جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/07/08 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2592

 کوتاه و خواندني 


 معاون دبيرکل بورس فلزات:
مافياي سيمان قابل شناسايي هستند

مافياي سيمان در صورت تعريف جايگاه  ها قابل شناسايي هستند.
به گزارش ايلنا، مسلم دريه، معاون دبيرکل بورس فلزات، گفت: عمر صنعت سيمان در کشور به بيش از 70 سال مي  رسد و طي دهه  هاي مختلف سيمان همواره با فراز و فرودهاي جدي روبه  رو بوده است.دريه، با اشاره به اين  که همواره در کنار قيمت دولتي بازار سيمان قيمت دولتي سيمان وجود داشته است، خاطرنشان کرد: اختلاف قيمت سيمان توليدي در کارخانه  ها و بازار به قدري چشمگير است که قيمت سيمان بيرون از درهاي کارخانه سه برابر افزايش مي  يابد.وي، اظهارداشت: مسوولان و متوليان امر بايد سياستي را براي حل مشکل سيمان در قيمت  گذاري اتخاذ کنند، تا نگراني  ها برطرف شود.وي، با اشاره به وجود مافيا در صنعت سيمان، اظهارداشت: مافياي سيمان در صورت تعريف جايگاه  ها قابل شناسايي است.معاون دبيرکل بورس فلزات، تصريح کرد: قيمت  هاي مصوب فعلي پاسخگوي هزينه  هاي کارگاه  ها، کارخانه  ها و واحدهاي توليد سيمان نخواهد بود. دريه، خاطرنشان کرد: اگر قيمت مصوب سيمان به ميزان فعلي ثابت بماند، توليدکنندگان انگيزه خود را براي توليد بيش از پيش از دست خواهند داد.دريه، با اشاره به اين  که واحدهاي توليدکننده سيمان نقدينگي کافي براي توليد سيمان در اختيار ندارند، اظهارداشت: تمام حجم نقدينگي که دولت مي  تواند به توليد سيمان اختصاص دهد، در مجموع به 200 ميليارد تومان مي  رسد که اين رقم براي يک کارخانه نيز کافي نيست.

نايب رييس مجلس:
مجلس ناچار به موافقت با واردات بنزين است

نايب رييس مجلس گفت: معتقدم مجلس بايد با تعديل لايحه برداشت 3/5 ميليارد دلار براي واردات بنزين به آن راي دهد زيرا نمي توان به مردم گفت از فردا بنزين نداريم، دولت بايد پاسخگوي مردم باشد.
محمدرضا باهنر در گفت و گو با فارس گفت: اينکه گفته  شود دولت از محل فروش فرآورده هاي نفتي اقدام به واردات بنزين کند، شايد خبر دقيقي نباشد و اظهارنظر کارشناسي شده اي نيست. وي تصريح کرد: حرف مجلس اين است که در سال جاري تکليف صرفه جويي در مصرف بنزين چه خواهد شد؟
باهنر يادآور شد: ما در قانون بودجه و تبصره 13 پيش بيني کرده  بوديم دولت از طرق مختلف و ازجمله سهميه بندي در مصرف بنزين صرفه جويي کند که تکليف آن روشن نيست. وي اظهار داشت: اينکه به لايحه واردات بنزين راي ندهيم نيز صحيح نيست، معتقدم لايحه واردات بنزين بايد در صحن علني مجلس راي بياورد. باهنر تصريح کرد: دولت در حال حاضر اعلام مي کند براي مصرف بنزين روزانه کشور بودجه ندارد و اين ادعاي درستي است، زيرا مجلس براي واردات بنزين 2/5 ميليارد دلار بودجه در اختيار دولت قرار داده بود و اين 2/5 ميليارد دلار هزينه شده است.نايب رييس مجلس گفت: اين دو مساله بايد با هم حل شود بنزين در کشور مورد نياز است و نمي توان گفت از فردا بنزين نداريم، به هر حال دولت بايد پاسخگوي مردم باشد. وي افزود: از سوي ديگر نبايد نسبت به مديريت مصرف بنزين بي توجه بود و دولت بايد راه حل هاي خود را ارايه دهد. باهنر با اشاره به اينکه دولت راه حل هاي حل معضل را در قانون بودجه ارايه کرده بود، افزود: اميداريم با تعديل لايحه اصل آن تصويب شود. شايان ذکر است کميسيون برنامه و بودجه مجلس روز سه شنبه لايحه برداشت 3 و نيم ميليارد دلاري از حساب ذخيره ارزي براي واردات بنزين را رد کرد.

غنيمي فرد: قيمت نفت پس از انتخابات پارلمان آمريکا افزايش مي يابد
 
مدير امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران گفت: قيمت نفت خام پس از انتخابات پارلمان آمريکا و به دنبال افزايش سردي هوا در نيمکره شمالي افزايش مي يابد.
حجت الله غنيمي فرد در گفت وگو با مهر درباره آخرين وضعيت قيمت نفت در بازار گفت: افزايش ذخاير نفت خام و فراورده هاي نفتي در آمريکا باعث روند نزولي قيمت نفت خام و گاز طبيعي در بازار شده است اما اين اتفاق تنها در بازار آمريکا اتفاق افتاده است.
وي افزود: با توجه به بالا بودن قيمت گاز در لندن تغييرات قيمت نفت  برنت درياي شمال متناسب با قيمت WTI آمريکا نبوده و کاهش تنها در قيمت نفت آمريکا مشاهد مي شود و اين درحالي است که براي نفت خام هاي از اين دست در خاور دور مانند اندونزي، تايپس مالزي نيز شاهد رشد قيمت هستيم.به گفته وي، نکته قابل توجه اين است که اگرچه قيمت بسياري از فر آورده هاي نفتي در بازار آمريکا با کاهش روبرو بوده اند اما با توجه به سرد شدن هوا، افزايش قيمت بعضي از فرآورده ها را در بازار همانند گازوييل و نفت کوره مشاهده مي شد.مدير امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران انتخابات مجلس آمريکا را از ديگر عوامل کاهش قيمت نفت در اين کشور دانست و افزود: از سويي ديگر مي توان گفت جمهوري خواهان اين کشور به منظور قانع کردن مصرف کنندگان اقدام به کاهش قيمت نفت کرده اند تا بدين وسيله سياست هاي انرژي خود را در ديد راي دهندگان مثبت جلوه دهند.وي تاکيد کرد: اين عوامل باعث شده است تا بسياري از بازي گران بورس نفت خام بالاخص در آمريکا از بازار خارج و تعداد معاملات کاهش يابد.وي گفت: در نتيجه مي توان انتظار داشت پس از انتخابات آمريکا به خصوص در صورتي که سردي هوا در نيمکره شمالي در پاييز و زمستان زودرس باشد افزايش قيمت گاز در ابتدا به خصوص در آمريکا و انگليس باعث افزايش قيمت فرآورده هاي سوخت به خصوص از نوع حرارتي شود و به دنبال نفت خام هاي مختلف قيمت نفت خام خليج فارس نيز افزايش يابد.


مجلس نمايندگان آمريکا طرح تحريم ايران را تمديد کرد

مجلس نمايندگان آمريکا در ادامه سياست هاي خصمانه اين کشور عليه جمهوري اسلامي ايران، طرح اعمال تحريم ها عليه ايران و شرکت هايي را که با اين کشور کار مي کنند، تشديد و تمديد کرد.
به گزارش مهر به نقل از رويترز، "الينا راس - لتينن" عضو مجلس نمايندگان آمريکا از ايالت فلوريدا که اين طرح را ارائه داده بود، گفت که اين طرح، ابزارهاي لازم براي مقام هاي آمريکا در جهت ممانعت از دستيابي ايران به کمک هاي تکنولوژيکي، و منابع مالي و همچنين مشروعيت سياسي براي دستيابي به تسليحات هسته اي و حمايت از تروريسم فراهم کرده است.
اين مصوبه که در مجلس نمايندگان آمريکا به تصويب رسيده و در انتظار طرح آن در مجلس سناي نيز مي باشد درصدد است تا مانع از سرمايه گذاري هايي شود که به ادعاي ارائه دهندگان آن مي تواند در توسعه برنامه هاي تسليحات هسته اي در ايران به کار گرفته شود و طرح پس از تصويب سنا و همچنين با امضاي رييس جمهور، به قانون تبديل مي شود.لتينن از اعضاي گروه فشار صهيونيستي در کنگره مي باشد و بيشترين تلاش را براي تصويب اين قانون به عمل آورده است.
برخي از اعضاي مجلس نمايندگان نيز در اين باره گفتند: تحريم هايي که از سوي يک کشور اعمال شود فاقد کارايي لازم است و در همين رابطه "جيم ليچ" از ايالت آيوا ابراز اميدواي کرد که چين و روسيه نيز از اين روند پيروي کنند.
بسياري از آگاهان بر اين نظر هستند که طرح تحريم صنايع نظامي و هسته اي ايران که قانون به اصطلاح حمايت از آزادي ايران ناميده مي شود با اعمال فشار لابي هاي صهيونيستي و با وجود اکراه کاخ سفيد و شخص جرج بوش صورت مي گيرد، تحريم هاي اقتصادي پيشين آمريکا بر ايران را تا پايان سال 2011 تمديد مي کند.همچنين بر اساس طرح جديد افراد حقيقي و حقوقي صادرکننده فناوري و محصولات قابل استفاده در ساخت سلاح هاي کشتار جمعي به ايران در داخل و خارج از آن کشور نيز تحريم خواهند شد.اين طرح در حالي تصويب مي شود که اعتبار قانون تحريم هاي ايران و ليبي (ILSA) که مربوط به سال 1996 است، در پايان اين هفته به اتمام مي رسد.
"توماس لنتوس" نماينده يهودي و دموکرات از ايالت کاليفرنيا و يکي ديگر از اعضاي لابي ايپک و حامي ديگر لايحه تحريم اقتصادي ايران نيز گفت که هدف از تصويب اين لايحه تحت فشار قرار دادن ايران در اين برهه از مذاکرات سياسي است."ارل بلومنور" عضو دموکرات مجلس که مخالف اين طرح است، آن را مانند موشکي توصيف کرده است که به سمت مذاکرات هسته اي جامعه بين المللي با ايران شليک شده است. وي گفت که تحريم مستقيم ايران و مردم اين کشور سياست غلطي است که بايد از آن پرهيز کرد و اين قانون سبب خواهد شد تا از حسن نيت دولت ايران در گفت وگوهاي هسته اي کاسته شود و امکان همکاري آن را با جامعه بين المللي از بين مي برد.

آغاز واگذاري 10 هزار سيم کارت  تاليا در تبريز

همزمان با تکميل پوشش شبکه مستقل تلفن همراه اعتباري کشور در مراکز استان ها، از روز شنبه به مدت يک هفته 10 هزار سيم کارت اعتباري در دومين مرحله واگذاري اين سيم کارت ها در ميان متقاضيان واجد شرايط در تبريز توزيع مي شود.
به گزارش روابط عمومي شبکه تاليا، متقاضيان واجد شرايطي که از طريق پايگاه اينترنتي تاليا براي دريافت سيم کارت اعتباري در تبريز ثبت نام کرده بودند، مي توانند با در دست داشتن مدارک شناسايي معتبر و فيش بانکي 452 هزار ريالي واريزي به حساب شماره 288625050 بانک تجارت شعبه مرکزي شخصا براي دريافت سيم کارت خود مراجعه کنند.
خيابان امام خميني (ره) روبروي سينما فرهنگيان و برج سفيد يک واقع در چهارراه آبرسان آدرس هاي دو ايستگاه تاليا در تبريز است که از ساعت 30:08 تا 30:20 بطور يکسره; همه روزه آماده خدمات رساني به متقاضيان واجد شرايط مي باشند. واجدين شرايط در طول 24 ساعت مي توانند با شماره تلفن چهار رقمي 8173 در تهران تماس گرفته و يا از طريق يکي از پايگاههاي اطلاع رساني اين شبکه در آدرسهاي ir.taliyanews.www يا ir.taliya.www اطلاعات تکميلي مورد نياز خود را دريافت کنند. شبکه مستقل تلفن همراه اعتباري تاليا که هم اکنون بيش از نيم ميليون مشترک دارد و مراکز 14 استان کشور را تحت پوشش راديويي خود قرار داده است; ماه گذشته نيز 10 هزار سيم کارت در تبريز توزيع کرده بود.

به دليل خرابکاري; جريان گاز ايران به ترکيه قطع شد

يک مقام وزارت انرژي ترکيه روز جمعه گفت: "جريان گاز ايران به ترکيه از سه روز پيش قطع شده است."
"بلند ايشمن" مشاور مطبوعاتي "حلمي گولر" وزير انرژي و منابع طبيعي ترکيه گفت: "جريان گاز ايران به ترکيه با اطلاع قبلي از طرف ايران، چند روز پيش قطع شده است." وي گفت: "جريان گاز ايران به ترکيه به دليل تعويض کمپرسوري در داخل خاک ايران قطع شده است."
ايشمن در مورد خبر رسانه هاي ترکيه که از بروز انفجار و آتش سوزي در خط لوله داخل خاک ايران حکايت دارد، گفت: "اين خرابي در حدود 50 متر از خط لوله در نزديکي مرز ايران با ترکيه ايجاد شده و ارتباط مستقيم با قطع جريان گاز ندارد، چون اصولا جريان گاز قطع بود." وي ابراز اميدواري کرد با تلاش دست اندرکاران در ايران، اين خرابي رفع و ظرف دو سه روز آينده جريان گاز دوباره برقرار شود. مديرعامل شرکت ملي گاز در اين باره گفت: در انفجار خط لوله گاز صادراتي ايران به ترکيه، علايمي دال بر وجود خرابکاري گزارش شده است. کسايي  زاده، در گفت  وگو با ايلنا، با تشريح انفجار خط لوله گاز ايران به ترکيه، اظهارداشت، ساعت 30:10 پنجشنبه شب گذشته انفجاري در خط لوله صادراتي به ترکيه در داخل مرز ايران قبل از ايستگاه گاز صورت گرفت که پس از تلاش يک ساعته آتش مهار نشد و با اقدامات همه جانبه گاز به سرعت قطع شد.وي، افزود: بررسي  هاي اوليه نشان دهنده آن بود که مقدار حدود 25 تا 26 متر از لوله تخريب شده و حدود 60 تا 70 متر از لوله بايد تعويض شود.مهندس کسايي  زاده، اظهاراميدواري کرد که ظرف 72 ساعت آينده اين کار مرتفع و جريان انتقال گاز به کشور ترکيه استمرار يابد.وي، در خصوص علت حادثه، گفت: به نظر مي  رسد يک خرابکاري باشد، چراکه آثار و علائم باقي مانده نشان دهنده خرابکاري است که مقامات انتظامي بايد آن را بررسي کنند; ضمن آن که اعلام شده اطلاعات به دست آمده ناشي از خرابکاري است.مديرعامل شرکت ملي گاز، در مورد ميزان خسارت، گفت: خسارت لوله اهميتي ندارد; خسارت عدم  النفع بيشتر از آن است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
هنري2
گزارش تصويري روز
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته