جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/07/28 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3441

  بي احتياطي نسبت به التهاب لثه در کودکان سلامت کودک را تهديد مي کند  

يک متخصص دندانپزشک کودکان با تاکيد بر اينکه التهاب لثه منشا پلاک هاي ميکروبي بر روي سطح مينا است، گفت:  اين ميکروب ها و ترشحات مي تواند وارد جريان خون شوند و اگر يکي از اندام هاي بدن ضعيف باشد، باعث مشکلات سيستمي در بدن کودک مي شود.
دکتر قاسم ميقاني، متخصص دندانپزشک کودکان و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با  ايسنا ، در توضيح التهاب لثه (عفونت لثه)، گفت: تجمع لايه سفيدرنگ (پلاک ميکروبي) که بر روي سطح مينا قرار مي گيرد و با ترشحات ناشي از زيستشان سبب خروج مواد مي شود موجب التهاب لثه مي شوند.
وي ادامه داد: رعايت نکردن بهداشت دهان باعث مي شود که التهاب بر لايه هاي زيرين سرايت کند و موجب تخريب بافت پشتيبان لثه که همان استخوان دربرگيرنده است شود.
وي درخصوص علائم اوليه اين بيماري، گفت: لثه قرمز رنگ مي شود و رنگ صورتي و برجستگي هاي ريزي که دارد از دست مي دهد و هنگامي که کودک مسواک مي زند و يا چيزهاي سخت مثل سيب را گاز مي زند مي تواند توام با خونريزي باشد.
دکتر ميقاني در ادامه با اشاره به اينکه التهاب لثه (عفونت لثه) در حد اوليه با رعايت بهداشت دهان و استفاده از دهان شويه ها قابل برگشت پذير هستند، افزود: بي احتياطي نسبت به التهاب لثه در مدت طولاني باعث تخريب لثه و از دست دادن دندان مي شود. عضو هيات علمي با تاکيد بر اين مطلب که عادت هاي بهداشتي را بايد در کودکان نهادينه کنيم اظهار داشت: پدران و مادران به ويژه مادران بر مسواک زدن کودک خود نظارت داشته باشند و علاوه بر اين که يک بار توصيه مي شود که خود کودک مسواک بزند بار دوم خود مادران به طوري که کودک در دامان خود مادر قرار مي گيرد و مستقيما داخل دهان به ويژه جونده ي آن ها را مي بيند مسواک بزند.
وي افزود: استفاده از نخ دندان و دهان شويه فلوراتراپي براي پيشگيري از پوسيدگي و بيماري هاي لثه توصيه مي شود تا کودکاني با دهان هاي سالم داشته باشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته