جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/09/23 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3485

 ميز خبر  

مبادلات تجاري ايران و آمريکا نصف شد
مبادلات تجاري ايران و آمريکا در ده ماه منتهي به اکتبر 2009 با کاهش 54 درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل به 283 ميليون دلار رسيد.به گزارش فارس، بر اساس آمارهاي ارائه شده از سوي دفتر آمار امريکا مبادلات تجاري ايران و امريکا از ابتداي سال 2009(دي ماه 88)تا اکتبر همين سال(مهر88) با 54 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شد و به 283 ميليون دلار رسيد. در ماه هاي ژانويه تا اکتبر2008 کل مبادلات تجاري ميان دو طرف به 624 ميليون دلار رسيده بود. طي ماه هاي ژانويه تا اکتبر 2009 بالغ بر 229 ميليون دلار کالا به ايران صادر شده که اين رقم نسبت به مدت مشابه سال 2008 ، 57 درصد کاهش داشته است. واردات امريکا از ايران در اين مدت نيز کاهش داشته است.واردات کالا از ايران توسط امريکا طي اين مدت با کاهش 37 درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل به 54 ميليون دلار رسيده است. در عين حال طي ماه اکتبر 2009 مبادلات ميان دو کشور با افزايش مواجه شده است.صادرات امريکا به ايران از 4.19 ميليون دلار در ماه سپتامبر به 5.35 ميليون دلار در ماه اکتبر رسيد که افزايش 82 درصدي را نشان مي دهد. واردات امريکا از ايران نيز از 2.5 ميليون دلار در ماه سپتامبر به 3.7 ميليون دلار در ماه اکتبر رسيد که بنابراين 40 درصد افزايش داشته است. 
 
موافقت مجلس با فوريت اصلاح بودجه 88
 گروه سياسي: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با يک فوريت ازدو فوريت طرح اصلاح بخشي از قانون بودجه سال 1388 براي تامين حقوق، مزايا و پاداش پايان سال کارکنان و بازنشستگان دولت موافقت کردند.نمايندگان درجلسه علني ديروز به بررسي فوريت طرحي با عنوان طرح اصلاح قانون بودجه سال 1388 کل کشور پرداختند . اين طرح با قيد دو فوريت به مجلس ارايه شده بود اما دو فوريت آن 140 راي موافق، 59 راي مخالف و 8 راي ممتنع از مجموع 240 نماينده حاضر را کسب کرد و به تصويب نرسيد . طرح و لوايح دو فوريتي نيازمند کسب دو سوم آراي نمايندگان حاضر در مجلس است .سپس يک فوريت طرح اصلاح قانون بودجه به راي گذاشته شد که يک فوريت اين طرح با 146 راي موافق، 29 راي مخالف و 9 راي ممتنع از مجموع 214 نماينده حاضر تصويب شد . براساس اين طرح که به امضاي 204 نماينده رسيده است متني به انتهاي جز» 5 بند 7 ماده قانون بودجه 88 اضافه مي شود . در صورت تصويب نهايي اين طرح، 3500 ميليارد تومان شامل 2100 ميليارد تومان براي تامين حقوق و مزايا و پاداش کارکنان و بازنشستگان و 1400 ميليارد تومان براي طرح هاي عمراني هزينه خواهد شد. همچنين وزارت نفت موظف خواهد شد از طريق شرکت هاي دولتي تابعه، قيمت هر مترمکعب فروش گاز مصرفي را بيست ريال افزايش دهد و درآمد به دست آمده را عينا براي گازرساني به روستاهاي کشور هزينه کند. بر اساس اين طرح (در صورت تصويب نهايي) مددجويان تحت پوشش کميته امداد امام خميني و سازمان بهزيستي کشور براي يک بار از پرداخت حق انشعاب گاز، آب و برق معاف خواهند بود.  با اين حال يک فوريت از دو فوريت اين طرح درحالي به تصويب نمايندگان رسيد که احمد توکلي نماينده تهران در مجلس با اشاره به دو فوريت اين طرح، گفت: در اين طرح، دو اتفاق غيرمتعارف افتاده است براي نخستين بار براي اصلاح بودجه با مبلغ 3 هزار ميليارد تومان نمايندگان طرحي را تهيه کرده اند. وي افزود: اين در حالي است که دولت کسري بودجه را بهتر مي داند و منابع را بهتر مي شناسد و مي داند که در قانون بودجه در کجا مي توان کم و زياد کرد و مصارف کجا مهمتر است. اين نماينده مجلس تاکيد کرد: همواره دولت در اين زمينه لايحه به مجلس ارايه کرده است، اما هم اکنون نمايندگان مجلس به تقاضاي دولت، طرحي را تدوين کرده اند. رييس مرکز پژوهش هاي مجلس  يادآور شد: در اين طرح اختيارات دولت سلب شده است، تعيين تفرقه براي کالاهاي وارداتي از اختيارات دولت است و ورود مجلس به اين بحث خلاف رويه قانونگذاري و مصالح کشور است. وي تاکيد کرد: مجلس در قانون بودجه تعرفه کالاهاي نهادهاي کشاورزي را 90 درصد قرار داده است اما دولت به آن مصوبه عمل نکرده است. نماينده تهران در مجلس افزود: چاره اين نيست که ما براي دولت، تک به تک تعيين تکليف کنيم. وي بار ديگر اين طرح را دخالت در حوزه اختيارات دولت دانست و تصريح کرد: اين کار به مصلحت مجلس نيست. همچنان که به مصلحت مجلس نيست که کار دولت را با تدوين طرح اصلاحيه اي انجام دهد. توکلي با بيان اين که، طرح اصلاح قانون بودجه 88 اشکال هاي بسياري دارد، گفت: در مواردي که کسري بودجه وجود دارد تنها اين مواردي نيست که در اين طرح آمده است. وي افزود: در اين طرح کسري بودجه را از طريق افزايش استفاده از منابع در نظر گرفته شده است. رييس مرکز پژوهش هاي مجلس يادآور شد: اگر اين طرح دو فوريتي باشد، فرصت بررسي کامل آن وجود ندارد و طرحي ناپخته تصويب خواهد شد.

تلاش تل آويو براي تشديد تحريم ها عليه تهران
گروه سياسي: رژيم صهيونيستي که تنها دارنده تسليحات اتمي در خاورميانه به شمار مي آيد در تلاش است تا اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل را به تشديد تحريم ها عليه ايران ترغيب کند.به گزارش فارس به نقل از روزنامه صهيونيستي "هاآرتص "، مقامات اسرائيلي پيش بيني کردند که شوراي امنيت سازمان ملل چهارمين مرحله بررسي تحريم ها عليه ايران را در اوايل ماه ژانويه انجام خواهد داد. مقامات وزارت خارجه رژيم صهيونيستي، ديپلمات هاي آمريکايي و اروپايي به روزنامه "هاآرتص " گفتند که آمريکا، انگليس، آلمان و فرانسه احتمالا پيش نويس اوليه تحريم ها را ماه آينده به شوراي امنيت سازمان ملل ارائه خواهند کرد. گفت وگوهاي متمرکز مقامات اسرائيلي با همتايان روسي خود آنها را به اين اعتقاد رسانده که "ديميتري مدودف " رئيس جمهور روسيه بيش از گذشته براي پيشبرد تحريم هاي بيشتر عليه جمهوري اسلامي علاقه مند است. مقامات صهيونيستي و اروپايي معتقدند که حمايت روسيه، تحريم هاي جديد عليه ايران را تضمين مي کند. طبق گفته يکي از مقامات ارشد رژيم صهيونيستي "درصورتي که روسيه به سمت تحريم ها عليه ايران حرکت کند، چيني ها نمي توانند در کناري به تنهايي بايستند و انتخابي به جز پيوستن به ديگران نخواهد داشت ". " بنيامين نتانياهو " نخست وزير رژيم صهيونيستي در نشستي پشت درهاي بسته گفت: يک بسته تحريم هاي موثر مي تواند با همکاري اروپا و آمريکا جمع آوري شده و با همکاري هاي قدرت هاي منطقه اي نظير ژاپن و کره جنوبي تقويت شود. رژيم صهيونيستي که به شدت با برنامه صلح آميز هسته اي ايران مخالف است تنها دارنده تسليحات اتمي در خاروميانه بوده و زرادخانه هاي هسته اي اين رژيم داراي بيش از 400 کلاهک هسته اي است. 
 
 آمريکا پيشنهاد هسته اي ايران را رد کرد
گروه سياسي: مقام هاي کاخ سفيد طرح اخير ايران در مورد مبادله سوخت را رد کرده و مدعي شدند، اين طرح در تضاد با پيشنهاد آژانس بين المللي انرژي اتمي است.   به گزارش ايلنا به نقل از بي بي سي، يکي از مقام هاي کاخ سفيد نسبت به پيشنهاد "منوچهر متکي"، وزير خارجه ايران مبني بر اين که کشورش حاضر است 400 کيلوگرم اورانيم با غلظت سه و نيم درصد را در جزيره کيش تحويل دهد و در ازاي آن از آژانس سوخت با غلظت 20 درصد دريافت کند، ابراز نارضايتي کرد.    وي که خواست نامش فاش نشود، ابراز اميدواري کرد: ايران طرح آژانس مبني بر تحويل يک هزار و 200 کيلوگرم از اورانيم غني شده با غلظت پايين را بپذيرد.    خبرگزاري فرانسه نيز به نقل از يکي از اعضاي دولت آمريکا گزارش داد که به نظر نمي رسد پيشنهاد جديد ايران با طرح آژانس که با مشورت آمريکا، روسيه و فرانسه تهيه شده بود، همسويي داشته باشد.    وي با تاکيد بر اين که پيشنهاد ايران حاوي هيچ نکته جديدي نيست از تهران خواست فرصت کنوني را از دست ندهد و 75 درصد از اورانيم با غلظت پايين خود را به صورت يک مرحله اي تحويل آژانس دهد و در مقابل سوخت حاوي اورانيم 20 درصدي دريافت کند.   وزير امورخارجه ايران که روز شنبه براي شرکت در ششمين اجلاس امنيتي منطقه  به منامه سفر کرده بود پس از سخنراني در اين نشست در پاسخ به اين پرسش که آيا ايران پيش نويس پيشنهادي سازمان ملل متحد مبني بر فرآوري بخشي از اورانيوم با غلظت کم در خارج از کشور را خواهد پذيرفت يا خير، گفت: ايران از حقوق خود صرف نظر نخواهد کرد. متکي همچنين تصريح کرد: ايران به اين پيشنهاد پاسخ داده و از جمله اعلام کرده که حاضر است 400 کيلوگرم اورانيوم با غلظت سه و نيم درصد را در کيش تحويل دهد و در ازاي آن آژانس بين المللي انرژي اتمي اورانيوم با غلظت 20 درصد را در اختيار اين کشور قرار دهد.  در ماه اکتبر آژانس بين المللي انرژي اتمي پيشنهاد داد که ايران اورانيوم 3/5 درصد غني شده خود را براي فرآوري بيشتر و تبديل به ميله هاي سوختي به فرانسه و روسيه منتقل کند. 
 
شناسايي 6 هزار و 600 ميليارد تومان مطالبات معوق مالياتي 
 رئيس سازمان بازرسي کل کشور ميزان مطالبات معوقات مالياتي شناسايي شده بالاي صد ميليون تومان را 6 هزار و 600 ميليارد تومان اعلام کرد و گفت: تاکنون 9 هزار و 831 فرد حقيقي و حقوقي را شناسايي کرديم که بيش از يک  ميليارد تومان از بانکها وام گرفتند. مصطفي پورمحمدي در برنامه زنده تلويزيوني"نگاه يک" شبکه اول سيما در پاسخ به سوالي درخصوص بدهي هاي بانکي، خاطرنشان کرد: با بررسي هاي انجام شده تاکنون 9 هزار و 831 فرد حقيقي و حقوقي را شناسايي کرديم که بيش از يک ميليارد تومان از بانکها وام گرفتند. وي افزود:  بيشتر افرادي که وام گرفته اند افرادحقيقي  هستند.

  ارائه قانون برنامه پنجم زودترازلايحه بودجه به مجلس
گروه سياسي: معاون پارلماني رييس جمهور از مشخص شدن تکليف لايحه هدفمند کردن يارانه ها در اين هفته و ارايه قانون برنامه پنج ساله پنجم در هفته آينده به مجلس خبر داد. محمدرضا ميرتاج الديني ديروز در حاشيه جلسه علني مجلس در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برنامه پنجم پيش از لايحه بودجه مجلس خواهد آمد و دولت براي ارايه اين برنامه آماده است و در انتظار تعيين تکليف لايحه هدفمند کردن يارانه ها است. وي در ادامه خاطرنشان کرد: تکليف لايحه هدفمند کردن يارانه ها اين هفته در مجلس روشن مي شود و دولت هفته آينده برنامه پنجساله و پس از آن لايحه بودجه را تحويل مي دهد. 
وي درباره روند بررسي لايحه هدفمند کردن يارانه ها گفت: لايحه هدفمند کردن يارانه ها فردا (امروز) در کميسيون ويژه بررسي کننده اين لايحه و با حضور نمايندگان دولت، شوراي نگهبان قانون اساسي و مجلس شوراي اسلامي طي نشستي مجددا بررسي مي شود. وي اظهار اميدواري کرد در اين نشست به راهکاري دست يابند تا ضمن حل مشکل دولت ابهام شوراي نگهبان نيز رفع شود. ميرتاج الديني گفت: در اين صورت لايحه به صحن علني مجلس مي آيد و تصويب نهايي مي شود.  وي افزود: پس از اين در هفته هاي آتي لايحه بودجه سال 89 را به مجلس تقديم مي کنيم. معاون پارلماني رييس جمهوري در پاسخ به سوالي مبني بر اين که اگر نماينده بوديد فکر نمي کرديد ارايه لايحه بودجه سال آتي به مجلس دير شده است؟ پاسخ داد: اگر من نماينده بودم سعي مي کردم لايحه هدفمند کردن يارانه ها سريعتر تصويب شود.  وي در پاسخ به سوال خبرنگاري که تاخير دولت در ارايه لايحه بودجه را ادامه روند تخلف دولت ذکر کرد، گفت: اين کار قانون شکني نيست و بايد بدانيم وقتي وضعيت لايحه هدفمند کردن يارانه ها مشخص نيست نمي توان لوايح بودجه و برنامه را ارايه داد. معاون پارلماني احمدي نژاد در پاسخ به اين پرسش که اگر تاخير دولت در ارائه لايحه بودجه از آن مهلت تعيين شده قانون شکني نيست پس معناي شما از قانون شکني چيست؟ پاسخي نداد.ميرتاج الديني سپس در پاسخ به سوال خبرنگاري  که با اشاره به اظهارات لاريجاني و باهنر لايحه هدفمند کردن يارانه ها را از لوايح بودجه و برنامه مجزا دانسته اند، تنها به بيان اين پاسخ بسنده کرد: لايحه هدفمند کردن يارانه ها در اين لوايح تاثير دارد. 
  کاتوزيان: افراطيون به دنبال راديکاليزه کردن جامعه هستند 
 گروه سياسي: رئيس کميسيون انرژي مجلس انتشار تصاوير و اهانت به امام از صدا و سيما را درست ندانست و اعلام کرد: نمايندگان مجلس دو احتمال را درباره هويت اهانت کنندگان مطرح مي کنند. حميدرضا کاتوزيان که ديروز در حاشيه جلسه علني مجلس سخن مي گفت، در خصوص اهانت به حضرت امام (ره) ، گفت: اصل اتفاقي که افتاده زشت است و از نظر افکار عمومي قابل پذيرش نيست و کلا حرکت ضد انقلابي است.نماينده تهران گفت: ما خانواده شهدا نيز نمي توانيم بپذيريم که به اين سادگي اين ارزش ها مورد هجوم قرار بگيرد.کاتوزيان از دستگاه هاي اطلاعاتي و امنيتي خواست تا فرد يا افراد اهانت کننده را شناسايي کند و معلوم شود چه کسي اين کار را کرده است.به گفته وي ممکن است اين اقدام از سوي جريان افراطي که از روز قدس اقدامات خود را شروع کرد و مسير معترضان انتخابات را تغيير داد و به دنبال جمهوري ايراني بود، صورت گرفته باشد. کاتوزيان اين اقدام را به منزله زير سوال بردن نظام دانست و ادامه داد: کسي که نظام را قبول دارد، اين اقدام را تاييد نمي کند. حتي گروه هايي که در داخل نيز درگيري هاي سياسي با هم دارند ،اين اقدام را محکوم مي کنند.  کاتوزيان گفت: من معتقدم افراطيون در کشور به دنبال راديکاليزه کردن جامعه هستند تا ثبات کشور را بر هم بزنند.  نماينده تهران خاطر نشان کرد: يک احتمال ديگر هم وجود دارد که در جلسه امروز مجلس برخي نمايندگان به آن اشاره کردند و آن اينکه ممکن است اين جريان از سوي يک طرف ديگر که طرفداران دولت و تندرو هستند براي عمق بخشيدن به اختلاف نظرها بين رقباي سياسي و براي بهره برداري به نفع خود اين کار را انجام داده باشند. بنابراين اين اتفاقات را از دو منظر مي توان بررسي کرد به گونه اي که اگر احتمال انجام اين اتفاق از سوي معترضان وجود دارد، از سوي ديگر طرف مقابل هم احتمال دارد در آن سهم داشته باشد. کاتوزيان با تاکيد بر لزوم شناسايي عوامل هتک حرمت به امام(ره) از سوي مسوولان اطلاعاتي و امنيتي ، اظهار کرد: اين اقدام براي جلوگيري از تکرار آن ضروري است.وي با بيان اينکه ايجاد فضاي سياسي حول و حوش اين موضوع چندان تاثير گذار نيست يا تاثير موسمي و فصلي دارد، اقدام صدا و سيما و انعکاس توهين به حضرت امام(ره) را جالب ندانست و گفت: اين اقدام صدا و سيما احساسات مردم را جريحه دار کرد و مطمئنم که خانواده شهدا راضي به ديدن اين تصاوير نبودند.وي با بيان اينکه شايد نشان دادن همه واقعيات به مصلحت کشور نباشد، گفت: همه جريان هاي معتقد به انقلاب و امام اين اقدام را محکوم کنند. 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته