جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/10/15 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3502

 گل گشت  

 استان گيلا ن

رشت
شهرستان رشت از شهرهاي استان گيلان در شمال ايران است. جمعيت اين شهرستان 715097 نفر (برآورد 1383) و مرکز آن شهر رشت است. شهرستان رشت در مختصات جغرافيايي 37 درجه و 1 دقيقه تا 37 درحه و 27 دقيقه عرض شمالي از خط استوار و 48 درجه و 35 دقيقه تا 49 درجه و 3 دقيقه طول جغرافيايي از نصف النهار مبدا در بين ارتفاعات تالش و درياي خزر واقع شده است. اين شهرستان از شمال به درياي خزر و بندر انزلي ، از جنوب ه شهرستن رودبار ، از شرق به شهرستانهاي سياهکل و آستانه اشرفيه و از غرب به شهرستانهاي فومن ، صومعه سرا و شفت منتهي مي شود. شهر رشت بعنوان مرکز استان گيلان تقريبا در مرکز جلگه گيلان ، در وسيع ترين بخش دلتاي رودخانه سفيد رود با ارتفاع متوسط 8 متر از سطح درياهاي آزاد و در 330 کيلومتري شمال باختري تهران و در انتهاي راه کناره اصلي درياي خزر و در مسير راه اصلي درجه يک قزوين به بندر انزلي واقع شده است. دو شاخابه از سفيد رود بنام هاي 1- سياهرود2- گوهر رودبار از دو سوي خاور و باختر شهر رشت روان هستند و سرانجام به مرداب انزلي مي ريزند. اين شهرستان با مساحت 1251/603 کيلومتر مربع ، شامل 6 بخش : مرکزي ، خمام ، خشکبيجار ، سنگر ، کوچصفهان و لشت نشا» و 18 دهستان و 296 آبادي ، که 294 آبادي آن داراي سکنه و 2 آبادي آن خالي از سکنه است. جمعيت شهرستان طبق سرشماري سال 1375 ، 715 هزار نفر بوده است که تراکم نسبي آن 430 نفر در هر کيلومتر مربع است که از اين تعداد 68/7 درصد آنها شهر نشين هستند ، همچنين %32 کل جمعيت استان به اين شهرستان تعلق دارد. مردم آن آريايي نژاد و به زبان فارسي و گويش گيلکي سخن مي گويند در اين شهر عده اي ارامنه و يهودي هم اقامت دارند در گذشته عده اي يوناني نيز به سبب رونق تجارت نخ نوغان و نوغانداران به گيلان کشانده شده بودند که اکنون کسي از آنها باقي نمانده ، ارامنه ، کليسائي در رشت دارند و در گذشته بيشتر صاحب مدرسه سالن تئاتر بودند. اين شهر از قديم آباد و مسکوني بوده و ساکنان اصلي آن را گيلکها تشکيل مي دهند. در منابع تاريخي آمده اس که اين شهر به احتمال قوي قبل از اسلام در زمان ساسانيان وجود داشته است. در دوران صفويه مرکز گيلان بيه پس از فومن به رت منتقل گشت و اين امر موجب فزوني اهميت بيش از پيش اين شهر گرديد. رشت را در گذشته دايره المعاره ( دار المرز ) نيز مي ناميدند.
سليمان داراب
سليمان داراب از جمله آبادي هاي اطراف رشت متعلق به شاهزاده منصور الملک صفوي بود، ولي امروزه جزو محدوده شهر رشت است و تعدادي از ادارات دولتي بدانجا منتقل شده است.
گورستان سليمان داراب از موقوفات منصور الملک بود که مدفن ميرزا کوچک خان جنگلي و عده اي از ياران او و نيز جمعي از معاريف رشت از جمله خود منصور الملک است، و نيز آسايشگاه معلولين رشت در اين محل واقع است. برخي از مشاهير مدفون در گورستان سليمان داراب عبارت اند از: محمدي انشايي، ميرزا حسين خان کسمايي، ابراهيم فخرايي، اسماعيل جنگلي، شيون فومني، جهانگير سرتيپ پور، ولي الله اردشيري، دکتر عطا»الله فريدوني، ودکترمحمود بهزاد... .اين آبادي از جمله هداياي ناصري به منصور الملک در زمان عقد گلابتون بانو بوده است
سرو لات چابکسر 
 اين روستا در فاصله18کيلومتري جنوب چابکسر در کنار رود خانه پر آب آچي رود در ابتداي دامنه شمالي البرز نظر هر بيننده تازه وارد را به خود معطوف مي نمايد . با عبور از جاده جنگلي اين روستا علاوه بر مشاهده چشم اندازهاي جنگلي و سکونت گاههاي انساني دو طرف جاده ضمن قرارگيري بر فراز اين روستا از بالا دست مي توان کشتزارها و سکونت گاههاي منطقه جلگه اي را مشاهده نمود.
رودخانه پولورو 
" پولورو" رودخانه اي که از کوه هاي اشکور به زير مي آيد ودر منطقه ي " سي پورد " شاخه ي ديگري به آن ميپيوندد که از کو ه هاي ديلمان سرچشمه ميگيرد ودر نهايت با بلعيدن حريصانه ي صد ها رود خانه وچشمه ي ديگر از کوهستان به زير ميآيد از کنار رحيم آباد رد ميشود و سرانجام در حدود يک کيلومتري کلا چاي در آغوش دريا آرام ميگيرد . اين رودخانه که امروز بواسطه ي آنکه مکان ها و اشيا» خود به خود که نمي توانند نامي داشته باشند واين انسان ها هستند که براي کوه ها و رودها وجنگل ها وکوير ها نام مي نهند . آيا حضور قديمي تر و راهبردي تر تجمع انساني در" پلام" که در نقطه ي بالا دست رودخانه وجود داشته و مي دانيم به لحاظ تاريخي نيز همان مکاني است که به شرح " تاريخ طبري " مدفن " اسپهبد خورشيد" آخرين اسپهبد" پتشخوارگر" شاخه ي نخست سلسله ي" گيل گيلان" است که به سال 144ه ق بواسطه ي شکست از خليفه ي عباسي و اسارت پسر و کسانش در " پلام " دست به خودکشي زده وآيا اين ريشه داشتن در دل تاريخ و قرار گرفتن در کنار رودخانه نام خودش وحضور خودش را به رودخانه تحميل ننموده ؟ واما جداي از اين مسيله ي تاريخي به لحاظ جغرافيايي موقعيت پلام کنار رودخانه موقعيت ويژه اي است همرا ه اين ويژگي که يکي از زيباترين نقاط کناري " پولورو " " پلام دره " است که به حق هم زيباست ( سر راه جاده ي رحيم آباد به اشکور يکي دو کيلومتري بالاي" سفيد آب " ) که مي توان اين نوع نام گرفتن رود از کوه را در جا هاي ديگري نيز کشف کرد . بعنوان نمونه يکي از اين مکان ها نام رود خانه ي "سوموش " ( soomoosh ) است که بي شک بايد نامش را از کو معروف "سوماموس" (soomaamoos) به ارث برده باشد . چرا که به لحاظ موقعيت جغرافيايي آب آن از به هم پيوستگي نهر ها و چشمه هاي قله هاي اطراف اين کوه سرچشمه ميگيرد و رود خانه اصلي با بر خورد دو شاخه ي اصلي در منطقه ي " گوسند گويه " شکل مي گيرد و سرانجام در چهار کيلومتري جنوب رحيم آباد به رودخانه" پولورو " ميريزد . اين پيوستگي جغرافيايي و شباهت لفظي اين دو واژه وهمچنين موقعيت تاريخي سوماموس به عنوان قله اي معروف ميتواند خود دليلي باشد بر نام گرفتن رودخانه از کوهي که از آنجا سرچشمه مي گيرد ...


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته