جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/10/09 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3497

 با دانشگاه ها
 دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مرکزي 

دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مرکزي به عنوان اولين واحد دانشگاهي در بين واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي در سال 1361 تاسيس شد و فعاليت خود را در يک ساختمان اجاره اي در خيابان اسکندري تهران آغاز نمود. اين دانشگاه تا سال 1369 به طور متمرکز در تمام زمينه هاي آموزشي، پژوهشي، اداري فعاليت نموده و رشته هاي رياضي، فيزيک، شيمي جز» اولين رشته هايي بودند که راه اندازي شدند. تا سال  1387اين دانشگاه داراي 11 دانشکده بوده است و تعداد 1800 نفر استاد و حدود 140 هزار نفر از اين دانشگاه فارغ التحصيل شده اند.
دانشکده فني و مهندسي
دانشکده فني تهران مرکز، در پي پايان فاز اول پروژه نيايش در منطقه پونک اين دانشکده به محل نهايي خود در ساختمان نيايش منتقل شد. در مقطع کارشناسي داراي رشته هاي مهندسي عمران با گرايش هاي (عمران، سازه، مکانيک خاک وپي، آب)، مهندسي مکانيک با گرايش هاي (طراحي جامدات، ساخت و توليد، حرارت و سيالات)، مهندسي برق با گرايش (الکترونيک)، مهندسي کامپيوتر با گرايش هاي (نرم افزار-سخت افزار) و مهندسي شيمي با گرايش (صنايع پالايش) و در مقطع کارشناسي ارشد داراي مهندسي عمران با گرايش هاي (آب، سازه، مکانيک خاک و پي) مي باشد.
دانشکده ادبيات و علوم انساني
دانشجويان دوره کارشناسي دانشکده ادبيات و علوم انساني در 7 رشته تحصيلي در دانشکده مشغول به تحصيل مي باشند. رشته هاي تحصيلي دوره کارشناسي عبارتند از: زبان و ادبيات فارسي، زبان و ادبيات عرب، الهيات و معارف اسلامي، جغرافيا و برنامه ريزي شهري، فقه و حقوق اسلامي و فلسفه و حکمت اسلامي.
دانشکده تربيت بدني و علوم ورزشي
دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مرکز در رشته تربيت بدني و علوم ورزشي در مقطع کارشناسي 927 دانشجو، کارشناسي ارشد 99 دانشجو و در مقطع دکترا 16 دانشجوي فعال پذيرفته  است. 24 نفر از اعضا» هيئت علمي در اين دانشکده مشغول تدريس مي باشند.
دانشکده حقوق
در مقطع کارشناسي رشته حقوق 961 دانشجوي فعال و در گرايش هاي حقوق بين الملل، حقوق جزا و جرم شناسي، حقوق خصوصي و حقوق عمومي 580 دانشجوي فعال پذيرفته است. همچنين 98 نفر از اساتيد هيئت علمي در اين دانشکده تدريس مي کنند.
دانشکده روانشناسي و علوم اجتماعي
در رشته و گرايش هاي علوم اجتماعي (خدمات اجتماعي، تعاون و رفاه اجتماعي) علوم تربيتي (دبيري آموزش و پرورش کودکان عقب مانده مدير برنامه هاي آموزشي مشاوره و راهنمايي) علوم ارتباطات (علوم اجتماعي-ارتباطات اجتماعي، علوم ارتباطات-روابط عمومي، علوم ارتباطات-روزنامه نگاري) و روانشناسي (کودکان استثنايي، روانشناسي صنعتي، روانشناسي باليني) جامعه شناسي (پژوهشگري علوم اجتماعي، برنامه ريزي اجتماعي) و مردم شناسي در مقطع کارشناسي 5305 دانشجوي فعال و در رشته و گرايش هاي علوم تربيتي (تاريخ فلسفه آموزش و پرورش، برنامه ريزي درسي، مديريت آموزشي) و علوم ارتباطات (تحقيق در ارتباطات اجتماعي، روزنامه نگاري)، روانشناسي ( روانشناسي تربيتي، سنجش و اندازه گيري، روانشناسي کودکان استثنايي) در رشته هاي جامعه شناسي، جمعيت شناسي و مردم شناسي در مقطع کارشناسي ارشد 501 نفر دانشجوي فعال و در رشته هاي خدمات مسافرتي و جهانگردي مقطع کارداني 127 دانشجو همچنين در مقطع دکتراي عمومي رشته روانشناسي پنج نفر را پذيرفته است. در اين دانشکده 125 نفر از اعضاي هيئت علمي مشغول تدريس مي باشند.
دانشکده زبان هاي خارجي
در سال 1367 با رشته زبان انگليسي در ساختمان زعفرانيه شروع به کار نمود. در سال 1370 رشته هاي فرانسه و آلماني از دانشکده ميرداماد به دانشکده زبان منتقل گرديد و در سال 1374 زبان ارمني به آن اضافه شد. هم اکنون اين دانشکده در چهار رشته ذيل در مقطع کارشناسي مشغول فعاليت مي باشد. انگليسي با گرايش مترجمي و ادبيات، فرانسه با گرايش مترجمي و ادبيات، آلماني با گرايش مترجمي و ادبيات، ارمني با گرايش زبان و ادبيات ارمني و همچنين در چهار رشته ذيل در مقطع کارشناسي ارشد فعاليت دارد. انگليسي با گرايش هاي ادبيات مترجمي و آموزش، زبان شناسي همگاني، فرانسه با گرايش ادبيات فرانسه و آموزش زبان فرانسه، آلماني با گرايش آموزش آلماني در مقطع دکتري: رشته انگليسي با گرايش ادبيات انگليسي و رشته زبان فرانسه با گرايش ادبيات فرانسه.
دانشکده علوم
در سال 1369 دانشکده علوم و فني با داشتن رشته هايي چون رياضي کاربردي، فيزيک با گرايش حالت جامد، شيمي کاربردي، برق الکترونيک، مکانيک با گرايش طراحي جامدات، عمران و کامپيوتر گرايش نرم افزار در ساختمان حافظ تاسيس گرديد.
دانشکده علوم سياسي
بين سال هاي 1365 تا 1379 به صورت مشترک و با دانشکده حقوق اداره مي شد، ازسال 1379 به صورت مستقل تاسيس گرديد. در سال 1382 دو قسمت دانشکده تجميع شده و در ساختمان مهستان مستقر گرديده و تاکنون نيز اين وضعيت ادامه دارد. رشته هاي داير در دانشکده و تعداد دانشجويان و فارغ التحصيلان هر رشته در اين دانشکده دانشجويان در مقطع کارشناسي در دو رشته علوم سياسي و روابط سياسي (ديپلماتيک) مشغول به تحصيل هستند. رشته علوم سياسي ازسال 1365 دايرگرديده  است. رشته روابط سياسي (ديپلماتيک) از دو سال پيش داير گرديده و 2 دوره دانشجو پذيرفته  است. اين دانشکده در مقطع کارشناسي ارشد داراي چهار رشته علوم سياسي، روابط بين الملل، مطالعات منطقه اي و انديشه سياسي در اسلام دايرمي باشد.
دانشکده مديريت
در مقطع کارشناسي گرايش هاي مديريت بازرگاني، مديريت صنعتي، مديريت دولتي و مديريت امور گمرکي 2851 دانشجو و در مقطع کارشناسي ارشد در سه گرايش مديريت بازرگاني، مديريت صنعتي و مديريت دولتي 353 دانشجو پذيرفته  است.
دانشکده هنر و معماري
از سال 1368 به صورت مستقل در ساختمان هنر واقع در چهارراه وليعصر شروع به فعاليت نمود. در حال حاضر پس از گذشت 21 سال داراي تعداد 3573 دانشجوي فعال در مقطع کارشناسي و تعداد 952 نفر دانشجوي فعال در مقطع کارشناسي ارشد مي باشد و نيز تعداد 333 نفر استاد عضو هيات علمي و مدعو در اين دانشکده مشغول به تدريس مي باشند. دانشکده هنر و معماري دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مرکز در مقطع تحصيلي کارشناسي رشته و گرايش هاي ارتباط تصويري عمومي، طراحي صنعتي، عکاسي، مهندسي معماري، موسيقي، نقاشي عمومي، نمايش (ادبيات نمايشي، بازيگري، صحنه آرايي و کارگرداني) در مقطع کارشناسي ارشد رشته و گرايش هاي (ادبيات نمايشي، ارتباط تصويري، پژوهش هنر، تصويرسازي، طراحي صنعتي، کارگرداني نمايش، مرمت اشياي فرهنگي و تاريخي، مرمت و احياي بناها و بافت هاي تاريخي، معماري و نقاشي) مي باشند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته