جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/09/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (پنجشنبه) (عيد سعيد قربان عيد ايثار بر مسلمانان جهان مبارک باد) نسخه شماره 3473

 با دانشگاه ها
 دانشگاه آزاد اسلامي واحد اروميه  

در سال 1362 همزمان با شکل گيري دانشگاه آزاد اسلامي در تهران و تبريز، دستور تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد اروميه نيز صادر و براي تبرک مبلغ 100 هزار ريال (ده هزار تومان) از طرف حضرت امام خميني(ره) نيز در اختيار دانشگاه گذاشته شد اما به علت وقوع جنگ در منطقه و اثرات ناشي از آن و عليرغم تلاش هاي فراوان، اين امر مدتي به تعويق افتاد. بعدها به دنبال تشريف فرمايي آيت الله خامنه اي در زمان مسئوليت رياست جمهوري به اروميه و درپي درخواست مردم اروميه، ايشان فرمود: هرچه زودتر مقدمات تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي و پذيرش دانشجو در اين شهر فراهم شود. در اين راستا از طرف سازمان مرکزي حکم رسمي راه اندازي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اروميه به مديريت دکتر رسول خدابخش صادر شد. بدين ترتيب مقدمات پذيرش دانشجو براي نيمسال دوم سال تحصيلي 67 -68 صورت گرفت و در همان سال تحصيلي اولين کنکور دانشگاه آزاد اسلامي برگزار و براي دو رشته فيزيک کاربردي و اقتصاد بازرگاني در مقطع کارشناسي و رشته دامپزشکي در مقطع دکتري حرفه اي 116 نفر دانشجو پذيرش شدند. پس از آن دانشگاه آزاد اسلامي اورميه با خريد و احداث بناهاي جديد و با تاسيس رشته هاي متعدد علمي و به کارگيري اعضاي هيات علمي جديد به سرعت به رشد فيزيکي و کيفي مطلوبي دست يافت.
در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامي واحد اروميه با درجه کمي و کيفي «بسيار بزرگ» يکي از مهمترين مراکز علمي در بين دانشگاه هاي آزاد اسلامي شمال غرب کشور است.
اين دانشگاه با 7هزار دانشجو حدود 50 رشته تحصيلي 160 نفر عضو هيات علمي و 45 نفر بورسيه داراي سه بخش مستقل دامپزشک-ي فني و مهندسي و علوم انساني است. علاوه برآن گروه هاي فيزيک، زيست شناسي سلولي و مولکولي، رياضي و زمين شناسي با پذيرش دانشجو در مقطع کارشناسي، هسته اوليه دانشکده علوم را پايه ريزي کرده اند. همچنين رشته هاي پرستاري و مامايي نيز بخش پيراپزشکي اين دانشگاه را تشکيل مي دهد. به لحاظ فضاي فيزيکي، واحد اروميه در سه مجتمع (پرديس) قرار گرفته است. پرديس اصلي دانشگاه که شامل بخش هاي دامپزشکي و پيراپزشکي، علوم پايه و سازمان اداري دانشگاه مي باشد در پرديس مرکزي (مرکز آموزش عالي شماره 1) واقع در خيابان شهيد دکتر بهشتي اروميه قراردارد. مجتمع شماره 2 دانشگاه در شهرک بهداري اروميه استقرار يافته که شامل سايت شماره 1 (مرکز آموزشي - فرهنگي سما واحد اروميه) و سايت شماره 2 (بخش علوم انساني و بخش فني و مهندسي) است. مجتمع شماره 3 در زميني به مساحت 18 هکتار در ابتداي جاده اروميه - سلماس واقع شده که فاز اول اين مجتمع آموزش عالي شامل مجموعه ورزشي، دانشکده هاي مختلف، خوابگاه دانشجويي مسجد، سلف سرويس و... است و هم اکنون ساختمان هاي مربوط به سالن ورزشي چند منظوره و تاسيسات جانبي آن با زيربناي 3626 مترمربع با تجهيزات پيشرفته براي تمامي رشته هاي ورزشي داخل سالن به اتمام رسيده و در حال بهره برداري است و خوابگاه دانشجويي پسران با مساحت 6300 مترمربع و ظرفيت 500 نفر به پايان رسيده و آماده بهره برداري است. همچنين ساختمان انبار مرکزي با زيربناي 615 مترمربع و کاربري انباري که ساخت آن در سال 1385 شروع و در سال 1387 به اتمام رسيده است در همين مجتمع ساختمان دانشکده دامپزشکي و پيراپزشکي با زيربناي 9300 مترمربع براي رشته هاي دامپزشکي و پيراپزشکي با بخش هاي اداري، آموزشي آزمايشگاهي، سايت کامپيوتري و کتابخانه مي باشد که عمليات اجرايي اين پروژه از سال 1385 شروع و در ابتداي دي ماه سال 1387 به اتمام خواهد رسيد. علاوه بر اين ساختمان، مسجد دانشگاه نيز با زيربناي 1536 مترمربع شامل محراب، شبستان هاي برادران و خواهران، قرائت خانه، اتاق مديريت و کامپيوتر در سال 1386 شروع و دراسفند ماه 1387 به بهره برداري خواهد رسيد و سلف سيروس دانشجويي نيز با زيربناي 3366 مترمربع و ظرفيت 10هزار نفر در سال 1386 شروع و در بهار سال 1388 تجهيز و به بهره برداري رسيد. دانشکده فني و مهندسي با زيربناي 14هزار و 558 مترمربع براي رشته هاي فني و مهندسي طراحي شده و شامل بخش هاي اداري، آموزشي، آزمايشگاهي، کارگاهي، کتابخانه و سالن اجتماعات مي باشد که عمليات اجرايي اين پروژه عظيم در اسفند ماه سال 1386 شروع و در سال 1389 به پايان خواهد رسيد. دانشکده علوم پايه نيز با زيربناي 14 هزار و 558 مترمربع براي رشته هاي علوم پايه طراحي و شامل بخش هاي مشابه دانشکده فني بوده و عمليات اجرايي آن در فروردين ماه 1387 شروع و در سال 1390 به پايان خواهد رسيد. فاز دوم اين مجتمع نيز که شامل جدول کشي و محوطه سازي، اجراي سردرب دانشگاه، دانشکده علوم انساني، کتابخانه مرکزي، دانشکده کشاورزي، ساختمان اداره مرکزي، اجراي سردرب دانشگاه خوابگاه شماره 2 و استادسرا خواهد بود. ضمنا درمانگاه تخصصي دامپزشکي نيز در 20 کيلومتري جاده مهاباد و مجتمع آموزشي سما (دخترانه) و ساختمان نظرسنجي و باشگاه پژوهشگران جوان در داخل شهر اروميه نيز از تاسيسات جانبي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اروميه به شمار مي رود. 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته