جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/03/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3605

 معرفي رشته هاي تحصيلي  

رشته مشاوره و راهنمايي

موضوع اين رشته تحصيلي:
مشاوره به افراد آموزش مي دهد که چه کنند تا دچار بحرانهاي روحي نگردند و راه پيشرفت و تکامل را راحتتر و سريعتر طي نمايند. بخش ديگري از مشاوره نيز شامل حال افرادي مي شود که دچار بحران شده اند و اکنون نمي دانند که چگونه بايد از بحران مورد نظر عبور کرده و يا با آن کنار بيايند. که در اينجا مشاور به فرد مراجعه کننده کمک مي کند تا بتواند بر بحران موجود غلبه کند. مشاوره بيشتر جنبه کاربردي دارد و از تحقيقات و داده هاي روانشناسي براي حل مشکلات مردم ياري مي گيرد، مردم عادي که با بحرانهاي روحي روبرو هستند.
 توانايي هاي لازم:
خوب گوش دادن و خوب سخن گفتن دو ويژگي مهم و ضروري براي دانشجوي رشته مشاوره است. يک مشاور بايد بتواند با صبر و بردباري و آرامش دروني خود، فضاي مناسبي براي مراجعه کننده ايجاد کند و به او اجازه دهد که خود را تخليه کرده و دغدغه هاي ذهني خويش را بيان کند. يک مشاور خوب بايد از مسائل اقتصادي، سياسي، اجتماعي و مذهبي نيز اطلاع داشته باشد.
 موقعيت شغلي در ايران:
مشاوره داراي ابعاد مختلفي است و مي توان براي انتخاب رشته تحصيلي، ازدواج، شغل يابي، نحوه ارتباط در يک محيط صنعتي، نحوه ارتباط اعضاي خانواده و يا نحوه روبرو شدن با بحرانهاي دوران نوجواني و جواني از مشاور استفاده کرد. امروزه شغل مشاوره يکي از شغلهاي تعريف شده در آموزش و پرورش است. و هر مدرسه در مقطع متوسطه و يا پيش دانشگاهي حداقل نياز به يک مشاور دارد. به همين دليل با کمبود کارشناس در رشته مشاوره روبرو هستيم. در ضمن يک مشاور مي تواند به غير از آموزش و پرورش در بهزيستي، کميته امداد، فرهنگسراها، مراکز بازپروري و زندانها به کار مشاوره بپردازد.
 درس هاي اين رشته در طول تحصيل:
دروس پايه و اصلي:
رياضيات پايه، مباني جامعه شناسي، انسان از ديدگاه اسلام، روانشناسي عمومي، اصول فلسفه آموزش و پرورش آمار توصيفي، آموزش و پرورش ابتدايي، راهنمايي و متوسطه، جامعه شناسي آموزش و پرورش، روانشناسي از ديدگاه دانشمندان اسلامي، مباني راهنمايي و مشاوره، فيزيولوژي انسان (اعصاب و غدد)، آمار استنباطي،  روشها و فنون راهنمايي و مشاوره، سنجش و اندازه گيري در علوم تربيتي، روشها و فنون تدريس، نماد خانواده در اسلام ايران، روانشناسي رشد، روش تحقيق در علوم تربيتي و مشاوره، مقدمات مديريت آموزشي، روانشناسي يادگيري، توليد و کاربرد مواد آموزشي، مباني کامپيوتر، روانشناسي شخصيت، روانشناسي تربيتي، آسيب شناسي رواني،  مسائل جوانان و نوجوانان، روانشناسي اجتماعي، روانشناسي و آموزش افراد استثنايي،  بازي درماني، اختلالات يادگيري، آسيب شناسي اجتماعي، بهداشت رواني. 
 دروس تخصصي:
راهنمايي و مشاوره تحصيلي، راهنمايي و مشاوره شغلي، کاربرد آزمونهاي رواني1                       ( هوش، استعداد،  رغبت)، کاربرد آزمونهاي تشخيصي و شخصيت در مشاوره، نظريه مشاوره و روان درماني، راهنمايي و مشاوره گروهي، مشاوره خانواده، مددکاري اجتماعي در مشاوره، روشهاي تغيير و اصلاح رفتار، متون تخصصي زبان، پروژه تحقيقاتي، تمرين عملي مشاوره( فعاليتهاي راهنمايي)، تمرين عملي مشاوره( فعاليتهاي مشاوره اي).


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته