارش، پس از اين مراسم، نمايشگاه آثار شرکت کنندگان در رشته هاي طراحي پوستر، نقاشي و معرق در نگارخانه آيه موسسه آموزش عالي سوره، گشايش مي يابد و به مدت 15 روز در معرض ديد علاقه مندان قرار مي گيرد.
تا کنون 360 اثر با موضوع امام موعود (عج) و زير شاخه هاي شهادت و انتظار، اديان و انتظار، کعبه درانتظار، انتظار در انديشه من، جوان و انتظار و شهري براي افتخار، به دبيرخانه اين جشنواره ارسال شده است.
ستاد اجرايي اين جشنواره با دعوت از استادان برجسته، آثار برگزيده را در رشته هاي مختلف، انتخاب و نتايج آن را در مراسم اختتاميه اين جشنواره، روز دوشنبه 12 مرداد، همزمان با ولادت حضرت علي اکبر (ع) و روز جوان، اعلام مي کند.
اين جشنواره را موسسه آموزش عالي سوره با همکاري مجمع جهاني اهل بيت (ع) ، بنياد شهيد، وزارت علوم، سازمان ملي جوانان، سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران وانتشارت سوره مهر برگزار مي کند. داوري بخش نمايشنامه نويسي را ، محمد چرمشير، ايوب آقاخاني و فرزاد معافي، بخش نقاشي را کاظم چليپا، بهنام کامراني و مرتضي افشاري، بخش طراحي پوستر را حميد عجمي، کامران افشار مهاجر و فرزاد اديبي و بخش معرق را ، مهران اميراينانلو و کمال ميرطيبي بر عهده دارند. گفتني است، مراسم افتتاحيه اين جشنواره در ساعت 10 روز ياد شده، در سالن اجتماعات موسسه آموزش عالي سوره، برگزار مي شود..
 
«آنجلينا جولي» خسته از هاليوود به سياست پناه مي برد
 «آنجلينا جولي» در مصاحبه هاي اخير خود اظهار داشته که ديگر از هاليوود خسته شده و فکر مي کند با ورود به عرصه سياست بتواند مفيدتر واقع شود.
به گزارش  فارس به نقل از سايت خبري اسکاي نيوز، «آنجلينا جولي»، بازيگر هاليوود که اخير نيز در فيلم «بچه اشتباهي» ايفاي نقش کرده، از جمله بازيگراني است که بخش اعظمي از وقت خود را صرف امور انسان دوستانه و مربوط به سازمان ملل کرده است. گزارش ها حاکي از آن است که در نظر دارد خسته از بازيگري، وارد سياست شود.  يکي از دوستان نزديک «جولي» در مصاحبه با روزنامه ديلي اکسپرس گفت: «آنجلينا» تاييد تصديق مي کند که از هاليوود به شدت خسته شده و هم اکنون به واشنگتن مي انديشد.  وي که خواست نامش فاش نشود، در ادامه افزود: او از اينکه جهان را جنگ فرا گرفته و عدالت و حقوق مردم به اين راحتي پايمال مي شود، به شدت دل شکسته است و فکر مي کند که مي تواند بگونه اي موثرتر واقع شود، او عقيده دارد که با ورود به عرصه سياست مي تواند بگونه اي متفاوت عمل کند.  دوست جولي گفت: «آنجلينا»، «اوباما» را تحسين مي کند ولي فکر مي کند اگر خودش به جاي او بود به مراتب متفاوت تر عمل مي کرد.  وي افزود: شرط مي بندم که او طي 20 سال آتي، به اولين رييس جمهور زن آمريکا تبديل مي شود، زماني که جولي ذهنش به سمتي متمرکز مي شود، تمام توان خود را به کار مي گيرد تا آنرا انجام دهد.  «آنجلينا جولي34 » ساله که هم اکنون مادر شش کودک است، اميد دارد که اولين رييس جمهور زن کاخ سفيد شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مزر پرگهر
دريچه هنر
آموزش و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
اطلاعيه دانشگاه آزاداسلامي
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته