جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/12/06 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 3542

 كوتاه هنري  

 راه اندازي نخستين شبکه اينترنت اختصاصي کودک در ايران
براي نخستين بار در کشور، شبکه اينترنت اختصاصي براي کودکان توسط موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان در دومين نمايشگاه بين المللي سرگرمي کودک و نوجوان راه اندازي مي شود.
به گزارش اداره کل روابط عمومي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهراني، دکتر علي عسگري عضو هيات مديره موسسه تبيان با ذکر اهميت کنترل و نظارت بر نحوه گردش در فضاي اينترنت، گفت: براي ايجاد فضاي امن در بين والدين، کودکان و مربيان،  اين موسسه تصميم به راه اندازي اين شبکه اختصاصي گرفته است.
وي نگراني خانواده ها از فعاليت  فرزندان خود در فضاي اينترنت و نبود ساز و کارهاي مناسب کنترل را مهم ترين دغدغه دانست و اظهار داشت: راه اندازي اين شبکه، بستر رشد علمي در راستاي تحقق جامعه دانش محور و همچنين قابل استفاده براي عموم حتي مناطق محروم را فراهم مي کند.
دکتر علي عسگري، دستيابي فراگير،  آسان و کم هزينه منابع علمي و خدمات مجازي را از اهداف مهم راه اندازي اين شبکه دانست و افزود: همزمان بودن روز افتتاح دومين نمايشگاه بين المللي سرگرمي کودک و نوجوان با ميلاد مسعود پيامبر خاتم محمد (ص) بهترين زمان براي راه اندازي اين شبکه است.
دومين نمايشگاه بين المللي سرگرمي کودک و نوجوان از 13 تا 17 اسفندماه در محل دائمي نمايشگاه شهرداري در بوستان گفتگو برگزار مي شود.

 غلامحسين اميرخاني چهره برگزيده
 فرهنگستان هنر شد
استاد غلامحسين اميرخاني، در مراسم «بزرگداشت پيش گامان علم و ادب و هنر» به عنوان چهره برگزيده فرهنگستان هنر معرفي مي شود.
به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، استاد غلامحسين اميرخاني، هنرمند خوشنويس و عضو پيوسته فرهنگستان هنر، از طرف اين فرهنگستان  به عنوان چهره برگزيده فرهنگستان هنر در سال 1388 انتخاب شد.
دکتر علي اکبر ولايتي از  فرهنگستان علوم پزشکي، دکتر سليم نيساري از  فرهنگستان زبان و ادب فارسي و دکتر مهدي گلشني از فرهنگستان علوم نيز به عنوان  چهره هاي برگزيده ساير فرهنگستان ها معرفي شده اند.
غلامحسين اميرخاني فعاليت هاي هنري خود را از  سال 1340 آغاز کرد و نزد استاداني همچون استاد سيد حسين ميرخاني و مرحوم استاد سيد حسن ميرخاني به فراگيري هنرخوشنويسي پرداخت.
رئيس شوراي عالي انجمن خوشنويسان ايران از 1363، عضو هيئت داوران مسابقات جهاني خوشنويسي در ترکيه، عضو اصلي کميسيون ملي يونسکو در ايران، عضو هيئت امناي انجمن خوشنويسان ايران و عضو گروه هنرهاي سنتي فرهنگستان هنر از جمله سمت هايي است که اين استاد برجسته تا کنون  در آن فعاليت داشته است.
گفتني است، استاد غلامحسين  اميرخاني، در سال 1381 نيز به عنوان چهره برگزيده همايش «چهره هاي ماندگار» شناخته شد. مراسم تجليل از چهره هاي برگزيده فرهنگستان ها روز يکشنبه، 9 اسفند ماه، ساعت 30:18 در کتابخانه ملي، واقع در بزرگراه حقاني، بعد از ايستگاه مترو ، بلوار کتابخانه ملي برگزار مي شود.
 
جمشيد مشايخي ميهمان راديو فرهنگ
برنامه زنده هفت اقليم امروز پنجشنبه 6 اسفند ميزبان استاد جمشيد مشايخي خواهد بود.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني شبکه فرهنگ:  برنامه هفت اقليم کاري از گروه فرهنگ و هنر است که امروز ساعت 40:17 با حضور استاد جمشيد مشايخي اجرا وپخش مي شود.  گفتگو درباره آثار و فعاليت هاي هنري استاد مشايخي در محيطي صميمانه و از زبان وي ازجمله موضوع هاي اين برنامه خواهد بود.  برنامه هفت اقليم به سردبيري جمشيد گرگين وتهيه کنندگي هاني حسيني تهيه و پخش مي شود.
 
 «عروسي حاکم ملاير با دختر شاه پريون درفرهنگسراي بهمن»
واحد نمايش فرهنگسراي بهمن نمايش شاد و طنز عروسي حاکم ملاير با دختر شاه پريون را به کارگرداني سامان ارسطو به روي صحنه مي برد . 
به گزارش روابط عمومي فرهنگسراي بهمن اين نمايش به نويسندگي داوود فتحعلي بيگي به شيوه اي سنتي و سياه بازي انجام مي شود . در قصه نمايش ، حاکم خواب مي بيند که شاه مي شود و از مشاورين مي خواهد که خوابش را تعبير کنند و فالگيري به او مي گويد بايد با دختر شاه پريون ازدواج کند . نمايش فوق براي خانواده ها مناسب مي باشد .  تاريخ اجراي نمايش همه روزه به جز» ايام تعطيل از 1 اسفند الي 25 اسفند ساعت 18 مي باشد و  علاقه مندان جهت تماشا مي توانند به نشاني ميدان بهمن - فرهنگسراي بهمن - تالار مبارک مراجعه نموده و جهت کسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن هاي            3 - 55051386و55058892 تماس حاصل نمايند .  
                                                                          
هم زمان با آغاز هفته وحدت;
نخستين ارکستر سمفونيک موسيقي ديني
 برگزار مي شود
 هم زمان با آغاز هفته وحدت، نخستين ارکستر سمفونيک موسيقي ديني توسط گروه موسيقي الهي بين المللي ليله القدر برگزار مي شود. س به نقل از روابط عمومي گروه بين المللي ليله القدر; همزمان با آغاز امامت منجي عالم بشريت حضرت صاحب الزمان(عج) و فرا رسيدن هفته وحدت و ميلاد خاتم النبيين حضرت محمد مصطفي(ص) گروه موسيقي الهي ليله القدر نخستين کنسرت بين المللي خود را در بخش ويژه بيست و پنجمين جشنواره موسيقي فجر همراه با ارکستر کامل و زنده با اجراي 10 اثر برتر توسط اساتيد برجسته ارکستر سمفونيک کشور برگزار مي کند.  براساس اين گزارش، برنامه فوق با حمايت بابک رضايي رييس انجمن موسيقي ايران و خبري مدير موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي روز دوشنبه 10 اسفند ماه از ساعت 21 الي 23 در تالار انديشه حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي واقع در خيابان حافظ، پايين تر از تقاطع طالقاني، نبش خيابان سميه برگزار مي شود.
 
فرهنگسراي خاوران برگزار مي کند;
کنسرت گروه موسيقي همرهان
"کنسرت موسيقي همرهان " به سرپرستي و آهنگسازي ميثم حريفي روزهاي 15، 16،17 اسفندماه در تالار شهيد مطهري فرهنگسراي خاوران برگزار مي شود.
به گزارش روابط عمومي فرهنگسراي خاوران ، در کنسرت موسيقي همرهان "حميد امساکي خواننده " ، ميثم حريفي            سه تار" ، "عباس کريميان سنتور" ، "مصطفي دياني پيانو" ، "کوهيار اطهري نژاد تنبک " ،"محمد محمدي فراني کوزه" ،" امين مغاني  و سجاد حبيب نژاد گيتار " ،از جمله نوازندگان خوب کشور به شمار مي روند که با نوازندگي خود در اجراي موسيقي گروه همرهان را همراهي خواهند کرد.
بنابراين گزارش اجراي موسيقي و کنسرت هاي متعدد در فرهنگسرا و سطح تهران ،ارتقاي سطح کيفي آثار موسيقي و برقراري ارتباط بيشتر ميان اين ژانراز موسيقي و عامه مردم و همچنين توسعه هنرهاي موسيقيايي در کشور از سوي مديريت فرهنگسراي خاوران به عنوان مهم ترين هدف هاي برگزاري کنسرت ياد شده است. گفتني است علاقه مندان به بهره گيري از اين اجرا مي توانند از ساعت 18/30 در روزهاي ياد شده به نشاني ;          ميدان خراسان ، خيابان خاوران ،فرهنگسراي خاوران مراجعه  و يا جهت کسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن 33709009 تماس حاصل نمايندگفتني است سايت اينترنتي :com.dlogfa.clud reporter khavaran جهت انعکاس اخبار و رويدادهاي فرهنگي  اين مرکز در خدمت علاقه مندان مي باشد. 

در ديدار مدير مجموعه سعدآباد با سفير سوريه مطرح شد
برگزاري روز ملي جمهوري عربي سوريه در سعدآباد
مدير مجموعه فرهنگي تاريخي سعدآباد با سفير سوريه در تهران ديدار و براي همکاريهاي دو جانبه و برگزاري روز ملي جمهوري عربي سوريه در اين مجموعه اعلام آمادگي کرد .
به گزارش اداره کل روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري; در اين نشست که در دفتر مجموعه سعدآباد برگزار شد، دکترحامد حسن، سفير جمهوري عربي سوريه با اشاره به پيشينه همکاريهاي فرهنگي ايران و سوريه گفت: يکي از برنامه هايي که در سال گذشته در مجموعه سعدآباد اجراشد ، برگزاري مراسم روز ملي سوريه با حضور تعداد کثيري از مقامات عالي رتبه بود که از مقبوليت بالايي نيز برخوردار گرديد .
وي ضمن آرزوي تداوم و توسعه تعاملات دو طرف افزود: با توجه به ظرفيتهاي مجموعه سعدآباد و نتايج مثبت حاصل از آن مراسم، در صورت امکان در نظر داريم بار ديگر مراسم روز ملي سوريه را در اين مکان برگزار کنيم.
مدير مجموعه فرهنگي تاريخي سعدآباد نيز با ابراز خرسندي از اين ديدار گفت: ما سوريه را به عنوان يک کشور دوست با ديدگاههايي همراه با جمهوري اسلامي ايران مي دانيم و براي توسعه فعاليتهاي فرهنگي در زمينه هاي مختلف تلاش خواهيم کرد.
عليرضا مقيمي با اشاره به گفتگوي خود با حميد بقايي، معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي  پيرامون موضوع اين نشست، اظهار داشت: معاون رئيس جمهور نيز با ابلاغ مراتب سلامي گرم ابراز اميدواري کرد تا علاوه بر موضوعات ياد شده در جهت گسترش و توسعه فعاليت هاي فرهنگي بيش از پيش گامهاي مثبت و موثر برداشته شود .
وي در ادامه با تشريح برنامه هاي فرهنگي مجموعه سعدآباد و نمايش تاريخ معاصر ايران در اين مکان گفت: اين مجموعه با مساحتي بيش از 110 هکتار و 18 کاخ و موزه ، بزرگترين مجموعه فرهنگي تاريخي کشور محسوب مي شود و از ظرفيتها و پتانسيل بالايي برخوردار است .
مقيمي همچنين با اعلام آمادگي براي همکاريهاي دو جانبه و برگزاري روز ملي جمهوري عربي سوريه در سعدآباد، بر لزوم برنامه ريزي هاي کوتاه مدت و بلند مدت در اين زمينه تاکيد کرد .سفير سوريه نيز در پايان، اين ديدار را بسيار مهم ارزيابي و از نحوه تعامل مجموعه سعدآباد قدرداني کرد.

محمد علي خبري در پيامي به  جشنواره موسيقي فجر :
جشنواره موسيقي فجر فرصتي مغتنم براي جضور گروههاي جوان و باتجربه است
دبير بيست وپنجمين جشنواره بين المللي موسيقي فجر در پيامي، جشنواره  را فرصت مغتنم براي گروه هاي موسيقي باتجربه و جوان  دانست تا در کنار يکديگر توانايي هاي موسيقيايي خود را عرضه و  مخاطبان فهيم و فرهنگ دوست کشور را مسحور هنر خود کنند.
به گزارش روابط عمومي روابط عمومي بيست و پنجمين جشنواره بين المللي موسيقي فجر،محمد علي خبري در اين پيام گفته است:هنر به عنوان مقوله اي فرهنگي مي تواند پيشرفت و تعالي را براي انسان تشنه معنويت و عدالت به ارمغان آورد و جان خداجوي او را سيراب از حقيقت و زيبايي کند.
وي در ادامه اين پيام  افزود : در اين ميان هنر موسيقي نقشي ارزنده و والا در دريافت آدمي از زيبايي شناسي موهبت هاي الهي ايفا مي کند.
به گفته خبر ي، موسيقي مي تواند و بايد ضمن برانگيختن احساسات و عواطف انساني، ايمان به وجود مطلق زيبايي و معنويت را ارتقا بخشد و کمال طلبي را در انسان تقويت کند.
 دبير بيست  و پنجمين جشنواره بين المللي موسيقي فجر در بخش ديگري از پيام خود  به برگزاري 25 دوره از جشنواره اشاره کرده و گفته است : اکنون تجربه ربع قرن از برگزاري جشنواره موسيقي فجر  پيش روي شماست و هر سال در مسير بالندگي و پيشرفت، گام هاي اساسي برداشته است. امسال بيست  و پنجمين جشنواره بين المللي موسيقي فجر را در حالي برگزار مي کنيم که رويکردهاي ويژه اي انتخاب شده است.
وي ادامه داده است: در جشنواره امسال سه رويکرد مهم موردتوجه قرار گرفته است. گروه هاي موسيقي شهرستان ها بر صدر مجلس قرار گرفته اند و حضور چشمگير آنها در جشنواره بيست وپنجم نويد پويايي و تحرک بيش از پيش هنرمندان موسيقي در شهرستان هاست. رويکرد دوم توجه به جوانان فعال در عرصه هنر موسيقي است و اين جشنواره تلاش مي کند استعدادهاي جوان کشور را به عرصه موسيقي معرفي کند.
خبري  رويکرد سوم اين جشنواره را تاکيد بر توانمندي و هنرمندي معلولان کشور عنوان کرده و گفته است  که تلاش هاي چشمگير و خيره کننده آنها به باور ما اطمينان مي بخشد که آنان را جامعه توانمندان بناميم.
وي در بخش هاي پاياني پيام خود خاطرنشان کرده است :بيست وپنجمين جشنواره بين المللي موسيقي فجر و تقارن آن با ايام مبارک هفته وحدت و ميلاد پيامبر اعظم حضرت محمد (ص) را بايد به فال نيک گرفت و از روح بلند قدسي ايشان براي پيشبرد هنر متعالي مدد جست.به همه هنرمندان موسيقي، استادان، پژوهشگران، اصحاب رسانه، اعضاي محترم هيات انتخاب و داوري و همه بزرگواراني که همراه و همدل ما در اين جشنواره هستند، دست مريزاد مي گويم و همت بلندشان را قدر مي نهيم.

نمايش، نقد وبررسي فيلم هاي برگزيده سال 2009
فيلم هاي 2012 ، جعبه درد ومنطقه 9، با حضور منتقدين سينما ، اسفند 88 در فرهنگ سراي سرو علاوه بر نمايش ، نقد وبررسي مي شوند.
به گزارش روابط عمومي مراکزفرهنگي هنري منطقه 6، باشگاه فيلم سرو در ادامه برنامه هاي خود ، به نقد وبررسي فيلم هاي برگزيده سال 2009 ميلادي که نامزد دريافت جوايز اسکار مي باشند ، مي پردازد. فيلم 2012 ساخته رولنداميريچ در 12 اسفند باحضور دکتر حميدرضاشعيري ، فيلم جعبه درد ساخته کاترين بيگلو در 18 اسفند باحضور اميرقادري وفيلم منطقه 9 ساخته نيل بلوم کمپ  در 19 اسفند با حضور علي معلم ، پس از اکران ويژه ، نقد وبررسي مي شود. هم چنين غلام عباس فاضلي ، سردبير سايت پرده سينما نيز به عنوان  دبير اين جلسات حضور خواهد داشت.
علاقه مندان شرکت در اين برنامه ها مي توانند ساعت 16 روزهاي ياد شده  به فرهنگ سراي سرو واقع در خيابان ولي عصر (عج) ، ضلع شمالي پارک ساعي ، کوي ساعي 2 ، مراجعه نمايندو ياجهت کسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن هاي                                                 8 -88786275 تماس حاصل نمايند.

 دبير امور کشورهاي خارجي  کليساي ارتدوکس روسيه در بازديد از موزه فرشچيان  :
آثار استاد فرشچيان رسيدن به خدا را القا» مي کند.
 سرگي زواناريف ،دبير امور کشورهاي خارجي اداره روابط خارجي کليساي ارتدوکس روسيه و هيئت همراه با حضور در مجموعه سعدآباد ،از موزه ها وکاخ موزه ها بازديد نمود .
به گزارش روابط عمومي مجموعه فرهنگي تاريخي سعدآباد ،اين هيئت مذهبي اعزامي از سوي کليساي ارتدوکس روسيه ،پس از بازديد از کاخ ملت و موزه فرشچيان از نزديک با برخي از آثار اين هنرمند ايراني آشنا گرديدند .سرگي زواناريف ،ضمن ابراز خرسندي از حضور در مجموعه فرهنگي تاريخي سعدآباد  و بازديد آثار ارزشمند هنري موزه فرشچيان گفت : "به عقيده من آثار استاد فرشچيان نشانگر اين واقعيت است که اين هنرمند سعي در رسيدن به خدا داشته و معتقدم که اين آثار رسيدن به خداوند را القا» مي کند ."
وي در ادامه اظهار اميدواري کرد : " از پروردگار بزرگ مي خواهم تا به همه کساني که قصد رسيدن به اين هنر متعالي را دارند کمک کند ."


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته