جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/03/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3605

  نقدينگي از مرز 235 هزار ميليارد تومان گذشت  

 رييس کل بانک مرکزي با تاکيد بر اينکه بانکها بايد بانکداري کنند نه کارخانه داري اعلام کرد بر اساس جديدترين آمار، ميزان نقدينگي کشور به 235 هزار ميليارد تومان با رشد 23/9 درصد رسيده است. 
به گزارش مهر، محمود بهمني با اشاره به اينکه رقابت بين بانکهاي دولتي و خصوصي باعث شد که بانک هاي دولتي به خود بيايند، افزود: تمام قوانين مورد نياز براي ابزار برات کارت تضميني وجود دارد و هم اکنون به نحو مدرن قانون برات رونمايي مي شود.
رييس کل بانک مرکزي در بخش ديگري از سخنان خود به کاهش قيمت يورو و ايجاد مشکلات اقتصادي براي کشورهاي منطقه يورو اشاره کرد.
وي سياست بانک مرکزي را انبساطي عنوان کرد و گفت: نقدينگي کشور هم اکنون 2355 ميليارد ريال با رشد 23/9 درصد است که ناشي از تزريق منابع به جامعه بوده است.
بهمني اظهار داشت: رشد منابع 400 هزار ميليارد ريال بود که با کنار گذاشتن سپرده قانوني توانستيم 60 درصد نياز نقدينگي کشور را پاسخ دهيم.
وي با تاکيد بر اينکه بايد به فکر نياز واحدهاي توليدي و صنعتي باشيم، افزود: جذب سرمايه گذاري خارجي در کشور بايد تقويت شود بنابراين تضمين لازم را به سرمايه گذاران خارجي مي دهيم.
بهمني خاطر نشان کرد: اگر نقدينگي در خدمت توليد و صنعت باشد باعث افزايش عرضه و حفظ اشتغال خواهد شد و تورم را در پي نخواهد داشت اما اگر نقدينگي بدون هدف وارد بازار شود و عملياتي صورت گيرد قطعا تورم زا خواهد بود.
وي ويژگي بانکداري بدون ربا را کنترل و نظارت بر مصرف منابع بانکي دانست و تاکيد کرد: پول بايد در جاي خود مصرف شود و متناسب با پيشرفت فيزيکي طرح ها پرداخت شود.
رييس کل بانک مرکزي رقم سپرده هاي قرض الحسنه را 140 هزار ميليارد ريال عنوان کرد و گفت: رقم سپرده هاي بانکي در گذشته 120 هزار ميليارد ريال بود که 20 هزار ميليارد ريال افزايش يافته است.
وي با بيان اينکه 80 درصد منابع قرض الحسنه در بخش واقعي به مصرف رسيده است، گفت: نسبت تسهيلات به سپرده ها از 58 درصد به بيش از 70 درصد رسيده است.
بهمني با بيان اينکه 93 هزار ميليارد ريال از قرض الحسنه ها به مصرف رسيده است، اظهار داشت: سال گذشته 433 هزار ميليارد ريال تسهيلات پرداخت شده است


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته