جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/03/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3605

 كوتاه وخواندني  

ويتامين D در پيشگيري از بروز ام.اس نقش محافظتي دارد
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي اصفهان به ترتيب سکته هاي مغزي، سردرد، اختلالات حافظه، آلزايمر، تشنج و ام.اس را از بيماري هاي شايع مغز و اعصاب در کشورعنوان کرد و افزود: امروزه به علت کنترل نامناسب پرفشاري خون و ديابت، سکته هاي مغزي شيوع بيشتري يافته است.
به گزارش ايسنا، دکتر مسعود اعتمادي فر در جمع خبرنگاران، ام.اس را از شايع ترين بيماري هاي نسل جوان برشمرد و اظهار کرد: ام.اس بيماري مزمن سيستم عصبي با علت نامشخص است که علايم و نشانه هايي چون فلج اندام، تاري ديد، عدم تعادل و اختلالات حسي را به همراه دارد.
وي با رد اين باور که استفاده طولاني مدت در درمان ام.اس وابستگي به دارو براي بيمار ايجاد مي کند، گفت: اين فرهنگ غلط در ميان ايرانيان سبب مي شود تا بيماران پيش از تکميل دوره درمان، مصرف دارو را قطع کنند. به عنوان مثال طول مدت درمان ميگرن 6 تا 12 ماه و برخي از انواع صرع 3 تا 5 سال است.
اين متخصص بيماري هاي مغز و اعصاب با بيان اينکه استرس علت ام.اس نيست ولي اين بيماري را تشديد مي کند، افزود: امروزه معتقدند مصرف ويتامين D نقش پيشگيري در بروز بيماري ام.اس دارد; به نحوي که پزشکان مصرف هفتگي حدود پنج هزار واحد ويتامين D را توصيه مي کنند.
دکتر اعتمادي فر، شمار مبتلايان به ام.اس را بر اساس ثبت انجمن ها 40 هزار و بر اساس ثبت بيماران مراجعه کننده به معاونت هاي درمان دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور، 17 هزار نفر عنوان کرد و افزود: اين 17 هزار نفر مصرف کننده داروي اينترفرون هستند. در حالي که 50 تا 60 درصد مابقي به علل متعددي چون وخامت بيماري و عدم تاثيرگذاري دارو، آغاز بيماري به تازگي و يا استفاده از فرم خوراکي دارو، مصرف کننده اينترفرون نيستند. وي شمار مبتلايان به صرع ايراني را براساس شيوع يک درصدي آن در جوامع 700 تا 750 هزار نفر عنوان کرد و يادآور شد: از اين تعداد 10 درصد مبتلا به صرع مقاوم به درمان هستند و مابقي بيماران با مصرف دارو کنترل مي شوند.
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي اصفهان به وجود صرع هايي با علت نامشخص (ايديوپاتيک) اشاره کرد و افزود: علت صرع مي تواند ضربه، عفونت هاي مغزي باشد که بهترين راه تشخيص آن گرفتن نوار مغزي و تصويربرداري از طريق ام.آر.اي است. دکتر اعتمادي فر ميگرن و سردردهاي تنشي را شايع ترين سردردها عنوان کرد و افزود: ماهيت سردردهاي ميگرني يک طرفه و ضرباندار است. وي شيوع تشنج را هم يک درصد مطرح کرد و گفت: تشنج به علت فعاليت هاي الکتريکي غيرطبيعي در سلول هاي مغزي ايجاد مي شود; اما علت تشنج سالمندان حوادث عروق مغزي و تومورهاي مغزي است. اين متخصص بيماري هاي مغز و اعصاب تشنج را در کودکان يک تا 2 ساله شايع و علت آن را غالبا تب دانست و افزود: اما تشنج نوزادان به علت اختلالات متابوليکي است. به گفته وي، سردرد، سرگيجه، ضعف اندام ها، بي اختياري در دفع ادرار و مدفوع، تاري ديد، خواب رفتن دست و پا از علايم نورولوژيک است که براي درمان بايد به متخصص بيماري هاي مغز و اعصاب مراجعه شود.

روغن نارگيل در درمان آکنه مفيد است
دانشمندان مي گويند; روغن نارگيل مي تواند به درمان آکنه کمک کند.
به گزارش ايسنا، پژوهشگران دريافته اند; يک فراورده طبيعي موجود در روغن نارگيل و شير مادر موسوم به «اسيد لائوريک» مي تواند آکنه را درمان کند.
يکي از پژوهشگران دانشکده بيومهندسي جاکوبز در دانشگاه کاليفرنيا به منظور بهره مندي از خواص درماني اين ترکيب، يک سيستم تحويل هوشمند طراحي کرده است که مي تواند بمب هاي نانويي پرشده از اسيد لائوريک را مستقيما به باکتري هاي عامل جوشهاي آکنه بر روي پوست برساند. محققان مي گويند; استفاده از اين سيستم جديد با کمک اسيد لائوريک، عوارض جانبي ساير داروها را نخواهد داشت. سايت تراي نانو در گزارشي در اين باره اعلام کرد: سيستم تحويل هوشمند جديد شامل نانوذراتي از جنس طلا هستند که به سطح نانوپمپ هاي مملو از اسيد لائوريک مي چسبند. اين نانوذرات طلايي از به هم پيوستن نانوبمب ها جلوگيري مي کنند. نانوذرات طلا هم چنين کمک مي کنند نانوبمب ها روي باکتري هاي عامل آکنه بر روي پوست در محيط هاي بسيار کوچک قرار بگيرند. وقتي نانو بمب به غشا باکتري ها بچسبد فضاي اسيدي باعث افتادن نانو ذره هاي طلايي مي شود و ادامه درمان با تحويل دارو به محل آکنه انجام مي گيرد.

سرطان سينه دومين علت مرگ در زنان پس از سرطان ريه
 سرطان سينه شايع ترين سرطان غيرپوستي در زنان است. خطر بروز سرطان سينه در يک زن در طي کل دوران زندگي حدود 8 درصد است.سرطان سينه دومين علت مرگ در زنان پس از سرطان ريه است.  به گزارش جام جم آنلاين خطر بروز با افزايش سن افزايش مي يابد به طوري که در سنين کمتر از 30 سالگي احتمال آن يک درصد است در حالي که در 80 سالگي به حدود 10 درصد مي رسد.  در بررسي اي که در آمريکا انجام شد متوجه شدند که زنان آسيايي کمتر از ديگر نژادها به سرطان سينه مبتلا مي شوند.
اما تحقيقات ديگري نشان داد که آسيايي ها همزمان با بومي شدن در آمريکا خطر سرطان در آنها افزايش مي يابد. اين بدان معناست که خطر سرطان مي تواند با شرايط زيست محيطي و يا تغذيه اي ناشي از محل زندگي افراد تغيير کند.
خطر بروز سرطان سينه با علل و عوامل متفاوتي مرتبط است. زناني که اولين بارداري آنها پس از 35 سالگي است و يا هرگز باردار نشده اند، زناني که سن شروع قاعدگي در آنها پايين و يا سن يائسگي در آنها بالاست در معرض خطر بيشتري قرار دارند. حدود 10 درصد از سرطان ها منشا» ژنتيکي داشته و به ارث مي رسند، در حالي که در مابقي موارد تغيير در ساختار ژنتيکي به صورت تک گير در فرد رخ داده و موروثي نمي شود. زناني که زمينه ارثي در سرطانشان نهفته است، سن ابتلاي پايين تري داشته و در معرض ابتلا به ديگر سرطان ها همچون سرطان تخمدان نيز هستند. علاوه بر علل نامبرده علل ديگري هم فرد را مستعد ابتلا به سرطان سينه مي کند. سيگار کشيدن، مصرف روزانه الکل، تماس با تشعشعات راديواکتيو، برخورد با اشعه همچون ماموگرافي و جايگزيني هورموني همچون مصرف استروژن در زنان است. اين سرطان مخصوص زنان نبوده و مي تواند در مردان نيز رخ بدهد. وجود سرطان سينه در مردان خود عامل خطري براي بروز آن در زنان و بستگان نزديک فرد مبتلاست. در مقاله اي در مجله تحقيقات سرطان سينه که بر روي زنان سوئدي انجام شده بود، ديده شد که افراد با هيکل و جثه درشت تر در 7 سالگي با خطر کمتري براي بروز سرطان سينه در سنين پس از يائسگي همراه هستند. در حالي که تحقيقات قبلي نشان مي داد که وزن بالا در موقع تولد و وجود چاقي در زنان بالغ با خطر بيشتري براي بروز سرطان همراه است. در مقاله اي که در مجله بنياد بين المللي سرطان توسط محققان کانادايي ارائه شده بود نشان مي داد مدل هاي ارائه شده جهت تعيين ميزان خطر بروز سرطان سينه کارايي چنداني ندارند. اين مدل ها براساس عوامل خطر بنياد شده اند در حالي  که بخش عمده و اصلي سرطان هاي سينه در فقدان عوامل خطر بروز مي کنند. اغلب اين مدل ها عوامل خطر غيرارثي را نيز برآورد نمي کنند. بسياري از صاحبنظران معتقد به انجام ماموگرافي پس از 40 سالگي براي تمام زنان و براي افراد با زمينه ژنتيکي مثبت پس از 25 سالگي هستند. يکي از روش هاي موثر و ضروري براي تمامي زنان استفاده از معاينه مرتب توسط خود فرد و معاينه سالانه توسط پزشک متخصص زنان است. نکته جالب اين است که 10 درصد از توده هايي که توسط پزشک کشف مي شود در ماموگرافي ديده نمي شود.

کشف تاثير گونه اي باکتري در افزايش هوش افراد
پژوهشگران عقيده دارند قرار گرفتن در معرض برخي باکتري هاي محيطي داراي خواص ضد افسردگي بوده و توانايي يادگيري را افزايش مي دهد.
به گزارش ايسنا، بر اساس نتايج تحقيقي که در يک صد و دهمين نشست عمومي انجمن آمريکايي ميکروبيولوژي ارائه شد، يک گونه باکتري موسوم به vaccae Mycodacterium که گونه اي از باکتري موجود در خاک است ازطريق استنشاق يا سيستم گوارشي وارد بدن مي شود و مي تواند ميزان يادگيري فرد را افزايش دهد.
در آزمايشي که در اين خصوص به عمل آمد مشخص شد تزريق اين نوع باکتري به بدن موش رشد برخي از نورونهاي عصبي را تحريک کرده و به افزايش سطح سروتنين و کاهش نگراني ها منجر مي شود.  پژوهشگران عقيده دارند از آنجايي که سروتنين نقش مهمي در يادگيري بر عهده دارد بر اين اساس ورود باکتري ياد شده به بدن مي تواند باعث افزايش سطح اين عصب شده و توانايي يادگيري را افزايش دهد.  آزمايش انجام شده بر روي موش نشان داد تزريق اين باکتري به افزايش قدرت يادگيري موش ها به ميزان دو برابر منجر مي شود و از سوي ديگر در جريان يادگيري نشانه هاي اضطراب در موش کاهش مي يابد. پژوهشگران تاکيد دارند که بر اين اساس مي بايست محيطهايي جهت فعاليت کودکان و افزايش سطح يادگيري آنها در خارج از محيط مدرسه و خانه فراهم شود تا از اين طريق به يادگيري کودکان کمک شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته