جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/08/23 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 3462

 کوتاه و خواندني  

مصرف داروهاي اعصاب در زنان باردار سبب نقص عضو جنين مي شود
مصرف هر نوع داروي اعصاب و روان در سه ماهه اول بارداري سبب نقص عضو جنين از جمله عقب ماندگي ذهني، ناشنوايي، نابينايي و ناراحتي هاي قلبي خواهد شد.
بهناز نوري متخصص زنان، زايمان و نازايي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: مصرف هر نوع داروي اعصاب و روان به خصوص داروهاي گروه D براي زنان باردار خطرناک است.
وي در ادامه افزود: مصرف داروهاي گروه D اعصاب و روان در 3 ماهه اول بارداري براي جنين مضر است.
نوري خاطرنشان کرد: مصرف داروهايي از جمله ليتيم که براي اعصاب تجويز مي شود عوارضي همچون شکاف کام، جمجمه و صورت را به همراه دارد.
وي تصريح کرد: در صورتي که افسردگي در زنان باردار به حدي باشد که احتمال لطمه خوردن به مادر وجود داشته باشد بايد زير نظر روانپزشک، نوع دارو را تغيير دهد در غير اين صورت تنها راه درمان سقط جنين خواهد بود.
همچنين پرويز مظاهري روانپزشک در اين خصوص  گفت: استفاده از هر نوع داروي آرامبخش، ضد افسردگي و ضد اضطراب در دوران بارداري و شيردهي خطرناک است.وي در ادامه افزود: استفاده از داروهاي اعصاب در سه ماهه اول بارداري که جنين در حال شکل گيري است سبب بروز نقص هاي مادرزادي مي شود.
مظاهري خاطرنشان کرد: مصرف داروهاي اعصاب در زنان باردار ناهنجاري هايي از جمله کري، کوري، عقب ماندگي ذهني، مونگوليسم و ناراحتي هاي قلبي در جنين را به همراه دارد. وي خاطرنشان کرد: داروهايي که علامت تراتوژن روي آنها باشد براي جنين مانند سم عمل مي کنند و در اين شرايط بايد خانواده کمک کرده و با ايجاد آرامش و تحريک عواطف مادرانه و تشويق فرد به ورزش کردن حتي الامکان از مصرف دارو به وسيله مادر جلوگيري کنند. مظاهري تصريح کرد: در صورتي که قطع دارو براي زن باردار خطراتي ازجمله خود زني و يا خودکشي را به وجود آورد بهتر است روانپزشک دوز دارو و يا نوع آن را تغيير دهد و اگر بازهم خطري مادر يا جنين را تهديد نمايد تنها راه درمان سقط درماني يا همان سقط جنين خواهد بود.

 سيبي که  تازگي خود را حفظ مي کند
گروهي از دانشمندان استراليايي پس از 20 سال تحقيقات سيبي را توليد کردند که ماهها تازگي خود را حفظ مي کند.  به گزارش  مهر، محققان موسسه صنايع اوليه و شيلات کويينزلند پس از 20 سال تحقيقات سرانجام موفق شدند سيبي را توليد کنند که به مدت ماهها تازگي خود را حفظ مي کند و پوسيده نمي شود. اين ميوه که با شناسه 130-103 RS نامگذاري شده به رنگ قرمز درخشان است و بهترين و شيرين ترين طعم سيب دنيا را دارد و از توانايي مقاومت طبيعي در مقابل بيماريها به خصوص بيماري قارچي "لکه سياه" برخوردار است به طوريکه مي تواند در مقابل انگلها و قارچهايي که به برگها و ميوه درخت سيب آسيب مي رسانند از خود به خوبي محافظت کند.  اين سيب مي تواند 14 روز در هواي محيط تازگي خود را حفظ کند و اگر در يخچال نگهداري شود به مدت حداقل 4 ماه تازه و قابل استفاده مي ماند.  اکنون دولت کوئينزلند به دنبال يک شريک تجاري براي توليد و توزيع سيب 130-103 RS است و اميدوار است فروش اين محصول جديد را از سال آينده آغاز کند.  تيم مالهرين، وزير صنايع اوليه کوئينزلند اظهار داشت: "اين گونه جديد سيب واقعا شيرين بوده و در مقابل انواع مختلف بيماريها مقاوم است آزمايشات آغازين بر روي پنج نوع مختلف سيب انجام شد که 130-103 RS توانست بيشترين امتياز را به دست آورد." براساس گزارش اينتدپندنت، اين سيب جديد در مفهوم کلي، يک محصل تراريخته نيست بلکه به روش سنتي توليد شده است براي توليد اين سيب، دانشمندان ژن يک گونه سيب آسيايي به نام floridunba malus را انتخاب کردند که در مقابل بيماري قارچي "لکه سياه" مقاوم است و از اين ژن براي ايجاد اين سيب به روشي سنتي و نه اصلاح ژنتيکي بهره گرفتند.

نامتعادل بودن سيستم ايمني زمينه ساز پوکي استخوان است
نامتعادل بودن سيستم ايمني و گيرنده هاي ويتامين D زمينه ساز پوکي استخوان است.
شيرواني عضو انجمن تحقيقات غدد دانشگاه تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: طي بررسي هايي که با حمايت پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيک و زيست فناوري در پنج نقطه از کشور انجام شد دريافتيم جذب ويتامين D که عامل موثر در جذب کلسيم و زمينه ساز سلامت استخوان ها است ارتباط مستقيمي با سيستم ايمني افراد در سنين مختلف دارد.
وي مهمترين نتيجه طرح انجام شده را که با ارزيابي هاي ژنتيکي و ملکولي اثبات شده تعامل مستقيم سيستم ايمني با گيرنده هاي ويتامين D دانست و افزود: توالي هاي ژني تنظيمي عامل موثر در شناخت اشکال متنوع امراض استخواني است.
 
پرنده اي که با بالهايش صداي ويولن  ايجاد مي کند
دانشمندان زيست شناس دانشگاه کورنل طي اکتشافات خود در جنگلهاي مرتفع آندين پرنده اي کشف کردند که مي تواند با کمک پرهاي خود صدايي ويولن مانند ايجاد کرده و از اين طريق آواز بخواند.
به گزارش  مهر، محققان دانشگاه کورنل گونه اي پرنده را شناسايي کرده اند که در نوع خود اولين بشمار رفته و مي تواند با پرهاي خود آواز بخواند. اين پرنده با حرکات سريعي که در پرهاي خود ايجاد مي کند مي تواند صدايي مانند صداي ويولن از خود ايجاد کند.
پرنده Manakin Wingeb -Clud که در اعماق جنگل مرتفع آندين يافته شده است با اين کار توجه ديگر پرنده ها از جمله پرنده هاي ماده را به خود جلب مي کند. دانشمندان با بررسي حرکات بال اين پرنده توانستند ثابت کنند صداي ويولن مانند به واسطه پرهاي بال اين پرنده به وجود مي آيد.
بررسي ها نشان داد پرنده Manakin مي تواند ارتعاشي بيش از 100 حلقه در ثانيه در پرهاي خود به وجود آورد که اين سرعت دو برابر سرعت بالهاي مرغ مگس خوار است.با کمک گرفتن از پرتو ليزر براي کنترل ارتعاش پرها، دانشمندان اعلام کردند ارتعاش پرهاي اين پرنده نادر هزار و 500 هرتز است و با ايجاد ارتعاشات مختلف مي تواند آواز خوانده و با ديگر پرنده ها ارتباط برقرار کند.
بر اساس گزارش نشنال جئوگرافيک، از ديگر جانداراني که از بالهاي خود براي ايجاد صدا و يا خواندن آواز استفاده مي کنند مي توان به زنجره ها و نوعي بيد به نام بيد Castanet يا قاشقک اشاره کرد.
 
جراحي ليپوساکشن خطر مرگ را به همراه دارد
آمار ها نشان مي دهد از هر صد هزار مورد جراحي زيبايي ليپوساکشن ده مورد منجر به مرگ مي شود .
 ايرج خسرو نيا متخصص داخلي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت : ليپوساکشن يک نوع عمل جراحي زيبايي براي خارج کردن چربي هاي زائد است که عوارض خطرناکي را در پي دارد .
 خسرونيا خاطرنشان کرد:آمار مرگ و مير جراحي ليپوساکشن دقيق نيست چرا که در بعضي مواقع افراد براي بيماري هاي ديگر از جمله عمل روده ، معده و يا ناراحتي هاي زنان به اتاق عمل مي روند وهمزمان با آن عمل زيبايي ليپوساکشن هم انجام مي د هند که اگر منجر به فوت شد نمي توان علت مرگ را صراحتا به ليپوساکشن نسبت داد .
 وي اظهار داش-ت: آمبولي يا انسداد رگ براثر لخته  ي خون يا حباب هوا ، مسموميت به علت تزريق مقادير زياد مايع همراه با ليدو کائين و يا عفونت ناشي از عمل که در صورت درمان نشدن با آنتي بيوتيک به سندروم شوک سمي تبديل مي شود از جمله عوامل منجر به مرگ در جراحي ليپوساکشن هستند .
 خسرو نيا توصيه کرد: افراد دچار اضافه وزن ورزش کرده و رژيم غذايي منطقي را زير نظر متخصص تغذيه دنبال کنند واگر وزن آنها بالاي 140 کيلوگرم است عمل حلقه معده را انجام دهند .   


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته