جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/10/24 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 3510

 سندرم داون، علل و روش درمان 

 سندرم داون که در گذشته منگليسم نيز ناميده مي شد، يک بيماري ژنتيکي است که به دليل افزايش تعدادي کامل يا نسبي در کروموزوم 21 به وجود مي آيد. اين بيماري داراي علائم مختلف از جمله ناهنجاري هاي عمده يا خفيف در ساختار يا عملکرد اعضاي بدن است.
به گزارش جام جم آنلاين متوسط ميزان بروز اين سندرم مابين يک در 600 تا يک در 1000 مورد از تولد نوزادان زنده گزارش شده است که اين ميزان در مادران جوان کم تر و با افزايش سن مادر افزايش مي يابد. با اين وجود در حدود دوسوم مبتلايان به سندرم داون از مادران زير 35 سال متولد مي شوند.
علت چيست؟
به طور معمول، هر کودک در زمان لقاح اطلاعات ژنتيکي خود را به وسيله 46 کروموزوم از والدين خود به ارث مي برد: 23 کروموزوم از مادر و 23 کروموزوم از پدر. اما در اکثر موارد بروز سندرم داون، کودک يک کروموزوم اضافه دريافت مي کند و به جاي 46، 47 کروموزوم به او منتقل مي شود. اين ماده اضافه ژنتيکي موجب تاخير در رشد جسماني و عقلاني کودک مي شود.
علائم بيماري
علائم سندرم داون در هر کودک تفاوت مي کند و در حالي که تعدادي از کودکان مبتلا به اين بيماري نيازمند رسيدگي پزشکي مداوم هستند، عده ديگري از آنها زندگي سالم و مستقلي را در پيش دارند. از جمله علائم عمده و زودرس که در تقريبا همه بيماران مشاهده مي شود وجود مشکلات يادگيري و نيز محدوديت و تاخير رشد و نمو است.
کودکان مبتلا به سندرم داون داراي خصوصيات ظاهري مشابه هستند که از جمله بارزترين آنها مي توان به نيمرخ مسطح، چشمان مورب رو به بالا، گوش هاي کوچک، يک تک خط در وسط کف دست و زبان بزرگ اشاره کرد. يک پزشک معمولا با معاينه جسمي مي تواند بگويد که يک نوزاد دچار چنين نارسايي هست يا خير.
معمولا اين کودکان در زمان تولد قد و وزن معمولي دارند اما به طور کلي رشد آنها از سرعت کمي برخوردار است و از همسالان خود کوچک تر به نظر مي رسند. ماهيچه هاي کوتاه و مفاصل نرم هم از جمله خصوصيات اين بيماري است. نوزادان مبتلا به آن بيش از حد سست و بي تعادل هستند. هرچند اين حالت مي تواند به مرور زمان کم شود، در کودکان زير 2 سال، کشيدگي کم و حرکات محدود ماهيچه موجب بروز اشکالاتي در مکيدن و غذا خوردن و همچنين مشکلات هاضمه چون يبوست مي شود. کودکان نوپا و بزرگ تر نيز ممکن است در حرف زدن، يادگيري و انجام کارهاي شخصي چون غذا خوردن، لباس پوشيدن و دستشويي رفتن تاخير زيادي داشته باشند.سندرم داون به اشکال متفاوتي بر توانايي هاي ذهني کودکان تاثير مي گذارد، اما بيشتر آنها دچار عقب افتادگي ذهني خفيف تا ميانه هستند.
کودکان مبتلا به اين بيماري مي توانند بياموزند و در طول زندگي خود قادر به پرورش مهارت هايي هستند. به زبان ساده، آنها با سرعتي متفاوت از ديگران به اهداف خود دست مي يابند و به همين دليل بسيار مهم است که آنان را با کودکان ديگر و حتي کودکان با شرايط مشابه، مقايسه نکنيم.
تشخيص زودهنگام
در گذشته براي تشخيص زودهنگام سندرم داون آزمايش سلول هاي مايع آمنيوتيک (آمنيوسنتز) يا نمونه گيري از پرزهاي جفتي انجام مي شد. البته اين شيوه آزمايش تهاجمي و توام با خطر بود. امروزه از روش هاي غيرتهاجمي همانند بررسي خون مادر يا سونوگرافي استفاده مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته