جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/12/06 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 3542

  رشد قبل از تولد و عوامل آسيب زا (تراتوژن ها) 
 استاد: دکتر حسن احدي------------ دانشجو: ساره درمنکي فراهاني( قسمت دوم)

ماه دوم:رشد به سرعت ادامه مي يابد،در هفته ششم دست و پاها شروع به رشد مي کنند ولي بازوها هنوز کوتاهتر و انعطاف ناپذيرتر از آن هستند که به هم برسند.در اين موقع است که کبد شروع به ساختن سلولهاي خوني مي کند.در هفته هشتم رويان در اين موقع حدود 25 ميلي متر طول دارد ،صورت،دهان،چشمهاوگوشها تقريبا شکل مشخصي گرفته اند.رشد ماهيچه ها و غضروفها آغاز مي شود.
دوره جنيني:
دوره جنيني که از هفته نهم تا پايان حاملگي به طول مي انجامد،مرحله (رشد و پاياني) است.در اين طولاني ترين دوره رشد پيش از تولد،اندازه ارگانيزم در حال رشد به سرعت افزايش مي يابد.
در هفته دوازدهم طول جنين تقريبا 75 ميلي متر است.حال ديگر به انسان شباهت دارد.هر چند که سر به طور نامناسبي بزرگ است.صورت به شکل صورت بچه هاست.پلک،چشم و ناخنها شروع به رشد مي کنند و جنسيت در اين موقع به سادگي قابل تشخيص است.دستگاه عصبي هنوز بسيار ابتدايي است.
گاهي رشد پيش از تولد را به دوره هاي سه ماهه يا سه دوره زماني مساوي تقسيم مي کنند.در پايان ماه سوم دوره سه ماه اول کامل مي شود.
دوره سه ماه دوم:در در هفته شانزدهم جنين تقريبا 115 ميلي متر است.احتمالا مادر مي تواند حرکات جنين را احساس کند.اندامهاي انتهايي سر و اندامهاي داخلي به سرعت رشد مي کنند.تناسبهاي بدني به بدن بچه ها شباهت بيشتري مي يابد.بين هفته 17 و 20موجود جديد به اندازه کافي بزرگ شده است که مادر حرکات آن را احساس مي کند.ماده سفيد و پنير مانندي به نام ورنيکس اکنون ازخشک شدن پوست جنين که ماهها در مايع آمنيوتيک غوطه ور بوده است،محافظت مي کند.موهاي سفيدي به نام کرک نيز روي کل بدن نمايان مي شود که به ورنيکس کمک مي کند تا به پوست بچسبد.
در ماه پنجم:حاملگي نيمه کامل است جنين حالا ديگر تقريبا 150 ميلي متر است و مي تواند بشنود وبا آزادي کامل حرکت کند.دست و پا ديگر کامل شده است.
ماه ششم:جنين تقريبا 250 ميلي متر است. چشمها حالا ديگر شکل کامل دارند،پرزهاي چشايي روي زبان ظاهر مي شوند. جنين حالا مي تواند هوا را به داخل برد و خارج کند و صداي گريه مانند خفيفي از خود بيرون دهد.در اين موقع احتمال تولد زود رس وجود دارد.
در پايان دوره سه ماهه دوم،اغلب نورونهاي مغز و سلولهاي عصبي که اطلاعات را ذخيره و منتقل مي کنند آماده هستند،تعدادي از آنها بعد از اين دوره توليد مي شوند.به اين حال سلولهاي گليالي که نورونها را حمايت و تغذيه مي کنند.در طول حاملگي و بعد از تولد به افزايش سريع خود ادامه مي دهند.رشد مغز به معني تواناييهاي رفتاري جديد است.جنين 20 هفته اي را مي توان با صوت تحريک و ناراحت کرد.با اين حال جنين که در اين زمان به دنيا بيايد نمي تواند زنده بماند.ششهاي او هنوز کاملا رشد نکرده اند و مغز هنوز نمي تواند حرکات تنفسي و دماي بدن را کنترل کند.
دوره سه ماهه سوم:در هفته 24 جنين مي تواند درد را احساس کند.در هفته 25 جنين به صداهاي دورو بر با حرکات بدن واکنش نشان مي دهد.
در ماه هفتم جنين به مرحله زيست پذيري رسيده است(احتمال دارد که در صورت تولد پيش از موعد زنده بماند)از لحاظ فيزيولوژيکي مي تواند مزه ها و بو ها را تشخيص دهد. حساسيت در برابر درد تقريبا وجود ندارد.تنفس هنوز سطحي و نا منظم است و توانايي مکيدن و بلعيدن ضعيف است.
دوره سه ماهه سوم،پاسخدهي بيشتر به تحريک بيروني را نيز به همراه دارد.جنين بيش از 2 و نيم کيلوگرم وزن کسب مي کند و 17/5 سانتي متر بزرگتر مي شود که تقريبا به طور متوسط 50 تا 55 سانتي متر طول دارد.
در ماه هشتم يک لايه چربي اضافه مي شود تا به تنظيم دما کمک کند جنين از خون مادرپادتن ها را نيز مي گيرد که او را از بيماري محفوظ نگه مي دارد،زيرا دستگاه ايمني خود نوزاد تا چند ماه بعد از تولد خوب کار نمي کند .در هفته آخر رشد جنين متوقف مي شود و اغلب جنين ها حالت وارونه مي گيرند که تا اندازه اي به خاطر شکل رحم و سنگين تر بودن سر از پاهاست.پسران کمي بيش از دختران وزن داشته و بلند ترند.ضربان قلب سريع تر است و قرمزي رنگ پوست بر طرف مي شود.بينايي و شنوايي داراي عکس العمل است.
تاثيرات محيطي پيش از تولد:
محيط پيش از تولد نوزادان با يکديگر متفاوت است و فشارهايي که بر يک نوزاد دارد مي شود احتمالا به فشارهايي که نوزاد ديگري در معرض آن قرار مي گيرد فرق مي کند.
تحقيقات نشان مي دهد که وضعيت بدني و عاطفي مادر و محيطي که مادر در نتيجه وضعيت بدني و عاطفي اش پيش از تولد براي فرزندش مهيا مي کند در دوره رشد جنيني و متعاقب آن در سلامت و سازگاري کودک تاثير مهم دارد.
تراتوژنها : 
واژه تراتوژن به هر گونه عامل محيطي اشاره دارد که در دوره پيش از تولد آسيب برساند اين واژه از کلمه يوناني teras     به معني بد شکلي يا هيولايي گرفته شده است.علت انتخاب اين عنوان آن است که علم پزشکي در ابتدا از نوزاداني که عميقا آسيب ديده بودند به تاثيرات زيانبخش پيش از تولد پي برد.با اين حال آسيبي که تراتوژنها وارد مي کنند هميشه ساده و قابل فهم نيست و به چندين عامل بستگي دارد.
مقدار:مقادير بيشتري از تراتوژنها در دوره هاي زماني مي توانند محيطهاي زيانبخش را تحمل کنند.
تاثيرات مخرب ديگر: وجود چندين عامل مخرب به طور هم زمان،مانند تغذيه بد،فقدان مراقبت پزشکي و تراتوژنهاي بيشتر مي توانند تاثير يک عامل زيانبخش تنها را وخيم تر کنند. 
سن ارگانيزم پيش از تولد : 
در دوره تخمک بارورقبل از لانه گزيني تراتوژنها به ندرت تاثير دارند و اگر تاثير هم داشته باشند توده ريز سلولها معمولا آنچنان صدمه مي بينند که مي ميرند. دوره روياني زماني است که نارساييهاي جدي به احتمال بيشتري روي مي دهند زيرا شالوده تمام اندامهاي بدن ريخته شده است.معمولا در دوره جنيني آسيب تراتوژنها جزئي است.
ادامه دارد


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته