جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/03/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3605

 كوتاه وخواندني  

پيشرفت آزادراه تهران - شمال ;فقط 4/6 درصد 
گزارش نظارتي يک دستگاه اجرايي نشان مي دهد پيشرفت فيزيکي کل پروژه ساخت آزادراه تهران - شمال پس از گذشت بيش از 13 سال حدود 4/6 درصد برآورد شده است. 
به گزارش مهر، در اين گزارش که در نيمه دوم سال 88 تهيه شده آمده است: پس از گذشت بيش از 13 سال از آغاز پروژه ساخت آزادراه تهران- شمال اجراي عمليات همچنان با روند کندي پيش مي رود به طوري که پيشرفت فيزيکي طرح نسبت به سالهاي آغزين طرح تغيير چنداني (به لحاظ پيشرفت فيزيکي) نداشته است.
در اين گزارش مطرح شده است که در سال 75 تا 76 (زمان شروع عمليات اجرايي طرح) پيش بيني مي شد عمليات اجرايي طرح با صرف هزينه اي در حدود 150 ميليارد ريال و اختصاص 62 ميليون متر مربع زمين به طرف مشارکت ( سهم وزارت راه و ترابري) پس از هفت سال به اتمام برسد ليکن زمان اجرا تا کنون بيش از 13 سال و آخرين اعتبار 5 هزار و 106 ميليارد ريال به علاوه 35/2 ميليون متر مربع ( سهم 50 درصدي وزارت راه و ترابري ) افزايش يافته است.  در گزارش نظارتي اين دستگاه اجرايي ناکارآمدي سيستم مديريتي يکي از عوامل طولاني شدن اجراي اين پروژه عنوان شده است.  وزير راه و ترابري که از ابتداي وزارتش تا کنون همواره قولها و وعده هايي مبني بر راه اندازي آزاد راه تهران - شمال ظرف مدت سه سال که هم اکنون اين مدت زمان نيز در حال سپري شدن است بايد در اين باره پاسخگو باشد و بگويد چرا پيشرفت کل پروژه ساخت آزادراه تهران - شمال پس از گذشت بيش از 13 سال حدود 4/6 درصد بوده است.  با وجود اشباع ظرفيت جاده شمال کشور و تاکيد سه رييس جمهور و هشت مقام عالي وزارت راه و ترابري مبني بر تسريع در روند ساخت آزادراه تهران- شمال در چهاردهمين سال از آغاز اين پروژه نيز روند اجرا همچنان بسيار کند است.
مطالعات مربوط به طرح احداث آزاد راه تهران - شمال اولين بار در سال 1356 به تصويب رسيد. در آن هنگام يک شرکت فرانسوي داوطلب احداث آن با سرمايه خود در طي 5 سال بود و تنها شرطش وصول عوارض از وسايل نقليه عبوري در مدت 10 سال پس از بهره  برداري از آزاد راه مذکور بود. با احتساب بهره و سود سرمايه هزينه احداث آزاد راه در آن هنگام به 750 ميليارد ريال مي رسيد.  در آن زمان يک سرمايه گذار ايراني به نام "گلزار" پيشنهاد کرده بود که در ازاي دريافت 100 ميليون متر مربع از اراضي منطقه آزاد راه مذکور را در طول پنج سال احداث و تحويل نمايد که اين پيشنهاد مورد توجه قرار نگرفت.    کلنگ آغاز اجراي اين پروژه در سال 1375 به زمين زده شده است. عقد قرارداد مشارکت با بنياد مستضعفان در سال 1375 با برآورد 2500 ميليارد ريال و سهم الشرکه وزارت راه و ترابري به مبلغ 150 ميليارد ريال به صورت مقطوع جهت تملک اراضي و واگذاري 62/5 ميليون متر مربع زمين به وسيله دولت و بقيه تعهدات و هزينه ها براي تکميل و بهره برداري از آزادراه توسط بنياد تعهد گرديد.  در سال 1380 به علت محدوديتهاي مبتلا به واگذاري زمينهاي تعهد شده مذاکرات براي تغيير قرارداد شروع و نهايتا در سال 83 متمم قرارداد منعقد و عمليات اجرايي در سال 84 با هزينه کرد 75 ميليارد ريال و تامين اعتبار بابت برگزاري جلسات، رفع مشکلات و سو» تفاهمات، انتخاب بانک عامل و انجام کارهاي بانکي اقدام و عمليات اجرايي با شرايط جديد شروع گرديد.  سال 1381 رييس جمهوري وقت ايران پروژه ساخت آزادراه تهران - شمال را جزو پروژه هاي داراي اولويت انتخاب کرد ولي در تخصيص اعتبارهاي اين طرح در دولت گذشته تعلل صورت گرفت.  دولت نهم نيز پس از استقرار مصوباتي در اين خصوص داشت از جمله آن که موافقت شوراي اقتصاد با درخواست وزارت راه و ترابري براي اصلاح تامين منابع مالي فاز نخست آزاد راه تهران- شمال بود.  در اسفندماه سال 84 بابت پيش پرداخت فاينانس تعهد شده، مبلغ معادل 33 ميليون دلار توسط بنياد به بانک عامل پرداخت گرديد.
 
استاندار تهران: 
کاهش جمعيت تهران با جديت پيگيري مي شود 
استاندار تهران از برنامه هاي استانداري براي کاهش جمعيت تهران خبر داد و اعلام کرد که در حال حاضر 400 هزار بيکار در استان حضور دارند.   به گزارش مهر، مرتضي تمدن افزود: استانداري تهران در سال همت و کار مضاعف برنامه ريزي هاي خاصي براي تحقق اهداف اين استانداري در راستاي سياست هاي دولت و برنامه هاي رييس جمهور انجام داده است.  وي افزود: اين برنامه ها بر اساس منشور کاري سال 89 تعيين و مشخص شده است.  وي افزود: تا 20 خرداد ماه فرم هاي اقتصادي خانوار تکميل و مراحل براي افتتاح حساب هاي بانکي آغاز مي شود.  تمدن تاکيد کرد: کاهش جمعيت استان تهران که از مهمترين برنامه هاي سال 89 در تهران است که نيازمند اجراي برنامه عملياتي دقيق و مفصلي است.  وي با تاکيد بر اينکه ادامه وضعيت در تهران به شکل موجود ممکن نيست افزود: بايد از رشد جمعيت در تهران جلوگيري شود و مهاجرت معکوس نيز از اين استان آغاز شود.

 تعيين تکليف تعرفه برق طي هفته آينده 
وزير نيرو از بررسي تعرفه برق توسط کارگروه تحول اقتصادي در هفته آينده خبر داد.مجيد نامجو در گفت وگو با فارس، افزود: کارگروه تحول اقتصادي هفته آينده تعرفه برق را بررسي مي کند بنابراين هنوز در خصوص تعرفه برق اتفاق جديد و يا تحول خاصي رخ نداده و همانند سال گذشته است. وي ادامه داد: پيشنهاد وزارت نيرو به دولت در خصوص تعرفه برق همان پيشنهاد قبلي است بنابراين پيشنهاد جديدي در خصوص تعرفه برق از سوي وزارت نيرو مطرح نشده است. 
وي تاکيد کرد: وزارت نيرو راجع به بحث تعرفه آب ورود نکرده است. 

 حضور بانک کشاورزي در نمايشگاه ايثارگران 
نمايشگاه ايثارگران به مناسبت حماسه آزاد سازي خرمشهر ، با حضور اکثر بانک ها و بيمه ها در وزارت امور اقتصادي و دارايي برگزار شد.  به گزارش بينا به نقل از روابط عمومي بانک کشاورزي اين نمايشگاه که در حاشيه همايش آزادي خرمشهر و همزمان با روز مقاومت، ايثار و پيروزي برگزار شده بود در روز افتتاحيه مورد استقبال با شکوه بازديد کنندگان قرار گرفت. اين گزارش حاکي است، بانک کشاورزي در اين نمايشگاه، با بهره گيري از ابزارهاي نمايشگاهي ازجمله LCD  ، بنر و استند و نصب تصاوير شهداي بانک و تصاويري از جبهه حضور موثري داشت. 

برگزاري مراسم گراميداشت سالروز فتح خرمشهر در بانک ملي   
مراسم گراميداشت سالروز فتح خرمشهر با حضور اعضاي هيات مديره، مديران و کارکنان بانک ملي در نمازخانه ادارات مرکزي اين بانک برگزار شد. به گزارش روابط عمومي  بانک ملي، در اين مراسم سردار شمس دولت آبادي مدير پژوهشکده مطالعات راهبردي و امنيت ملي دانشگاه عالي دفاع ملي گفت: حماسه فتح خرمشهر جزو افتخارات ملي کشور و نقطه عطفي در دوران دفاع مقدس است که برتري قدرت معنويت را در جهان امروز به اثبات رساند. 

استقبال از صدور آني کارت نقدي بانک اقتصادنوين
هرچند مدت کوتاهي از صدور آني کارت در شعب منتخب بانک اقتصادنوين مي گذرد، اما اين خدمت بانک اقتصادنوين مورد استقبال مشتريان اين بانک قرار گرفته است. به گزارش اداره روابط عمومي بانک اقتصادنوين، 100 شعبه منتخب اين بانک در 36 روز کاري بيش از 28 هزار کارت نقدي آني براي متقاضيان صادر کرده اند. شعبه منتخب بانک اقتصادنوين در مدت ياد شده به طور متوسط روزانه 784 کارت براي متقاضيان صادر کرده اند که تعداد قابل توجهي است. در فاز نخست صدور کارت آني در شعب بانک اقتصانوين، يکصد شعبه اين بانک به صورت آني براي متقاضيان کارت نقدي صادر مي کنند که 80 شعبه در شهرستان ها و 20 شعبه تهران اين خدمت را ارايه مي کنند. علاوه بر اين متقاضيان اين خدمت مي توانند طرح مندرج بر روي کارت خود را از ميان طرح هاي پيشنهادي شعب، انتخاب کنند. با توجه به لزوم تسهيل ارايه خدمات بانکداري الکترونيکي در شهرستان ها و توسعه استفاده از کارت به جاي پول نقد، در فاز نخست صدور آني کارت بانک اقتصادنوين، ارايه اين خدمت از سوي شعب شهرستان اين بانک مورد توجه قرار گرفته است.

حضور بانک تجارت در همايش بزرگ ايثار 
   بانک تجارت در همايش بزرگ ايثار که از سوي وزارت امور اقتصادي و دارايي و به مناسبت سالروز آزادسازي خرمشهر برگزار شد حضوري فعال داشت. به گزارش روابط عمومي بانک تجارت، در اين همايش که با حضور جمعي از خانواده شهدا ، جانبازان ، ايثارگران و آزادگان وزارت اقتصاد و سازمان هاي تابعه اين وزارت خانه همراه بود، سالروز حماسه غرورآفرين رزمندگان اسلام در آزادسازي خرمشهر قهرمان گرامي داشته شد.

سپرده هاي بانکي بيمه مي شوند 
رييس شوراي عالي هماهنگي مديران عامل بانک هاي دولتي از انجام مطالعات اجراي بيمه سپرده هاي بانکي خبر داد و گفت: گرچه سپرده هاي قرض الحسنه نيز مورد حمايت دولت است اما سازمان مشخصي به عنوان متولي براي آن پيش بيني نشده است. محمودرضا خاوري در گفت و گو با مهر، درباره بيمه سپرده هاي بانکي گفت: در قانون عمليات بانکي بدون ربا و فصل دوم آيين نامه مربوطه، بيمه سپرده ها مورد توجه قرار گرفته است، به ويژه سپرده هايي که قابل تضمين نيست.
رييس شوراي عالي هماهنگي مديران عامل بانکهاي دولتي با بيان اينکه در اين نوع بيمه ها ريسک توسط مشتري قبول مي شود و بيمه آن اختياري نيست، افزود: اما نياز است که سپرده هاي بانکي بيمه شوند.
وي با تاکيد بر اينکه بانک ها بايد به سپرده گذاران اطمينان دهند که سپرده هاي آنها از ريسک کمتري برخوردار هستند، اظهارداشت: با توجه به اينکه قرار است بانک ها براساس بازدهي واقعي اقتصاد عمل کنند که اصل سرمايه آنها به خطر نيافتد، لذا اجراي اين طرح مفيد خواهد بود.

 مرکز تست واگن  هاي توليد داخل،
 به زودي راه اندازي مي شود 
   مديرعامل شرکت صنايع ريلي ايران خودرو (ايريکو) از راه اندازي مرکز تست واگن  هاي توليدي قطار در کشور خبر داد و گفت: با راه اندازي اين مرکز تا مهرماه امسال، امکان تست در ايريکو فراهم خواهد شد. به گزارش ايرنا، "ناصر صوفي" با بيان اينکه در دنيا تنها سه مرکز در کشورهاي اتريش، ايتاليا و انگليس امکان تست قطار دارند، افزود: انجام تست بسيار گران قيمت و زمان بر است، بنابراين با ايجاد مرکز تست قطار در کشور، از خروج ارز جلوگيري و زمينه اشتغال در کشور فراهم خواهد شد. وي سپس به نبود مرکز تست قطار در منطقه اشاره کرد و اظهار داشت: براي کشوري که در مسير توسعه بخش حمل و نقل ريلي گام برداشته و درصدد افزايش واگن هاي قطار به حدود 12 هزار دستگاه است، وجود مرکز تست از جلمه ضروريات محسوب مي شود. 

به مناسبت آزادسازي خرمشهر; 
فروش ويژه محصولات ايران خودرو آغاز شد 
فروش ويژه محصولات ايران خودرو به مناسبت سالگرد آزاد سازي خرمشهر توسط نمايندگي هاي مجاز اين شرکت در سراسر کشور آغاز شد. به گزارش مهر، در فروش ويژه سالروز آزاد سازي خرمشهر کارت هديه اي به مشتريان اهدا و 15 روز پس از تحويل خودرو از طريق پست ارسال مي شود. فروش ويژه محصولات ايران خودرو به مناسبت سالگرد آزاد سازي خرمشهر، با شرايط نقد واقساط و تخفيف ويژه صورت مي گيرد و در کنار آن نيز، فروش اعتباري براي نخستين بار آغاز مي شود; به نحوي که خريداران محصولات ايران خودرو مي توانند با پرداخت 60 درصد بهاي خودرو، مابقي آن را در قالب يک چک بلند مدت پرداخت کنند. در طرح فروش محصولات ايران خودرو به مناسبت سالگرد پيروزي خرمشهر خودرو هايي از جمله  پژو407 به صورت نقد و اقساط (12 چک) ، سوزوکي گراندويتارا با موتور جديد 2400 سي سي، پژو پارس  در انواع مدل ها (دو گانه سوز ،ELX،اتوماتيک وسال )، سمند ال ايکس اتوماتيک به همراه ديگر مدل ها، پژو   SLX  405 به همراه مدل هاي بنزيني و دوگانه سوز; پژو 206 تيپ هاي 2 و 3، 206 صندوقدار; V8  پژو روآ سال و وانت باردو در دونوع بنزيني و دو گانه سوز به بازار عرضه مي شوند. فروش هاي مذکور تا پايان ماه جاري و يا تا تکميل ظرفيت خودرو ادامه دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته