جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/04/11 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (پنجشنبه)(ميلاد مسعود حضرت امام محمد تقي (ع) مبارك باد) نسخه شماره 3355

  خرماي پيارم هرمزگان بهترين رقم برتر داخل و خارج از کشور شناخته شده است 

بندرعباس - خبرنگار آفرينش
مدير باغباني سازمان جهاد کشاورزي هرمزگان گفت : محصول خرماي پيارم از طرف سازمانهاي تحقيقاتي داخلي و خارجي به عنوان رقم برتر کشور و حتي جهان معرفي شده است.
مهندس مجيد رضا پاکاري افزود: رقم پيارم از نوع تجاري و درجه يک بوده که به دليل کيفيت مناسب و بازارپسندي يک رقم خاص صادراتي محسوب مي شود.
وي سطح زير کشت خرماي پيارم را که بيش از 95درصد آن در حاجي آباد از توابع هرمزگان قرار دارد حدود دوهزار هکتار ذکر کرد و اضافه کرد: سالانه حدود 10هزارتن محصول خرما از نوع پيارم در اين منطقه برداشت و به بازارهاي داخلي و خارجي عرضه مي شود.
به گفته مدير باغباني سازمان جهاد کشاورزي هرمزگان سطح زير کشت نخيلات شهرستان حاجي آباد حدود شش هزار هکتار است که دو هزار هکتار آن به رقم پيارم اختصاص دارد.
پاکاري با بيان اينکه برداشت خرما در حاجي آباد از اول شهريور ماه آغاز و تا آخر آبان ماه ادامه دارد ابراز داشت: خرماي اين شهرستان علاوه بر تامين بخش  هايي از بازار داخلي، ارقام منحصر به فرد آن نيز همچون پيارم به کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس، اروپايي و آسياي شرقي صادر مي  شود.  وي خاطر نشان کرد: رقم پيارم از نوع تجاري و درجه يک بوده که به دليل کيفيت مناسب و بازارپسندي يک رقم خاص صادراتي محسوب مي شود.
وي همچنين به اجراي طرح حذف و جايگزيني نخيلات فرسوده و غير تجاري با ارقام مناسب و نيز طرح توسعه کشت پيارم با استفاده از نهال يارانه دار اشاره کرد و يادآور شد: پاجوش و نهال کشت بافت پيارم به دليل ارزش بالاي اين رقم و صادراتي بودن اين محصول جهت جايگزيني ارقام نامرغوب در نظر گرفته شده است.
مهندس پاکاري هدف از اجراي اين طرح را جايگزيني ارقام مرغوب خرما به جاي ارقام نامرغوب، رعايت اصول به زراعي و تنظيم فاصله کاشت دانست و بيان داشت : شهرستان حاجي آباد تنها منطقه اي است که بهترين خرماي تجاري و صادراتي ايران را توليد مي  کند.  وي تصريح کرد: خرماي پيارم رقم مرغوب و منحصر به فرد هرمزگان محسوب مي شود که توجه بازار جهاني را به خود جلب نموده است.
گفتني است اين نوع رقم خرما سرشار از مواد قندي، پروتيني و ساير مواد معدني بوده و از ارزش غذايي بالايي برخوردار است و به دليل تحمل زياد نخل آن در برابر شوري در سطح وسيعي از باغات هرمزگان به خصوص حاجي آباد کشت شده است.  سطح زير کشت نخلستان هاي هرمزگان 32هزار هکتار با توليد 143هزارتن اعلام شده که اين استان از لحاظ سطح زير کشت رتبه دوم کشور و در زمينه توليد رتبه سوم را پس از منطقه جنوب کرمان و استان بوشهر به خود اختصاص داده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مزر پرگهر
دريچه هنر
آموزش و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته