جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/12/03 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3539

  در نشست نخستين جشنواره هنرهاي تجسمي دانشجويان عنوان شد;
 نخستين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي دانشجويان در دو سطح ملي و بين المللي برگزار مي شود  

جليل دارا مدير کل دفتر امور فرهنگي وزارت علوم در نشست خبري نخستين جشنواره هنرهاي تجسمي دانشجويان از حمايت بيشتر اين وزارتخانه براي برگزاري جشنواره هاي هنري خبر داد.
 نشست خبري نخستين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي دانشجويان  در موزه هنرهاي ديني امام علي (ع) برگزار شد.
مراسم با سخنان سلمان حقوقي اصفهاني مشاور عالي اين جشنواره آغاز شد که به گشايش بخش نقاشي اين جشنواره در موزه امام علي (ع) اشاره داشت و گفت: اين نمايشگاه يکي از سه بخش داخلي اين جشنواره است که امروز گشايش مي يابد و بخش گرافيک اين جشنواره نيز با موضوع صلح امروز دو شنبه 3 اسفندماه در مجموعه فرهنگي و هنري آزادي و بخش نگارگري آن نيز سه شنبه 4 اسفندماه در موزه هنرهاي معاصر فلسطين گشايش خواهد يافت.
جليل دارا مدير کل دفتر امور فرهنگي وزارت علوم، تحقيقات و فن آوري سخنران بعدي اين مراسم بود که فرهنگ و تمدن غني ايران را يادآور شد و گفت: يکي از وظايف هنرمندان ايران اين است که بايد حافظ دستاوردهاي تمدن ايراني و اسلامي باشد و دانشجويان نيز همان گونه که در عرصه علم گوي سبقت را از بسياري کشورهاي جهان ربوده اند در بخش فرهنگي و هنري نيز بايد تلاش خود را بکنند تا به اين مرحله دست يابند و شاهد اعتراف جهانيان باشيم که هنر ايران حداقل در منطقه حرف اول را بزند.
وي همچنين با اشاره به برگزاري نخست اين جشنواره بايد آثاري انتخاب شود که موجب تقويت و تحکيم هويت ايراني و اسلامي باشد و در غير اين صورت هر اثر ديگري که انتخاب شود مورد تاييد ما نخواهد بود.
فريبا عدمي رئيس گروه فرهنگي و هنري وزارت علوم، تحقيقات و فن آوري نيز با اشاره به لزوم حفظ و احياي فرهنگ اصيل ايراني و اسلامي گفت: برگزاري اين جشنواره يکي از اقدامات ما در راستاي اين هدف بود و قصد ما اين است که فرهنگ و هنر ايران اسلامي در سطح ملي و بين المللي بيشتر شناسانده شود.
وي همچنين از برگزاري بخش بين المللي اين جشنواره در ارديبهشت ماه سال آينده خبر داد.
ابوالفضل همراه رئيس مرکز فرهنگي و هنري انقلاب اسلامي نيز که در اين نشست حضور داشت به برنامه هاي بنياد رودکي اشاره اي داشت و گفت: مجموعه تالار وحدت متعلق به بنياد رودکي براي هنرمندان پيشکسوت تئاتر و موسيقي در نظر گرفته شده است و مجموعه فرهنگي و هنري آزادي نيز به نمايش آثار جوانان اختصاص يافته است و اين جشنواره نيز که به جوانان و دانشجويان اختصاص دارد،  مجموعه فرهنگي و هنري برج آزادي بخش گرافيک آن را ميزباني مي کند.
علي زهاني دبير نخستين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي دانشجويان نيز در آغاز سخن از پروسه طولاني برگزاري اين جشنواره سخن گفت و افزود: نسبت به حوزه دانشگاهي در خارج از مجموعه وزارت علوم بي توجهي مي شود اما با اين حال گله مند نيستم و با وجود آن که برگزاري آن مدتي به تعويق افتاد، از همکاري همه دوستان براي برگزاري اين جشنواره تشکر مي کنم.
وي ادامه داد: سه بخش داخلي اين جشنواره در رشته هاي نقاشي، گرافيک و نگارگري امروز ، فردا و پس فردا در موزه امام علي(ع)، مجموعه فرهنگي و هنري برج آزادي و موزه هنرهاي معاصر فلسطين گشايش مي يابد که آثار راه يافته به اين سه نمايشگاه به اذعان صاحبنظران، آثار قابل توجهي به لحاظ کيفي بوده است.
زهاني همچنين از برپايي سمينارها و کارگاه هاي آموزشي به عنوان برنامه هاي جانبي اين جشنواره خبر داد و گفت: برآيند يک جشنواره در نمايشگاه نيست و ما سعي کرديم برنامه هاي پژوهشي و کارگاه آموزشي موثر نيز در کنار آن داشته باشيم.
وي افزود: شايد برآيند يک جشنواره در تعداد آثار و هنرمندان شرکت کننده و حضور فيزيکي خلاصه شود، اما از جامعه دانشگاهي مي خواهيم که پيش از کميت به کيفيت برگزاري يک جشنواره توجه داشته باشند.
زهاني در ادامه درباره بخش بين المللي اين جشنواره هم توضيح داد: بخش بين المللي را با دعوت از کشورهاي صاحبنام برگزار خواهيم کرد.
اشرف السادات موسوي لر معاون پژوهشي اين جشنواره نيز از ارائه 63 مقاله به دبيرخانه جشنواره خبر داد وگفت: هنرمندان ما چون داراي زبان بصري هستند، نيازي نمي بينند تا به صورت مکتوب و پژوهشي به هنر بپردازند.
وي تصريح کرد: در حوزه پژوهش عليرغم مهجور بودن، اخذ همين تعداد مقاله در اين جشنواره نيز بسيار جاي خرسندي است.
موسوي لر محورهاي جشنواره را «معنويت در زندگي روزمره هنرمند»، «ارزش هاي هنري رنگ ها»، «رنگ و مردم»، «بررسي نقش سيمرغ در منسوجات و بافته هاي ايراني»، «نقوش تزئيني» و ... عنوان کرد.
دارا در آخرتاکيد کرد: اين جشنواره به هر حال اولين دوره خود را پشت سر مي گذارد و طبيعي است که مثل ديگر جشنواره هاي جديد با مشکلاتي همراه باشد اما از سال آينده اين جشنواره با آسيب شناسي و بازنگري برگزار خواهد شد.
نخستين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي دانشجويان در دو سطح ملي و بين المللي برگزار مي شود که سه بخش داخلي اين جشنواره امسال و بخش بين المللي آن اوايل سال آينده برگزار خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته