جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/03/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3605

 ميز خبر  

تعيين نحوه صدور جرايم رانندگي در مجلس
گروه سياسي: با راي مجلس شوراي اسلامي، افسران کادر و پيماني راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي که براي تشخيص تخلفات مربوط به حمل و نقل و عبور و مرور تعيين شده و آموزش لازم را ديده اند مجاز هستند، تخلفات مربوطه را وفق قانون تشخيص داده و جريمه صادر نمايند.نمايندگان در جلسه علني ديروز خود به بررسي جزييات لايحه رسيدگي به تخلفات رانندگي پرداختند و با تصويب ماده 1 اين لايحه مقرر کردند، کليه رانندگان، سرنشينان وسايل نقليه، متصديان حمل و نقل زميني، عابرين پياده و فعالان در حوزه حمل و نقل و عبور و مرور مشمول اين قانون هستند.براساس مصوبه مجلس، به افسران کادر و پيماني راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران که براي تشخيص تخلفات مربوط به حمل و نقل و عبور و مرور تعيين شده و آموزش لازم را ديده اند اجازه داده مي شود تخلفات مربوطه را وفق قانون تشخيص داده و قبض جريمه صادر نمايند.بر اين اساس، نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران براي مدت حداکثر ده سال مي تواند به درجه داران کادر راهنمايي و رانندگي که داراي ديپلم کامل متوسطه و گواهينامه رانندگي (ب) يک و يا معادل آن و نيز ده سال سابقه خدمت متوالي در راهنمايي و رانندگي بوده و آموزش لازم را ديده باشند اختيارات و وظايف مندرج در اين ماده را از لحاظ تشخيص تخلف و صدور قبض جريمه تفويض نمايد و در موارد خاص و ضروري از افسران کادر و پيماني ساير بخشهاي نيروي انتظامي که آموزش لازم را ديده اند استفاده نمايد.طبق مصوبه مجلس، به نيروي انتظامي اجازه داده مي شود حداکثر ده سال پس از تاريخ لازم الاجرا شدن اين قانون تا جايگزيني افسران کادر و پيماني از افسران وظيفه جهت اجراي اين ماده بهره گيري کند.همچنين راهنمايي و رانندگي مجاز است از گزارش داوطلبان مورد تاييد که داراي حداقل مدرک تحصيلي کارشناسي بوده و دوره آموزش لازم را ديده باشند به صورت رايگان در تشخيص تخلف و صدور قبض جريمه توسط ماموران اين ماده استفاده نمايد.

سلطانيه: شوراي امنيت به نامه ايران پاسخ مثبت دهد
گروه سياسي: نماينده ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي در مصاحبه با يک شبکه انگليسي از شوراي امنيت سازمان ملل درخواست کرد تا به طور مثبت به نامه تبادل سوخت هسته اي تهران پاسخ دهد.به گزارش فارس، "علي  اصغر سلطانيه " در گفت وگو با شبکه "بي بي سي " تاکيد کرد: ما تا زماني که اين سوخت هسته اي در مرکز رآکتور تهران قرار نگيرد، مطمئن نيستيم که چنين چيزي واقعا رخ داده باشد. زماني که ميله هاي سوختي پديدار شود، اورانيوم با درصد غناي پايين ايران به هرکشوري که اين اورانيوم را براي ساخت ميله هاي سوختي فراهم مي کند که احتمالا روسيه است، ارسال مي شود. وي اين امر را يک "بيشينه امتياز " خواند و از گروه وين درخواست کرد تا از اين فرصت منحصر به فرد براي مذاکره در خصوص جزئيات اين بيانيه استفاده کنند. سلطانيه در ادامه افزود: من مطمئن هستم که اگر آنها ]گروه وين[ مسير درستي را اتخاذ کنند و از تقابل، قطعنامه و تحريم ها تغيير رويکرد دهند،  ما فصل جديدي از همکاري را خواهيم گشود. وي به طور محکم ضمن اشاره به حق ايران به عنوان يکي از اعضاي پيمان منع گسترش تسليحات هسته اي براي توليد سوخت هسته اي در خصوص قطعنامه تحريم ها عليه ايران ،اعلام کرد: چنين قطعنامه هاي سازمان ملل، ممکن و قابل اجرا نيست. سلطانيه سپس تصريح کرد: اگر شوراي امنيت سازمان ملل متحد نهايتا به پيش نويس تحريم ها عليه ايران راي مثبت دهد، در ارتباط با بيانيه 3 جانبه تجديد نظر خواهد کرد و پيشنهاد داد که طرفين به جاي اين کار، مسير جديدي را براي ايجاد اعتماد دوجانبه بگشايند زيرا در 30 سال گذشته بي اعتماد شديدي وجود داشته است. 
 
  تاکيد مجدد پکن بر ديپلماسي درباره تهران
گروه سياسي: در حاليکه آمريکا پيش نويس قطعنامه تحريم ها عليه ايران را به شوراي امنيت فرستاده است، چين بار ديگر تاکيد کرد: هنوز فضا براي استفاده از ديپلماسي در قبال برنامه هسته اي ايران وجود دارد.به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، "جيانگ يو" سخنگوي وزارت امور خارجه چين ديروز ديروز درخبرنگاران، اعلام کرد: مذاکرات شوراي امنيت در خصوص موضوع هسته اي ايران به معناي پايان تلاش هاي ديپلماتيک نيست. بر اساس اين گزارش، "هيلاري کلينتون" وزير امور خارجه آمريکا هفته گذشته اعلام کرد که آمريکا، چين و روسيه، سه عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل متحد که داراي حق وتو هستند، پس از آنکه چين از خود اکراه ويژه نشان داده است، در خصوص پيش نويس قطعنامه تحريم هاي سازمان ملل عليه ايران به توافق رسيده اند. 
ترکيه: براي انبار اورانيوم ايران مشکلي نداريم  
گروه سياسي: وزير انرژي و منابع طبيعي ترکيه اعلام کرد: کشورش هيچ مشکل فني براي انبار و مبادله سوخت هسته اي ايران ندارد و ترکيه آماده اين کار مي باشد.    به گزارش ايرنا، "تانر يلديز" اين مطلب را بعد از ديدار با وزير منابع طبيعي آفريقاي جنوبي در گفت وگو با خبرنگاران عنوان کرد. وي در پاسخ به سوالي در خصوص امکانات ترکيه براي انبار و مبادله سوخت هسته اي ايران، گفت: ترکيه در راه تحقق اين امر تلاش هاي گسترده ديپلماتيکي به خرج داد و از نظر فني نيز داراي امکانات کافي براي قبول امانت اورانيوم کم غني سازي شده ايران و انبار آن در تاسيسات هسته اي منطقه چکمجه استانبول مي باشد. بر اساس بيانيه تهران، جمهوري اسلامي ايران يک هزار و 200 کيلوگرم اورانيوم 3/5 درصد غني سازي شده خود را ظرف يک ماه به طور امانت به ترکيه تحويل خواهد داد. اين مقدار اورانيوم نزد ترکيه خواهد بود، تا گروه وين حداکثر ظرف 11 ماه 120 کيلوگرم سوخت هسته اي به ايران تحويل دهد. 

بان کي مون: تبادل سوخت بايد مسئله ايران را حل کند
گروه سياسي: دبير کل سازمان ملل متحد اعلام کرد، تبادل سوخت هسته اي بايد به حل مسئله ايران منجر شود. به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري ريانووستي، "بان کي مون" روز دوشنبه در کنفرانسي مطبوعاتي در دفتر مرکزي سازمان ملل متحد در نيويورک، اعلام کرد: تبادل سوخت هسته اي که ايران با وساطت برزيل و ترکيه بر انجام آن موافقت کرده بايد در راستاي ايجاد جو اعتماد در حل مسئله هسته اي ايران تلقي و به حل سياسي - ديپلماسي آن منجر شود. بان کي مون گفت: "اين توافقي مهم است و من اميدوارم که راه را براي يافتن حل ديپلماسي برنامه هسته اي ايران هموار کند." وي افزود: "براي ابتکار عمل برزيل و ترکيه اهميت زيادي قائلم و اميدواريم که اين راه به شرط عمل در چارچوب آژانس بين المللي انرژي اتمي به حل ديپلماسي -  سياسي اين مسئله منتهي شود." دبير کل سازمان ملل گفت: با "يوکيو آمانو"، مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي تماسي تلفني داشته که طي آن بر اميدواري خويش درباره حل مسئله هسته اي ايران تاکيد کرده است. ايران دوشنبه هفته پيش نامه اي به آژانس بين المللي انرژي اتمي تسليم کرد که در آن به مسئله توافق و آمادگي درباره تبادل سوخت هسته اي اشاره شده است. دبير کل سازمان ملل متحد گفت: "اين پيشنهاد حال بايد توسط آژانس بين المللي انرژي اتمي و کليه طرفين ذينفع بررسي شود. اگر (پيشنهاد) تصويب و به اجرا در آيد، مي تواند گامي مهم در راستاي ايجاد جو اعتماد ارزيابي و راه را براي حل مسئله هسته اي ايران بگشايد." 

ادعاي جديد يک يپلمات   غربي درباره بيانيه تهران
   گروه سياسي: يک ديپلمات غربي مدعي شد، توافق امضا شده بين ايران، برزيل و ترکيه مشکلات فني دارد که اجراي آن را غير ممکن مي کند. به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، يک ديپلمات غربي ادعا کرد: "به دست آوردن ميزان سوختي که در توافق تهران مطرح شده در طول يک سال غيرممکن است و توليد آن حداقل يک سال و نيم طول مي کشد." وي که خواستار فاش نشدن نامش شد، به دنبال اين سخنان بي اساس، افزود: "اين قرارداد قابل اجرا نيست زيرا زمان مطرح شده در آن براي توليد اورانيوم مورد نظر کافي نيست." وي افزود: اين مسئله بدين معناست که اگر اورانيوم مورد درخواست ايران در طول يک سال تامين نشود، تهران اورانيم خود در ترکيه را باز مي گرداند. اين ديپلمات مدعي شد: "اورانيوم در ترکيه خواهد بود و طبق توافق تهران، مقام هاي ايران بعد از يک سال مي توانند آن را برگردانند; بنابراين همانطور که مي دانيم به خاطر اين که توليد ميزان مورد نظر اورانيوم بيش از يک سال طول مي کشد، مقام هاي ايراني مي توانند شش ماه قبل از آماده شدن شرايط براي مبادله درخواست بازگشت اورانيم خود را بدهند." همچنين "ديويد آلبرايت" کارشناس هسته اي در واشنگتن نيز ادعا کرد، توليد 120 کيلوگرم اورانيوم 20 درصد غني شده حدود دو سال به طول مي انجامد و به همين دليل، اين مسئله مانع اجراي اين قرارداد مي شود. اين ادعاها در حالي مطرح مي شود که توافق هسته اي تهران با استقبال بسياري از کشورها، مقام هاي سازمان ملل و آژانس بين المللي انرژي اتمي روبه رو شده است.   بر اساس اين توافق، ايران در حضور "لوئيس ايناسيو لولا داسيلوا"، رئيس جمهوري برزيل و "رجب طيب اردوغان"، نخست وزير ترکيه موافقت کرد که 1200 کيلوگرم از اورانيوم . درصد غني شده خود را به ترکيه بدهد و در برابر آن در طول يک سال  کيلوگرم اورانيوم  درصد غني شده براي رآکتور تهران دريافت کند.  

 پزشکيان کانديداي  اقليت براي نايب رئيسي مجلس
گروه سياسي: عضو فراکسيون خط امام (ره) مجلس اعلام کرد، در صورتي که محمد رضا باهنر براي نايب رئيسي مجلس کانديدا نشود مسعود پزشکيان کانديداي اين سمت از سوي نمايندگان اصلاح طلب مجلس خواهد بود. محمد مهدي شهرياري در گفتگو با مهر با اعلام اين خبر، افزود: درخواستها از باهنر براي اعلام کانديداتوري درهيات رئيسه مجلس همچنان ادامه دارد و در صورتي که باهنر کانديداي نايب رئيسي مجلس با احتمال بيش از 90 درصد اکثريت آرا را کسب خواهد کرد.شهرياري ادامه داد: فراکسيون اقليت مجلس همچنين احتمالا براي سمت هاي منشي و کارپرداز در هيات رئيسه مجلس، دو کانديدا معرفي خواهد کرد .وي از محمد رضا خباز به عنوان يکي از اين  کانديداها نام برد.اين در حالي است که مسعودپزشکيان ديروز احتمال کانديداتوريش براي نايب رييسي مجلس در انتخابات هيات رييسه امروز را 50-50 عنوان کرد. پزشکيان در گفت وگو با ايسنا، گفت: من اصلا قصد نداشتم که وارد اين عرصه شوم و البته هنوز هم تصميم نگرفته ام. پزشکيان با بيان اين که تعدادي از نمايندگان مجلس به بنده اصرار دارند که کانديداي نايب رييسي مجلس شوم، گفت: احتمال کانديداتوريم 50-50 است و تا فردا (چهارشنبه)تصميم نهايي خود را مي گيرم.  از صبح ديروز در جلسه علني مجلس رايزني نمايندگان زيادي با محمد رضا باهنر براي کانديداتوري در هيات رئيسه مجلس به جريان افتاده و محمد مهدي شهرياري يکي از اين نمايندگان بوده است.محمدرضا باهنر نايب رئيس دوم در سال دوم با اختلاف 4 راي از شهاب الدين صدر موفق نشد امکان کانديداتوري براي نايب رئيسي مجلس را در سال سوم در راي گيري فراکسيون اصولگرايان به دست آورد.براساس تعهد اعضاي فراکسيون اصولگرايان، کانديداهايي که براي عضويت در هيات رئيسه مجلس درون اين فراکسيون راي لازم را کسب نمي کنند اجازه کانديدا شدن در صحن علني و براي راي گيري قطعي را ندارند.انتخابات هيات رئيسه مجلس امروز برگزار مي شود.
 تعليق جلسات هيات مرکزي نظارت بر انتخابات شوراها 
گروه سياسي: سخنگوي هيات مرکزي نظارت بر انتخابات شوراها، اعلام کرد: تا تعيين تکليف طرح تمديد 2 ساله دوره فعلي شوراها، جلسات هيات مرکزي نظارت بر انتخابات شوراها برگزار نمي شود.ولي اسماعيلي در مجلس در گفت و گو با خانه ملت، با بيان اينکه طرح تمديد 2 ساله دوره فعلي شوراهاي اسلامي شهر و روستا چندي پيش در کميسيون شوراها و امور داخلي مجلس تصويب شد، گفت: در صورتي تصويب نهايي اين طرح در مجلس دوره فعلي شوراها 2سال تمديد خواهد شد و انتخابات شوراهاي دوره چهارم همزمان با انتخابات رياست جمهوري دوره يازدهم برگزار مي شود.به گفته وي اين طرح پيشنهاد شوراي عالي استانها بوده است. سخنگوي هيات مرکزي نظارت بر انتخابات شوراها با بيان اينکه اين هيات بيش از 2 ماه است که جلسه اي برگزار نکرده، افزود: وظيفه اين هيات انتخاب 3 نماينده مجلس در هر استان به عنوان ناظر بر هيات مرکزي انتخابات درهر استان مي باشد و در واقع وظايف تاييد و يا رد صلاحيت داوطلبان و تاييد و يا ابطال انتخابات در سراسر کشور را بر عهده دارد و مانند شوراي نگهبان در انتخابات مجلس و رياست جمهوري عمل مي کند.اسماعيلي افزود: اسد ا... بادامچيان و حسين فدايي نمايندگان تهران، سيد فاضل موسوي نماينده خدابنده ، حسين نوروزي نماينده رباط کريم پنج عضو هيات مرکزي نظارت بر انتخابات شوراها هستيم که در مرداد ماه سال گذشته براي نظارت بر انتخابات شوراها دوره چهارم انتخاب شديم.نماينده گرمي تصريح کرد: قرار بود انتخابات شوراهاي دوره چهارم در اواخر سال 1389 برگزار شود که در صورت تصويب نهايي طرح تمديد 2 ساله شوراها در مجلس برگزاري اين انتخابات به تعويق مي افتد بنابراين فعلا نيازي به فعاليت هيات مرکزي نيست.سخنگوي هيات مرکزي نظارت برانتخابات شوراها تصريح کرد: در صورت عدم راي مثبت نمايندگان به طرح مذکور درمجلس هيات مرکزي آمادگي برگزاري انتخابات دوره چهارم شوراها در موعد قانوني خود را دارد.
 محسن رضايي:همکاري و اعتماد به يکديگر مهمترين نياز کشوراست 
گروه سياسي: دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام، همکاري و اعتماد به يکديگر را مهم ترين نياز فضاي سياسي امروز کشورمان خواند. محسن رضايي در گفت وگو با ايسنا با بيان اين  مطلب، در بيان علت مورد توجه قرار دادن اين امر، گفت: همه  ما در يک کشتي سوار هستيم و هرچه اين کشتي زودتر به اهدافش برسد همگي بهره مند خواهيم شد.   دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام همچنين با بيان اين که يکي از شعارهاي حضرت امام(ره) و يکي از اصول انقلاب ايشان مساله وحدت نيروهاي معتقد به نظام جمهوري اسلامي بوده است، افزود: ما مي توانيم وحدت را از طريق همکاري با يکديگر فراهم کنيم، اگر بين قواي 3 گانه و بين حکومت و فعالان سياسي همکاري صورت بگيرد وحدت در صحنه سياسي حاصل خواهد شد. وي با تاکيد بر اين که کليد وحدت در کشور همکاري و اعتماد به همديگر است، خاطرنشان کرد: امروز محور اصلي وحدت به همکاري جناح هاي سياسي داخل کشور برمي گردد و اين جناح ها بايد به همديگر اعتماد کنند تا بتوانيم هر چه زودتر کشور را به جلو ببريم. رضايي در پايان اظهار کرد، مطمئن هستم مردم ايران و جهان امسال مراسم باشکوهي در بزرگداشت حضرت امام برگزار خواهند کرد و اميدوارم همه خواهران و برادران در اين مراسم باشکوه شرکت کنند. 
 شرکت 2500 مهمان خارجي در مراسم 14 خرداد
گروه سياسي: دبير ستاد برگزاري بيست و يکمين مراسم بزرگداشت ارتحال بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران خبر داد که 2000دانشجوي خارجي و 500 چهره سياسي و فرهنگي خارجي در اين مراسم حضور مي يابند. به گزارش مهر، محمد علي انصاري  ديروز در کنفرانسي خبري از انتخاب وزير کشور به عنوان نماينده ويژه رئيس جمهور در اين ستاد خبر داد و گفت: وزارت کشور با 4 معاونت در زمينه اجرايي ياري رسان ستاد خواهد بود و در عين حال بسياري از امور با همکاري اين معاونت در حال انجام است.وي نهادهاي ديگر مانند سازمان تبليغات اسلامي، ستاد برگزاري نماز جمعه، وزارت بهداشت، هلال احمر و شهرداري تهران را از نهادهاي فعال در حوزه هاي مختلف برگزاري مراسم بزرگداشت امام راحل عنوان کرد و در عين حال گفت: مراسم امسال با شعار وحدت برگزار خواهد شد. دبير ستاد برگزاري بيست و يکمين مراسم بزرگداشت ارتحال بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران با تاکيد بر اينکه پيام مراسم 14 خرداد امسال وحدت و همدلي همه وفاداران به امام، نظام و رهبري است، گفت: دعوت به وحدت يک نياز فطري بوده و هر کسي که منادي وحدت در جامعه باشد بايد مورد تقدير قرار گيرد و هر کسي که منادي تفرقه باشد بايد آن را نکوهش کرد.انصاري با بيان اينکه در کشوري که آزادي يکي از ارکان اصلي آن کشور است، اختلاف دور از انتظار نيست، گفت: بايد همه وفاداران به نظام و ولايت و امام منسجم شوند تا آثار مخرب تفرقه برطرف شود و ميدان در اختيار تفکرات افراطي قرار نگيرد.
 انتقاد مصباحي مقدم از عدم معرفي مفسدان اقتصادي 
گروه سياسي: عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي با بيان اينکه مجلس براي اعلام اسامي مفسدان اقتصادي مصوبه اي به تصويب رسانده است، گفت: بايد از قوه قضائيه سئوال کنيد که چرا آنچه مجلس به صراحت تصويب کرده اجرا نمي شود. به گزارش مهر، غلامرضا مصباحي مقدم ديروز در حاشيه برگزاري جلسه علني مجلس در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: اخيرا تشکل هاي دانشجويي عدالتخواه نامه ها و بيانيه هايي را منتشر کرده اند و عملکرد ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي را زير سئوال برده اند و نسبت به آن اعتراض کرده اند.وي گفت: از آنجا که اطلاع رساني در اين باره صورت نگرفته به آنها حق مي دهم.مصباحي مقدم در تشريح ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي يادآور شد: ما قانون مبارزه با پولشويي و همچنين قانون الحاق به کنوانسيون مبارزه با فساد سازمان ملل را تصويب کرديم که قانون کاملي است.نماينده تهران گفت: قانون شفاف سازي فعاليت هاي مالي و اقتصادي و قانون سياستگذاري اصل 44 را نيز ذيل همين قانون به تصويب رسانديم که در پيشگيري از فساد و چگونگي واگذاري شرکت هاي دولتي تدوين شده است در نتيجه آن عمده واگذاري ها از طريق بورس که بازار شفافي است صورت مي گيرد. وي افزود: ما در مجلس هفتم طرح ارائه دارايي هاي مسئولان کشور اعم ازنمايندگان، وزيران، مديران کل، ائمه جماعات، استانداران و قضات را به تصويب رسانديم هر چند شوراي نگهبان آن را خلاف اصولي از قانون اساسي تشخيص داد و روند بررسي آن متوقف شد.مصباحي مقدم ادامه داد: اين عملکرد مجلس حکايت از اقبال مجلس شوراي اسلامي براي شفاف سازي دارايي دولتمردان دارد ما همچنين قانون تشهير به معناي اعلام اسامي مفسدان اقتصادي که بررسي فساد آنها به پايان رسيده را به قانون مجازات اسلامي الحاق کرديم البته در برخي موارد به آن عمل شد اما در برخي ديگر عمل نشد به هر حال اصل اين قانون وجود دارد ما کميسيون اصل 90 را براي رسيدگي به شکايات اقتصادي داريم که در سال 87 اين کميسيون گزارشي درباره زمين خواري ارائه کرد که اين گزارش به قوه قضائيه ارجاع شد و هم اکنون در حال بررسي است.نماينده تهران تاکيد کرد که مجلس هفتم و هشتم پيگيري جدي در مبارزه فساد اقتصادي داشته و در قانونگذاري کوتاهي نکرده همکاران ما در شوراي عالي رقابت و شوراي شفاف سازي و شوراي پول و اعتبار حضور نافذ و موثري دارند و توانسته اند به طور جدي پيگير امور باشند در مجموع فعاليت هاي مجلس در خصوص مبارزه با مفاسد تا کنون جدي و مثبت بوده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته