جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/03/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3605

 كوتاه از سياست  

 تاکيد نمايندگان برحضورباهنر درهيات رئيسه
گروه سياسي: تعدادي از نمايندگان در جلسه علني ديروز مجلس با حضور در جايگاه باهنر ضمن گفتگو با وي درخواست کردند تا براي کانديداتوري هيات رئيسه مجلس آمادگي خود را اعلام کند. به گزارش مهر، محمدرضا باهنر نايب رئيس دوم در سال دوم با اختلاف 4 راي از شهاب الدين صدر موفق نشد امکان کانديداتوري براي نايب رئيسي مجلس را در سال سوم در فراکسيون اصولگرايان به دست آورد.بر اساس تعهد اعضاي فراکسيون اصولگرايان ، کانديداهايي که براي عضويت در هيات رئيسه مجلس درون اين فراکسيون راي لازم را کسب نمي کنند از حمايت فراکسيوني براي عضويت در انتخابات هيات رئيسه برخوردار نمي شوند.مجلس قرار است در جلسه علني امروز انتخابات هيات رئيسه مجلس در سال سوم را در دستور کار داشته باشد.
 ارائه خدمات بانکي به چندين بدهکار بزرگ ممنوع شد 
گروه سياسي: براساس تصميم اعضاي ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي، چند بدهکار بزرگ سيستم بانکي از دريافت خدمات بانکي محروم شدند. به گزارش مهر، در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي که شامگاه دوشنبه برگزار شد، گزارش پرونده چند بدهکار بانکي بزرگ توسط کارشناسان قرائت و نسبت به محروميت آنها از خدمات بانکي تصميم گيري شد.همچنين مقرر شد مديران و کارکنان بانکهايي که در امر اعطاي تسهيلات مرتکب خلاف قانوني از جمله تباني با مشتريان شده اند، به هيات هاي تخلف اداري و در صورت لزوم به مراجع قضايي معرفي شوند.براساس جديدترين آمارهاي بانکي مرکزي، حجم مطالبات معوق نظام بانکي به 45 هزار و 500 ميليارد تومان رسيده است.
 برگزاري انتخابات هيات رئيسه کميسيون ها از 16 خرداد به بعد
گروه سياسي: عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس اعلام کرد: انتخابات هيات رئيسه کميسيون ها براي فعاليت سال سوم از 16 خرداد به بعد در مجلس برگزار خواهد شد.فاطمه آليا در گفت و گو با خانه ملت، با بيان اينکه مجلس شوراي اسلامي هفته آينده به دليل سرکشي نمايندگان به حوزه هاي انتخابيه جلسه علني ندارد، گفت: مجلس از روز يکشنبه 16 خرداد ماه جلسات علني خود را از سر مي گيرد و انتخابات هيات رئيسه کميسيون ها از همين روز برگزار خواهد شد.کميسيون هاي آموزش و تحقيقات، اجتماعي، اقتصادي، امنيت ملي و سياست خارجي، انرژي، برنامه و بودجه و محاسبات، بهداشت و درمان، صنايع و معادن، عمران، فرهنگي، قضائي و حقوقي، کشاورزي، آب و منابع طبيعي و شوراها و امور داخلي، 13 کميسيون تخصصي و کميسيون هاي اصل نودم قانون اساسي، تدوين آيين نامه داخلي مجلس و تحقيق 3 کميسيون خاص مجلس شوراي اسلامي هستند.هر کميسيون يک رئيس، 2 نائب رئيس، يک سخنگو و 2 دبير دارد که اعضاي هيات رئيسه کميسيون را تشکيل مي دهند و انتخابات هيات رئيسه کميسيون ها نيز همچون هيات رييسه مجلس در آغاز هر سال فعاليت مجلس برگزار مي شود.
 بررسي طرح استاني شدن انتخابات در وزارت کشور 
گروه سياسي: معاون امور بين الملل وزير کشور از برگزاري کارگاه آموزشي براي مرزبانان کشورهاي عضو اکو در تيرماه خبر داد. مهدي محمدي فر در گفت وگو با ايسنا، گفت: در حال تهيه  مقدمات و هماهنگي هاي لازم در جهت برگزاري کارگاه آموزشي مرزبانان کشورهاي عضو اکو در تهران هستيم. وي همچنين با بيان اين که اجلاس جهاني مهاجرت شهريورماه در مکزيک برگزار مي شود، تصريح کرد: هيات مقدماتي براي اجلاس جهاني مهاجرت تيرماه و وزير کشور نيز براي حضور در اجلاس، شهريورماه عازم کشور مکزيک مي شوند. محمدي فر در ادامه از حضور وزير کشور در جلسه اي با فراکسيون انقلاب اسلامي مجلس شوراي اسلامي که قرار بود ديشب برگزار  شود، خبر داد و گفت: در اين جلسه پيرامون بحث عفاف و حجاب، مسائلي مطرح خواهد شد. معاون پارلماني وزير کشور همچنين، گفت: اخيرا نمايندگان مجلس طرحي را براي استاني شدن انتخابات ارايه داده اند و اين نکته را مطرح کرده اند که فرد نماينده به عنوان نماينده استان و نه نماينده شهر انتخاب شود که اين پيشنهاد در دست بررسي است. وي تاکيد کرد: در بحث برگزاري انتخابات شوراها در سال جاري منتظر نتايج بحث هاي مجلس هستيم. 
 وزيرکشور:تجميع انتخابات شوراها و رياست جمهوري عملي نيست 
گروه سياسي: وزير کشور با اعلام اينکه وزارت کشور نظرات خود را درباره تجميع انتخابات اعلام کرده است، اظهار کرد: فکر مي کنيم تجميع انتخابات شوراها و رياست جمهوري عملي نيست. به گزارش ايسنا، مصطفي محمدنجار ديروز در حاشيه نخستين نشست شوراي اداري استان تهران در جمع خبرنگاران با بيان اين مطلب، ادامه داد: چرا که انتخابات رياست جمهوري شرايط خاص خود را دارد و يک انتخابات ملي است; اما انتخابات شوراها يک انتخابات محلي است. وزير کشور همچنين درباره اصلاح قانون احزاب، گفت: اصلاح قانون احزاب پيگيري مي شود و در زمان مناسب اطلاع رساني در اين باره صورت خواهد گرفت. 
 جعفر پناهي آزاد شد 
گروه سياسي: جعفر پناهي به دستور باز پرس و تائيد دادستان عمومي و انقلاب تهران با توديع وثيقه از زندان آزاد شد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني دادسراي عمومي و انقلاب تهران، جعفر پناهي به دستور باز پرس و تائيد دادستان عمومي و انقلاب تهران با توديع وثيقه امروز سه شنبه از زندان اوين آزاد شد.همچنين در پي تکميل تحقيقات، پرونده اتهامي متهم ياد شده با صدور کيفر خواست به دادگاه انقلاب اسلامي تهران ارسال مي شود.
 محسن ميردامادي به اوين برگشت
گروه سياسي: وکيل  مدافع محسن ميردامادي اعلام کرد: با اتمام مرخصي موکلم، وي ديروز خود را به زندان اوين معرفي کرد. هوشنگ پوربابايي در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب، اظهار کرد: شعبه 15 دادگاه انقلاب موکلم را به اتهام اجتماع و تباني عليه امنيت ملي و فعاليت تبليغي عليه نظام به استناد مواد 610 و 500 قانون مجازات اسلام مجموعا به شش سال حبس تعزيري و به استناد ماده 19 قانون مجازات اسلامي به عنوان تتميم حکم تعزيري به 10 سال محروميت از فعاليت در احزاب و مطبوعات محکوم کرده بود که نسبت به راي صادره تجديدنظرخواهي صورت گرفته است و ما منتظر اعلام نظر دادگاه تجديدنظر هستيم. وي با بيان اين که موکلم اواخر اسفندماه به مرخصي آمد، يادآور شد: با اتمام مرخصي ارايه شده به موکلم، وي بايد خود را  ديروز به زندان اوين معرفي مي کرد. 
 رئيس پليس تهران: هر تجمعي که قانوني باشد پليس همکاري مي کند 
گروه سياسي: فرمانده انتظامي تهران بزرگ اعلام کرده است: هر تجمعي که قانوني باشد پليس همکاري مي کند. سردار حسين ساجدي نيا در گفت وگو با ايلنا، تصريح کرد: هر تجمعي که قانوني باشد پليس همکاري مي کند اما در تجمعات غيرقانوني چه در مواقع خاص و چه در ديگر روزهاي سال با تجمع غيرقانوني برخورد مي شود. وي تاکيد کرد: پليس بيدار و هوشيار است و حافظ نظم و امنيت در جامعه; از اين رو با تجمعات غيرقانوني برابر قانون برخورد صورت مي گيرد. 
 شيمون پرز: ايران کابوس ماست 
گروه سياسي: شيمون پرز ايران را کابوسي براي رژيم صهيونيستي خواند و مدعي شد: اگر اين کابوس به پايان برسد راه تحقق صلح آسانتر مي شود. به گزارش ايسنا،  رييس رژيم صهيونيستي گفت: تلاشهاي ايران براي رسيدن به انرژي هسته  اي مانعي در جهت اقدامات بنيامين نتانياهو، نخست وزير اين رژيم براي جلب حمايت هاي گسترده در ارائه امتيازدهي ها به فلسطيني هاست. راديو رژيم صهيونيستي به نقل از پرز اعلام کرد، نتانياهو يک آرزو و يک کابوس دارد و کابوسش ايران است. 
 تاکيد دوباره بر تعلق ابدي جزاير سه گانه به ايران
گروه سياسي: سخنگوي وزارت امورخارجه طرح ادعاهاي واهي و بي اساس پيرامون جزاير سه گانه را در بيانيه پاياني اجلاس وزراي خارجه شوراي همکاري خليج فارس در جده،دخالت آشکار در امور داخلي جمهوري اسلامي ايران خوانده و ضمن رد آن، بر تعلق ابدي اين جزاير به ايران تاکيد کرد.    به گزارش اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه ، رامين مهمانپرست با تاکيد بر اينکه،سه جزيره تنب بزرگ، تنب کوچک و بوموسي همواره در طول تاريخ جزو لاينفک سرزمين ايران بوده، افزود: همانطور که بارها گفته شده چنانچه سو» تفاهمي درخصوص ترتيبات اجرايي در بوموسي وجود داشته باشد از طريق گفت وگوي دوجانبه ايران و امارات رفع شدني است و دخالت طرف هاي ديگر هيچ کمکي به اين روند نخواهد کرد. 
 سفرهيات روسي براي بازديد از راکتور تهران به ايران
گروه سياسي: سخنگوي سازمان انرژي اتمي ايران اعلام کرد: هياتي از کارشناسان فني روسيه به منظور بازديد از راکتور تحقيقاتي تهران و مذاکره پيرامون توليد راديوايروتوپ هاي پزشکي و صنعتي وارد تهران شدند.  به گزارش روابط عمومي سازمان انرژي اتمي ايران، علي شيرزاديان با بيان اين که کارشناسان روسي از راکتور تحقيقاتي تهران بازديد کردند، به نقل از آنها، گفت: تحت تاثير جديت و کيفيت بالاي علمي کارکنان راکتور تحقيقاتي تهران و بخش توليد راديو ايزوتوپ ها بخصوص راديو داروها قرار گرفتيم، حتي در يکي از بخش ها روي تجربه همکاران ايراني حساب باز کرده و نگراني براي تامين سوخت راکتور تحقيقاتي تهران را درک کرديم و بايد تلاش کنيم که اين راکتور به فعاليت هاي خود ادامه دهد. 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته