جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/12/03 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3539

  نيترات موجود در کودها مي تواند در همه انواع ميوه و سبزي رسوخ کند 

 اين روزها وقتي براي خريد به بازار ميوه فروشان مراجعه مي کنيم، ميوه هايي با ظاهر بسيار درشت که طعم، خاصيت و ماندگاري چنداني نيز ندارند توجهمان را جلب مي کند. در واقع اغلب اين ميوه ها حاصل استفاده بي رويه از کودها و سموم شيميايي و باقي ماندن ترکيبات نامطلوب آنها در اين گونه محصولات است که به اين صورت ظاهر مي شوند.
امروزه اغلب محصولات کشاورزي در تمام مراحل رشد از طريق کودها و سموم شيميايي تغذيه مي شوند. اين محصولات طعم خوب و کيفيت بالا ندارند و نيترات موجود در آنها مي تواند موجب بروز انواع سرطان هاي گوارشي در مصرف کنندگان گردد.
به گزارش جام جم آنلاين نيترات موجود در کودها مي تواند در همه انواع ميوه و سبزي رسوخ کند. اما محصولاتي که در دل خاک جاي مي گيرند، مثل: پياز، سيب زميني، هويج و ... قابليت جذب بيشتري دارند. معمولا نفوذ ترکيبات نامطلوب کودها در محصولاتي که در دل خاک رشد مي کنند، مي تواند موجب بزرگ و سنگين شدن سبزي هاي غده اي گشته و سود بيشتري را براي باغدار به دنبال داشته باشد.
اين سموم مي توانند در انواع ميوه و سبزي که به صورت بوته اي در سطح زمين رشد مي کنند و ارتفاع کمتري دارند نيز نفوذ کند. اما در مقابل ميوه هاي درختي که ارتفاع بيشتري از زمين دارند، کمتر در معرض اثرات نامطلوب کودها قرار دارند. متاسفانه ذرات کودهاي شيميايي وقتي به داخل ميوه و سبزي راه پيدا مي کنند با هيچ روشي از بين نمي روند. البته توصيه مي شود براي کاهش سموم سطحي، ميوه ها را قبل از مصرف با مواد ضدعفوني کننده بشوييد.
چه بايد کرد؟
درشتي ميوه ها در بيشتر مواقع به دليل نيترات بالاي موجود در آنهاست. لذا هنگام خريد از ميوه هاي درشت صرف نظر کنيد و ميوه هاي متوسط يا کوچک با رنگ روشن را انتخاب کنيد. چرا که تيره بودن ميوه خود نشان نيترات بالاي آن است.
از خريد سيب زميني هاي کدر و تيره رنگ اجتناب کنيد و پيازهايي را که بخش خروج جوانه آنها باريک تر است، انتخاب کنيد.
کودهاي شيميايي و سموم دفع آفات باعث کاهش ويتامينC و بي طعم شدن محصول مي شوند بنابراين وقتي مي بينيد خيار يا گوجه فرنگي طعم واقعي خود را ندارند مي توانيد مطمئن شويد که مقداري از سموم جذب آنها شده است، بنابراين ميوه و سبزيجات بي مزه را نخوريد.
از خريد سبزيجات غده اي درشت مثل پياز، سيب زميني و هويج پرهيز کنيد و بدانيد که در هر کيلو سيب زميني يا پياز 7 تا 8 عدد از اين محصول جاي گيرد.
ميوه هاي تکثير يافته با کودهاي شيميايي بلافاصله پس از بريده شدن تغيير رنگ داده و تيره مي شوند لذا وقتي سيبي را گاز زديد و به سرعت کدر شد از مصرف آن بپرهيزيد.
سبزي هاي برگ درشت و سفت را انتخاب نکنيد و قبل از مصرف ميوه و سبزي به دقت آنها را ضدعفوني کنيد. بهترين توصيه به هموطنان عزيز آن است که از مصرف ميوه هاي گلخانه اي، انباري و وارداتي اجتناب کنيد و نوع فصلي آنها را که معمولا در فصل معين خود رشد مي کنند و تازه تر و پرخاصيت تر هستند و طعم و ماندگاري بيشتري دارند و در مقايسه با ميوه هاي غيرفصلي (گلخانه اي)  کود و سموم کمتري براي پرورش آنها به کار رفته، استفاده کنيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته