جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/07/18 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 3434

  نور خورشيد ترکيبي از طول موج هاي مختلف است 

  شايد هيچ موضوعي به اين اندازه واضح و بديهي نباشد که آسمان آبي است. اما چرا آسمان ما آبي است و مثلا بنفش،  قرمز يا صورتي نيست؟  مثلا شب ها که خورشيد در آسمان نيست، با آسماني مشکي طرف هستيم که نور ستاره ها و ماه در پس زمينه مشکي آن مي درخشد.
چرا در روز اين اتفاق نمي افتد مثلا در روز به جاي آسماني آبي،  آسماني تيره مي داشتيم که خورشيد در زمينه آن بدرخشد؟
به گزارش جام جم آنلاين اين اتفاق مي افتاد اگر زمين جو نداشت. در واقع مسووليت اصلي همه اين داستان ها، جو زمين است که باعث مي شود زندگي ما روي زمين ادامه يابد.
تابش نور خورشيد در مقابل ماه يا ستاره ها بسيار زياد است و به همين دليل زماني که وارد جو زمين مي شود، تاثيري متفاوت از نور ماه و ستاره ها در شب ايجاد مي کند.
نور خورشيد ترکيبي از طول موج هاي مختلف است که رنگ هاي مختلفي را در دل نور سفيد خود دارد هنگام وقوع رنگين کمان شما مي توانيد اين طيف رنگي را ببينيد يا با قرار دادن منشوري در برابر پرتو نور خورشيد آن را به رنگ هاي سازنده آن تجزيه کنيد. اين نور سپيد و درخشان خورشيد در روز اما براي اين که بتواند خود را به چشمان ما برساند بايد از ميان جو غليظ سياره ما عبور کند. جوي که عمدتا از نيتروژن و اکسيژن تشکيل شده است.
عبور نور خورشيد از دل اين گازهاي جوي که ابعاد ذرات تشکيل دهنده آنها از طول موج نور عبوري کوچک تر است، باعث مي شود تا اين طول موج هاي مختلف متناسب با طول موجشان در جو پراکنده شوند. همين پراکندگي است که باعث مي شود تا در روز برخلاف شب همه آسمان روشن شود چرا که منبع نور، آنقدر قوي است که ميزان پراکندگي آن باعث روشن شدن کل آسمان مي شود، اما چرا آسمان آبي است؟
پديده پراکندگي طول موج هاي مختلف در محيط هاي مختلف را اصطلاحا به نام پديده رايلي مي شناسند. فرمول رايلي ميزان پراکندگي نور در آسمان را بيان مي کند. اين پراکندگي و در واقع ميزان پراکنده شدن هر يک از طول موج هاي مختلف در آسمان به ماده اي بستگي دارد که نور از ميان آن عبور مي کند. جو زمين عمدتا از نيتروژن تشکيل شده است و مولکول هاي اين گاز در شرايط عادي نور آبي را بيش از بقيه طول موج ها پراکنده مي کنند. نتيجه اين مي شود که غير از مواقعي که غبار زيادي در جو وجود دارد يا هنگام غروب خورشيد آسمان را آبي ببينيم.
اين پديده در سيارات ديگر هم اعمال مي شود. مثلا در مريخ با توجه به ترکيب جوي آن عمدتا طول موج نور قرمز است که پراکنده مي شود و به همين دليل هم مي توانيد در مريخ آسماني سرخ فام را ببينيد. اما اگر زمين جو نداشت چه؟  در اين صورت هيچ پراکندگي رخ نمي داد و آسمان سياهي داشتيم که خورشيددرخشاني در زمينه سياه آن مي درخشيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته