جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/09/23 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3485

  دکتر حسن غفوري فرد در جمع پژوهشگران اسلامشهر :
 هيچ کشوري در دنيا بدون پژوهش و تحقيقات توسعه نيافته است 

 اسلامشهر -خبرنگار آفرينش
در دنياي امروزي پژوهش به تو سعه کشورها کمک نموده و هيچ کشوري نيست که بدون پژوهش و تحقيق رشد وتوسعه يافته باشد .
دکتر حسن غفوري فرد نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي و عضو هيئت رئيسه مجلس  در مراسم آغاز هفته پژوهش و  در جمع محققان و پژوهشگران شهرستان اسلامشهر که در دانشگاه آزاد اسلامي اين شهرستان برگزار شد ، با اعلام اين مطلب اظهار داشت : در کشورهايي که به موضوع پژوهش و تحقيقات  توجهي نشده رشد وتوسعه اي مشاهده نمي شود و در مقابل کشورهايي که توسعه يافته اند ،پژوهش و تحقيقات از جايگاه و توجه ويژهاي برخوردار مي باشد و هر روز فاصله بين کشورهاي توسعه يافته و کشورهاي عقب مانده و توسعه نيافته بيشتر مي گردد .
عضو هيئت ريئسه مجلس شوراي اسلامي با اشاره به جايگاه ويژه تحقيق و پژوهش در کشور ما افزود: اگر امروز ما نتوانيم با علم روز دنيا  هماهنگ و هم گام نباشيم و با تکنولوژي روز دنيا خودمان را هماهنگ کنيم ، با توجه به سرعت دست يابي به علوم روز دنيا ، شايد در آينده نتوانيم خودمان را به علوم روز دنيا برسانيم در حاليکه منطق امروز دنيا ، منطق ماکياولي و منطق زور است ، ما از قافله علم عقب بمانيم .
دکتر غفوري فرد به نقش و جايگاه انسان و اهميت وي در نرم افزار پژوهش اشاره کرد و گفت : بنا بر پژوهشهاي صورت گرفته در سطح جهان که توسط محققان صورت پذيرفته ، نشان مي دهد که انسان 64 درصد در توسعه جهان نقش داشته و 20 درصد توسعه نيز مديون منابع زير زميني وذخاير نفتي مي باشد ، در حاليکه ماشين آلات و تجهيزات و ماشين آلات قريب به 16در صد نقش داشته است ، بنا بر اين در مي يابيم که انسان محور توسعه است .
وي افزود : کشورهاي توسعه يافته در جهان بيش از 4 درصد در آمد توليد ناخالص ملي خود را صرف تحقيق و پژوهش اختصاص مي دهد ، متاسفانه در کشور ما 1 تا 5/1 درصد توليد ناخاص ملي کشور صرف پژوهش و تحقيق مي شود ، اين در حالي است در آمد توليد ناخالص ما کمتر از آنها ميباشد . 
دکتر غفوري فرد گفت : تعدادمقالات  علمي  تدوين شده در دوران قبل از انقلاب به کمتر از 400 مقاله مي رسد ،در حاليه در حال حاضر اين تعداد به بيش از 400 هزار مقاله مي رساند.
مهندس غلامحسين آرام فرماندار شهرستان اسلامشهر نيز با اشاره به تاريخچه آغاز فعاليت هاي پژوهشي در کشور ما افزود : در کشور ما تا پيش از پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي در زمينه پژوهش هيچ اقدامي صورت نگرفته بود ، بعد از انقلاب بويژه در دوران جنگ تحميلي در زمينه فن آوري و تحقيق اقدامات موثري افتاده است .
فرماندار اسلامشهر افزود : در طول 8 سال دفاع مقدس که کشور ما دوران تحريم از سوي کشورهاي ديگر را سپري مي کرد  اقدامات موثرو مثبتي در کشور انجام شد تا کشور به فن آوريهاي روز دنيا دست يابد و در واقع احتياج و نياز ما را وادار کرد که به خيلي از علوم دنيا و فن آوريهاي روز  دست بيابيم و در اين را پژوهش هاي محققان کشورمان ، ما را به وضعيت کنوني رساند . 
در پايان اين مراسم نمايشگاه کتب خارجي و نمايشگاه دست آوردهاي تحقيقاتي و کارهاي پژوهشي  محققان ادارات و سازمانهاي شهرستان اسلامشهر افتتاح و مورد بازديد حاضرين قرار گرفت .
در اين نمايشگاه اخرين دست آورد هاي دانش آموزان ، دانشجويان ، محققان و پژوهشگران ادارات در غرفه هاي جداگانه در زمينه هاي علوم مختلف ، آب ، برق ، مخابرات ، کشاورزي ، بهداشتي و خدماتي و... از تاريخ 21 آذر ماه جاري لغايت 26 آذر ماه در محل دانشگاه آزاد اسلامي واحد اسلامشهر واقع در خيابان شهيد صياد شيرازي به معرض نمايش علاقمندان قرار داده شد ه است . 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته