جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/07/11 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2595

  آذربايجان غربي غني ترين اقليم گردشگري 

اروميه  خبرنگار آفرينش
همه جاي ايران سراي من است اين را مي دانيم و بارها و بارها تکرارش کرده ايم ، ولي هنوز اين سراي کهن را به درستي نمي شناسيم . هنگامي که صحبت از نقاط ديدني آن مي کنيم همه يا به ياد تخت جمشيد مي افتند يا حداکثر چهل ستون را به ياد مي آورند . اگر بخواهيم چند روزي آسوده باشيم ، حتما به گيلان و مازندران مي رويم و تازه آنجا هم تنها جنگل و دريا را مي شناسيم .  
آذربايجان با توجه به پيشينه تاريخي کهن ، در زبان هاي مختلف به نام هاي گوناگون ناميده اند . در فارسي ميانه " آتورپاتکان " ، در آثار کهن فارسي " آذربادگان " و در فارسي کنوني آذربايجان ناميده شده است . همچنين در زبان يوناني " آتروپانته " ، در بيزانسي " آذربيگانون " ، در ارمني " آتراپاتاکان " ، در سرياني " آذربايغان "             و در  عربي                          " آذربيجان "  گفته  شده  است .
استان آذربايجان غربي با برخورداري از جاذبه هاي متعدد و متنوع فرهنگي ، طبيعي و تاريخي چون درياچه اروميه به عنوان دومين درياچه شور جهان با جزاير متعدد مسکوني و غير مسکوني و سواحل طولاني ، مجموعه آثار تاريخي تخت سليمان در شهرستان تکاب ، غار شگفت انگيز سهولان در مهاباد و وجود بيش از400 اثر تاريخي ثبت شده که سالانه 500 هزار توريست داخلي و خارجي از آن ديدن مي کنند ، از غني ترين اقليم هاي گردشگرپذير کشور به شمار مي رود .
اين استان بر اساس آخرين تقسيمات کشوري 12 شهرستان ، 28 بخش ، 22شهر ،103 دهستان و 3227 آبادي داراي سکنه و مرکز آن شهر تاريخي اروميه است . شهرستان هاي استان آذربايجان غربي عبارتند از ; اروميه ، بوکان ، پيرانشهر ، تکاب ، خوي ، سردشت ، شاهين دژ ، ماکو ، مهاباد ، مياندواب و نقده  .
زبان بومي استان ، ترکي آذري که امروزه بيشتر سکنه منطقه آذربايجان غربي به آن تکلم مي کنند . بر اساس منابع تاريخي ، آذري ، زبان متدوال مردم آذربايجان غربي بوده و زبان ترکي با نفوذ تدريجي ترکان سلجوقي در سال 431 هجري قمري در اين منطقه رايج شده است . بعضي از مناطق آن ترک نشين و برخي کردنشين مي باشند .
پيشينه تاريخي و سابقه کهن فرهنگي استان سبب وجود اماکن تاريخي ، مذهبي و فرهنگي بسياري در منطقه شده و جاذبه هاي گردشگري منطقه را افزون نموده است . برخي از جاذبه هاي طبيعي اين منطقه نيز از ويژگي هاي منحصر به فردي برخوردار هستند که در مجموع همراه با جاذبه هاي تاريخي ، فرهنگي و اجتماعي ، ديدني هاي منطقه آذربايجان غربي را تشکيل مي دهند .
استان آذربايجان غربي از نظر طبيعي و تاريخي از مناطق برجسته ايران است .برخي از جاذبه هاي طبيعي اين استان عبارتند از ; درياچه اروميه که شورترين و بزرگ ترين درياچه داخلي ايران و بزرگ ترين آبگ
ير دائمي آسياي باختر ، جزاير داخلي درياچه اروميه زيستگاه نادرترين پرندگان ، پارک ملي درياچه اروميه يکي از 59 منطقه ذخاير طبيعي جهان و داراي لوح مخصوص پارک هاست ، مناطق حفاظت شده حيات وحش و چشمه هاي متعدد آب گرم که بيشتر خاصيت درماني دارند ، تالاب ها ، رودخانه ها ،آبشارها و غارهاي مختلف از جمله غار معروف کرفتو است .
همچنين سبک معماري خاص ، تپه هاي باستاني که قدمت برخي از آنها به هزاره هاي پيش از ميلاد مي رسد ، شهرها و دهستان هاي تاريخي و قديمي مانند تپه هاي باستاني روستاي حسنلو ، قلعه هاي تاريخي ، پل هاي قديمي ، گورستان ها و قبور شعرا ، عرفا و سياست مداران که جزو مناطق ديدني استان به شمار مي آيند به همراه زندگي ايلي جذاب با صنايع دستي کم نظير ، در مجموع گوياي توان بالاي توريستي منطقه آذربايجان غربي است .
ناهمواري هاي استان
استان آذربايجان غربي منطقه مرتفع و کوه هاي بلند جهت هاي مختلف سراسر آن را فرا گرفته است . سلسله جبال زاگرس حد غربي آذربايجان را بين کشورهاي ترکيه و عراق تشکيل مي دهد . اين کوه ها در جهت شمال غرب به جنوب شرق امتداد دارند و از کوه آتشفشاني (آرارات) شروع مي شوند و در نواحي مختلف نام هاي محلي گوناگون دارند . از جمله کوه هاي مرتفع اين استان مي توان به ارتفاعات گوشچي ، کوه هاي بالستان ، مور شهيدان ، دالامير ، قنديل ، اورين ، چله خانه ، ساري چيچک ، سرمستان اشاره کرد .
در ميان کوه هاي اين استان دشت هاي کوچک و بزرگ متعددي وجود دارد که امروزه بستر برخي از فعاليت هاي اقتصادي در آذربايجان غربي است . از جمله اين دشت ها مي توان به دشت اروميه ، دشت خوي ، دشت سلماس ، دشت چالدران ، ماکو ، سردشت اشاره کرد .
رودهاي معروف 
رودهاي پر آب و بسياري در اين استان وجود دارند که مشهورترين آنها رودشهر چاي (بکشلو چاي) ، رود نازلو ، رود روضه چاي ، رود باراندوز ، زرينه رود (جغتوچاي) ، سيمينه رود (تاتائو) ، رودمهاباد ، رود زولا چاي ، رود زاب کوچک مي باشد .
پيشينه تاريخي
انسان هاي اوليه فاقد مسکن دائمي بودند و سردي هوا آنها را به غارهاي طبيعي و پناهگاه هاي سنگي مي کشاند . بر اساس کاوش هاي باستانشناسي که توسط پرفسور (کالتون استنلي کون) در غرب درياچه در غار (تمتمه) اروميه انجام گرفت ، مستنداتي در خصوص سکونت انسان هاي نخستين در اين استان به دست آمد . ديگر شواهد باستان شناسي از شکل گيري استقرارها و روستاهاي اوليه در نقاط مختلف آذربايجان غربي تپه حسنلو ، تپه حاجي فيروز  ، تپه جلبر و .... نشان از قدمت ديرينه سکونت انسان و شکل گيري فرهنگ و تمدن در اين استان را دارد .
پوشش گياهي استان از نوع جنگل هاي طبيعي ، جنگل هاي مصنوعي و نيز ... نام آذربايجان از حدود دو هزار سال پيش جزو مشهورترين نام هاي جغرافيايي ايران بوده و ريشه آوازه آذربايجان گرفته از آتروپات سردار ايراني که به نام او اين سرزمين را آتورپانکان (نگهدارنده آتش) ناميده اند . اين واژه ترکيبي ، به مرور زمان به آذربايجان تبديل شده است.
آذربايجان از گذشته هاي بسيار دور به علت قرار گرفتن در کنار تمدن هاي کهن از موقعيت ويژه جغرافيايي و تاريخي برخوردار بوده است . آذربايجان زادگاه زردتشت ، مقر آتشکده سلاطين ساساني و مهد شاعران ، دانشمندان و علماي نامي ايران است . تنوع آثار اقوام و اديان مختلف در استان آذربايجان غربي و طبيعت سر سبز و درياچه زيباي اروميه از ويژگي هاي ممتاز اين منطقه به شمار مي آيد .
منابع اقتصادي
کشاورزي : از محصولات عمده کشاورزي اين استان مي توان به گندم ، جو ، برنج ، چغندرقند ، توتون ، سيب زميني ، پياز ، سبزي ها ، آفتابگردان ، انگور ، سيب ، گلابي ، بادام ، انار ، به ، توت و گردو اشاره کرد .
بازرگاني : با توجه به موقعيت خاص اين استان صادرات و واردات کالا از ديگر منابع اقتصادي استان به شمار مي رود .
دامپروري : پرورش گاو و گوسفند و زنبور عسل در اين استان با توجه به منابع طبيعي موجود رايج است .
بازي هاي محلي
از بازي هاي محلي اين استان که متاثر از فرهنگ غني و بومي اين منطقه است ، مي توان به دوزمه ، يولداش سني کيم آپاردي ، اوزواوزه ،گوچالپي اشاره کرد .
موسيقي
موسيقي اين استان تفاوت عمده اي با ساير موسيقي ها دارد . جنبه بديهه نوازي و بديهه خواني تفاوت عمده آن است . عاشق هاي آذربايجان غربي مالک گنجينه عظيم هنر و ادبيات تاريخي مردمان اين سرزمين هستند و سرودهاي استادانه و داهيانه خود را با ايده هاي بشردوستانه و حفظ سنن در بين مردم رواج مي دهند .
سوغات
صنايع دستي استان آذربايجان غربي به شرح ذيل است :
انواع قالي و گليم ، نساجي سنتي ، رنگرزي و چاپ هاي سنتي ، رودوزي و بافتني ، سفالگري و سراميک سازي ، فراورده هاي پوست و چرم ، هنرهاي مرتبط با فلز ، چوب ، حصير بافي ، طراحي سنتي و نگارگري ، صحافي و جلد سازي سنتي ، گيوه دوزي و نمد مالي ،
صنايع چوبي ، انواع نقل ، لباس هاي پشمي دستباف ، عسل ، لبنيات ، انواع عرقيات گياهي ، انواع حلوا .
درياچه اروميه زيستگاه حيات وحش بين المللي
بوستان بين المللي اروميه از جاذبه هاي طبيعي و ديدني آذربايجان غربي است . درياچه اروميه بزرگ ترين درياچه شور جهان 130 تا 140 کيلومتر طول و 15 تا 85 کيلومتر عرض دارد و در بخش شرقي شهرستان اروميه واقع و حدود 5 هزار کيلومتر مربع از مساحت آذربايجان غربي را شامل مي شود . دارا بودن 102 جزيره بزرگ و کوچک با تنوع گياهي و جانوري بي نظير موجب شده که اين درياچه به عنوان بوستان و ذخيره گاه زيستي بين المللي به ثبت برسد . جزيره کبودان ، اشک ، اسپير ، ارزو و جزاير 9 گانه اين درياچه هر کدام زيستگاه حيواناتي مانند ; قوچ ، ميش و گوزن زرد است .
عمق درياچه بين 6 تا 16 متر و آب آن تلخ و شور و به جز جانور قرمز پوستي به نام آرتميا جاندار ديگري در آن وجود ندارد  .
جاذبه هاي تاريخي و معماري استان آذربايجان غربي در کنار ساير جاذبه هاي اين منطقه مجموعه اي از ديدني هاي جالب توجه را ، دربرگرفته است .
قره کليسا
اين کليسا که به نام تادي مقدس هم نامگذاري شده ، در روستاي قره کليسا از توابع سيه چشمه شهرستان ماکو ساخته شده و مزار تادي مقدس است . به استناد منابع تاريخي ارامنه در دوره ساسانيان بخشي از ارامنه که عمدتا پيرو دين زردتشت بوده و بخشي نيز آئين مهرپرستي داشتند ، براي نخستين بار در سال 43 ميلادي دو نفر از مبشرين حضرت مسيح به نام هاي طاطاوس و باتيلموس از شمال بين النهرين گذشته و براي تبليغ دين مسيح به آذربايجان وارد مي شوند .
 ادامه دارد ...


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته