جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/05/31 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 3394

 واردات بي رويه برنج در زمان برداشت آسيب جدي به کشاورزان وارد مي کند  

نماينده مردم رشت در مجلس شوراي اسلامي گفت: واردات بي رويه و تخليه انبارها در زمان برداشت برنج آسيب جدي به کشاورزان وارد مي نمايد.
جبار کوچکي نژاد در گفت وگو با ايسنا، منطقه خزر با اشاره به بحث برنج اظهار کرد: برنج يک محصول مهم و استراتژيک براي کشور ما محسوب مي گردد، اين در حاليست که سالانه بيش از 2 ميليون و 200 هزار تن برنج براي مصرف داخلي نياز است.
وي افزود: در حال حاضر توليد داخلي برنج در کشور ما حدود 2 ميليون تن مي باشد با توجه به اينکه چيزي حدود 1 ميليون تن بايد از کشورهاي ديگر وارد شود.
کوچکي نژاد با تاکيد بر اين که نبايد کشاورزان به سرنوشت چايکاران دچار گردند و دستگاه هاي حاکميتي در بخش هاي سياسي، اجتماعي، فرهنگي و ... بايد کنترل هاي لازم را در بخش واردات داشته باشند، تصريح کرد: يکي از بخش هاي مهمي که بايد بيش از پيش نظارت بر آن صورت گيرد، کشاورزي، بحث برنج و صادرات و واردات مي باشد تا به مردم و توليد کننده آسيب وارد نشود.
نماينده مردم رشت برخي از سياست هاي غلط که از سوي عده اي در زمان برداشت برنج صورت مي گيرد، از عواملي دانست که منجر به خسارت به کشاورزان مي گردد و افزود: در زمان برداشت برنج نه تنها انبارها را تخليه مي کنند بلکه به واردات بي رويه برنج نيز مبادرت مي ورزند که اين امر بر روي محصول کشاورزان داخلي اثر گذار است و قيمت را تا حد زيادي پايين مي کشد و ضربه شديد به کشاورزان و آينده کشور مي زند.
کوچکي نژاد با اشاره به باران هاي اخير که منجر به خوابيدن برنج ها گرديده و هزينه برداشت را چند برابر کرده است، گفت: برداشت برنج هاي خوابيده مشکل ديگري است که کشاورزان با آن دست و پنجه نرم مي کنند، زيرا هزينه برداشت اين محصول 10 تا 15 برابر افزايش خواهد داشت و اين در حاليست که برنج داخلي با قيمت پايين روبرو مي گردد و حتي کشاورزان قادر نخواهند بود که هزينه هاي خود را بدست بياورند.
وي در ادامه گفت: برخي از سازمان ها از جمله صدا و سيما و رسانه ها مي توانند با روشي منطقي و بررسي مشکلات کشاورزان و مصاحبه با کارشناسان براي رفع اين معضل، کارساز باشند، اين در حاليست که تبليغات برنج هاي خارجي آسيب هاي رواني به کشاورزان وارد مي آورد.
نماينده مردم رشت در خصوص راهکارهاي مناسب جهت توسعه اين محصول و پايداري توليد آن گفت: در گذشته سياست هايي را روي محصول گندم و حتي در خصوص ميوه و ساير محصولات اعمال نموديم که بسيار مفيد بوده است; در زماني که توليد زياد بوده، واردات را پايين آورديم و بدين صورت تنظيم بازار را بدست گرفتيم.
وي افزود: در خصوص برنج، محصولي که اين چنين مهم است بايد انديشه بيشتري صورت گيرد، زيرا اين محصول در دنيا نظير ندارد بايد سعي شود هر چه تمامتر در جهت توسعه آن تلاش صورت گيرد و روي برنج هاي وارداتي که در انبارهاي توليدکنندگان باقي مانده و حتي خود آنها حاضر نيستند از اين محصولات شيميايي استفاده نمايند توجه بيشتري شود. وي با بيان اين که تعدادي زيادي از نمايندگان شمال کشور طي نامه اي به رئيس جمهور خواستند تا دست کشاورزان شمال کشور را بگيرند، گفت: بايد از سازمان هاي مربوطه از جمله سازمان بازرسي، ديوان محاسبات و ساير دستگاه ها درخواست شود تا از اهرم هاي نظارتي بيشتري استفاده نمايند که مانع از آسيب به کشاورزان و هم مردم به عنوان استفاده کنندگان شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مزر پرگهر
دريچه هنر
آموزش و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته