جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/08/19 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3459

  عفونت معده عارضه اي آزاردهنده 

گاهي وقت ها به خودت مي آيي و مي بيني به علتي که نمي داني، دردي بسيار شديد معده ات را احاطه کرده و خواب و خوراکت را گرفته است. درد خيلي زياد است و سوزش هم چاشني آن مي شود، حالت تهوع هم داري و نفخ شديد آزارت مي دهد.
خودت درمان را با عرق نعنا و چهل گياه و شيرين بيان شروع مي کني ولي فايده ندارد، حتي وقتي پودر آويشن را که مي گويند خاصيت ميکروب کشي دارد به غذايت اضافه مي کني باز هم دردت کم نمي شود.
 مقاومت بي فايده است پس راهي مطب پزشک مي شوي و شرح حالت را مي گويي. او دارويي برايت تجويز نمي کند فقط يک آزمايش خون مي نويسد. نتيجه آزمايش را که گرفتي پزشک بي هيچ ترديدي اين جمله را مي گويد: «تو عفونت معده داري.»
عفونت معده عارضه اي آزاردهنده است; چون بعضي وقت ها ميزان عفونت به اندازه اي بالا مي رود که زندگي  را مختل مي کند. اين عارضه حتي خواب راحت شبانه را هم از بيمار مي گيرد و گاه و بيگاه از رختخواب بلندش مي کند به خصوص اگر اين بيمار از مردم جهان سوم باشد و زياد به بهداشت فردي اش اهميت ندهد.
دکتر عليرضا رضايي منش، متخصص بيماري هاي داخلي در اين باره به  جام جم مي گويد: از سال ها پيش، زخم هاي معده و سيستم گوارش را با هليکوباکترپيلوري (باکتري عامل عفونت معده) مرتبط مي دانستند; چنانچه پژوهش ها نشان داده اين باکتري با برخي تومورهاي دستگاه گوارش نيز در ارتباط است. البته شيوع اين بيماري در جوامع توسعه يافته و در حال توسعه متفاوت است به طوري که گفته مي شود در کشورهاي جهان سوم 70 تا 80 درصد افراد بالاي 20 سال به اين عفونت مبتلا مي شوند هر چند تنها 10 تا 15 درصد آنها علامت دار مي شوند و نياز به درمان پيدا مي کنند. اين در حالي است که رقم ابتلاي شهروندان کشورهاي توسعه يافته به اين عفونت 20 تا 50 درصد برآورد شده است. او ضعف بهداشت فردي و اجتماعي در کشورهاي در حال توسعه را عامل اصلي شيوع بالاي اين بيماري مي داند و درد و سوزش سر دل، نفخ همراه با درد، سيري زودرس همراه با نفخ و وضعيتي که بيمار را از خواب بلند مي کند را از جمله علائم آن معرفي مي کند. دکتر رضايي منش در بخش ديگري از گفته هايش به راه هاي تشخيص اين عفونت اشاره مي کند و توضيح مي دهد: يکي از روش هاي متداول تشخيصي استفاده از آزمايش خون است به طوري که پزشک در نتايج آزمايش به دنبال آنتي بادي ها مي گردد به اين معنا که اگر در خون آنتي بادي مشاهده شود نشانه وجود عفونت هليکوباکتر پيلوري است. همچنين در روش ديگر از دستگاه آندوسکوپ استفاده مي شود و چنانچه نتيجه نمونه برداري مثبت باشد به معني وجود عفونت در معده است. تست تنفسي نيز از روش هاي تشخيصي مورد استفاده است به طوري که به بيمار ماده اي خورانده مي شود و اگر عفونتي در معده باشد آن ماده واکنش نشان مي دهد و به صورت گاز از ريه متصاعد مي شود. اين در حالي است که اندازه گيري آنتي ژن در مدفوع و نمونه برداري از معده به روش آندوسکوپي و فرستادن آن به پاتولوژي و رنگ آميزي نمونه نيز از روش هاي تشخيصي مورد استفاده به شمار مي رود.
راه هاي انتقال بيماري
اين متخصص بيماري هاي داخلي بالا بردن سطح بهداشت فردي را از عوامل پيشگيري کننده در اين بيماري مي داند و در توضيح راه هاي انتقال آن مي گويد: انتقال اين بيماري از طريق فرد به فرد است يعني يا از راه دهاني دهاني يا مدفوعي دهاني به اين معني که اگر فردي با فرد مبتلا به اين عفونت روبوسي کرده يا با او هم غذا شود يا حتي با او دست بدهد و به نوعي با بزاق او تماس پيدا کند به اين بيماري مبتلا مي شود.
رضايي منش روش هاي درمان اين بيماري را نيز متفاوت مي داند و مي گويد: رژيم هاي درماني عفونت معده بيش از 20 نوع و ترکيبي از داروهاست، چرا که هليکوباکتر به يک دارو مقاوم است، اما روش متداول براي درمان اين بيماري رژيم هاي 3 يا 4 دارويي است که داروهايي چون امپرازول، آموکسي سيلين، مترونيدازول، بيسموت، فورازوليدون و کلاريترو مايسين را شامل مي شود.
به گفته او طول درمان اين بيماري 10 تا 14 روز طول مي کشد و درصد ريشه کني آن 80 تا 90 درصد است، ولي حتي آنهايي که درمان مي شوند نيز با احتمال عود 2 درصد روبه رو هستند به همين جهت لازم است پس از تکميل دوره درمان دارويي، بيمار تست تنفسي داشته باشد. اين متخصص بيماري هاي داخلي به رژيم غذايي بيماران نيز اشاره مي کند و توضيح مي دهد که هنوز رژيم غذايي مشخصي براي اين بيماران به اثبات نرسيده، چرا که اين خود بيماران هستند که به مرور پي مي برند تحمل چه مواد غذايي را دارند و به کدام يک از آنها واکنش نشان مي دهند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته