جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/04/14 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (يكشنبه)(ولادت مولاي متقيان حضرت علي (ع) مبارك باد) نسخه شماره 3357

 آغاز اکران از 15 ژوئيه
 هري پاتر مرز فروش پنج ميليارد دلار را پشت سر مي گذارد  

اکران ششمين قسمت از مجموعه فيلم هاي هري پاتر از نيمه ماه ژوئيه در سينماهاي منطقه آمريکاي شمالي اين فرصت را به استوديو برادران وارنر مي دهد تا درآمد خود را از اين فيلم ها از مرز پنج ميليارد دلار فراتر ببرد.
به گزارش  مهر، رويترز اعلام کرد با اکران "هري پاتر و شاهزاده دورگه" به کارگرداني ديويد ييتس از روز 15 ژوئيه، علاقمندان به ماجراي پسرک جادوگر و ماجراهاي مدرسه جادوگري هاگوارتس فقط يک فيلم ديگر تا پايان اين ماجراها پيش رو خواهند داشت و داستان هاي خانم جي. کي. رولينگ با "هري پاتر و قديسان مرگبار" خاتمه مي يابد.
ماجراي سينمايي هري پاتر سال 1999 آغاز شد; يعني زماني که نويسنده بريتانيايي با دريافت مبلغي در حدود دو ميليون دلار حق اقتباس سينمايي از کتاب هاي پرفروش خود را به مديران استوديو برادران وارنر واگذار کرد و حدود يکسال بعد کريس کلمبوس با سابقه توليد "تنها در خانه" و "خانم داتفاير" روي صندلي کارگرداني "هري پاتر و سنگ کيميا" نشست.
نخستين فيلم مجموعه هري پاتر با بازي دانيل رادکليف نوجوان سال 2001 روي پرده سينماها رفت و 975 ميليون دلار در سراسر دنيا فروخت. توليد قسمت دوم با نام "هري پاتر و تالار اسرار" سه روز پس از آغاز اکران قسمت اول آغاز شد و فيلم 15 نوامبر 2002 به نمايش عمومي درآمد. فروش جهاني "تالار اسرار" 880 ميليون دلار بود.
با کناره گيري کلمبوس از اين پروژه، آلفونسو کوارون مکزيکي جانشين او شد و "هري پاتر و زنداني آزکابان" ژوئن 2004 روي پرده سينماهاي جهان رفت. سومين قسمت هري پاتر نتوانست موفقيت دو قسمت پيشين را تکرار کند و در اکران جهاني حدود 795 ميليون دلار فروخت. در هر حال کوارون از پروژه کنار کشيد و "هري پاتر و جام آتش" با مايک نيوئل کليد خورد.
"جام آتش" نوامبر 2005 به نمايش عمومي درآمد و گرچه نيوئل اعلام کرده بود ديگر قصد ندارد روي صندلي کارگرداني هري پاتر بنشيند، اما فيلم او به مذاق تماشاگران خوش آمد و 895 ميليون دلار در دنيا فروش داشت. پس از آن افتخار کارگرداني يکي از فيلم هاي مجموعه هري پاتر نصيب ديويد ييتس فيلمساز بريتانيايي شد.
ييتس توليد "هري پاتر و محفل ققنوس" را در ژانويه 2006 آغاز کرد و فيلم ژوئيه 2007 به نمايش عمومي درآمد. فروش 895 ميليون دلاري "محفل ققنوس" نشان داد ييتس انتخابي مناسب براي کارگرداني بوده و به همين دليل توليد "هري پاتر و شاهزاده دورگه" هم به او سپرده شد.
در فاصله حدود 10 روز تا آغاز اکران جهاني ششمين فيلم از مجموعه هري پاتر، کارشناسان فروشي 800 ميليون تا يک ميليارد دلاري براي "شاهزاده دورگه" پيش بيني مي کنند و به اين ترتيب مجموع فروش 5.4 ميليارد دلاري پنج فيلم اول به اضافه قسمت ششم مي تواند هري پاتر را به پرفروشترين مجموعه سينمايي دنيا تبديل کند.
هفت کتاب مجموعه هري پاتر از سال 1997 تا امروز در مجموع 400 ميليون نسخه در دنيا فروش داشته و خانم رولينگ را به نويسنده اي ميلياردر تبديل کرده اند. "هري پاتر و قديسان مرگبار" هفتمين و آخرين قسمت اين مجموعه است که در دو قسمت روانه پرده سينماها مي شود; قسمت اول در نوامبر 2010 و قسمت دوم ژوئيه .2011
دو فيلم "هري پاتر و قديسان مرگبار" به کارگرداني ديويد ييتس پشت سر هم ساخته مي شود و فيلمنامه را استيو کلاوز نويسنده همه فيلم هاي قبلي هري پاتر جز يک فيلم نوشته است. ستاره هاي فيلم ششم و در صدر آنها دانيل رادکليف به نقش پسر جادوگر در فيلم هفتم نيز حضور دارند.
فيلم 153 دقيقه اي "هري پاتر و شاهزاده دورگه" با بودجه 250 ميليون دلار توليد شده و مايکل گامبن، جيم برودبنت، روپرت گرينت، اما واتسن، هلنا بونهم کارتر، تيموتي اسپال، آلن ريکمن و... در آن بازي کرده اند. پيشتر اعلام شده بود گي يرمو دل تورو قرار است اين فيلم را بسازد که فيلمساز مکزيکي ترجيح داد روي صندلي کارگرداني "هلبوي 2" بنشيند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مزر پرگهر
دريچه هنر
آموزش و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته