جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/07/08 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2592

  پوستر هاي سينما يي امروز ، تنها يک اعلا ن محسوب مي شود  

سه تن از طراحان پوسترهاي سينمايي درگذشته و امروز به اظهار نظر درباره اين موضوع پرداختند.
حسين خسروجردي طراح پوستر فيلم هايي چون مهاجر، دستفروش و بيد مجنون با بيان اينکه اين حرفه روند رو به رشدي نداشته است مي گويد: دليل عمده اش هم اين است که ما بيشتر مجال به سينماي تجاري داده ايم و کمتر به سينماي فرهنگي پرداخته ايم، معدود آدم هايي هم که آثارشان در سينماي تجاري و فرهنگي مشترک بوده در چند سال اخير کمتر فرصت کار پيدا کرده اند. وي مشکل اصلي پوسترهاي سينمايي را عدم شناخت کافي تهيه کنندگان و کارگردانان در زمينه گرافيک مي داند و معتقد است: اينها سليقه و نظر خودشان را به گرافيست تحميل مي کنند و طراح اگر از بهترين ها هم باشد طبيعتا نمي تواند آن چيزي را که به عنوان يک اثر چند وجهي به لحاظ اداي معنا، نمودار ژانر و قالب فيلم در نظرش است را خلق کند.
قباد شيوا ز طراحان پوستر پيشکسوت سينما نيز که بعد از فيلم آن سوي آتش فعاليتي در اين زمينه نداشته است مي گويد: من چيزهايي که امروز هست را پوستر سينمايي نمي دانم بلکه اسمشان را اعلان مي گذارم. چون ايده اي داخل آن مشاهده نمي شود از عکس هنرپيشه هاي زيبا پرينت مي گيرند و مي چسباند . درواقع جنبه هاي فرهنگي از اين کار حذف شده است، طراح پوستر فيلم کشتي آنجليکا هم مثل خسروجردي تقصير را متوجه تهيه کنندگان مي داند و معتقد است: اينها نمي خواهند به طراح ماهر پول دهند و مردم را به اين نوع سليقه عادت داده اند. آنقدر آنرا تکرار کرده اند که کاراکتر پوسترهاي سينمايي ايران به اين شکل درآمده بطوريکه اگر يک پوستر درست طراحي مي شود مردم آنرا نمي بينند. پوسترهاي سينمايي ما الان هيچکدام طراحي ندارند و فقط يکسري ترکيب بندي عکس است.
اما بهزاد خورشيدي از فعال ترين طراحان پوسترهاي سينمايي که در حال حاضر فيلم هاي يک بوس کوچولو، هشت پا، شکوفه هاي سنگي، باغ فردوس 5 بعدازظهر، ستاره ها، روياي خيس، غروب شد بيا و بنام پدر از آخرين کارهايش محسوب مي شود روند اين حرفه را مثبت ارزيابي مي کند و معتقد است پوستر يک فيلم بايد تبليغ يک فيلم باشد و جذب مخاطب براي آنها خيلي مهم است. حرکت هاي خوبي در چند سال اخير شده و تلاش مي شود تا پوسترهاي جذابي روي گيشه بيايد و به بازار عرضه شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
هنري2
گزارش تصويري روز
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته