جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3619

 اخبار اقتصادي  

معاون وزير صنايع خبر داد;
قول مساعدت بانک ها براي تامين نياز
 52 هزار ميليارد توماني طرح هاي نيمه تمام
معاون برنامه ريزي وزير صنايع و معادن با اشاره به وجود 20 هزار و 700 طرح صنعتي نيمه تمام در کشور، از توافق وزارت صنايع و بانک مرکزي براي تامين نياز 52 هزار ميليارد توماني اين طرح ها خبر داد.
به گزارش فارس، محسن حاتم در يک نشست خبري اظهار داشت: يکي از دلايل وجود طرح هاي نيمه تمام، اشباع بازار برخي صنايع است که به همين دليل از نظر زيرساختي و منابع مالي توان ادامه سرمايه گذاري  در اين واحدها فراهم نشده است. 
وي افزود: براي حل مشکل ايجاد طرح هاي نيمه تمام بايد به چند مولفه توجه داشت که يکي از آنها اصلاح دستورالعمل صدور مجوز توليد است، به طوري که مجوز تاسيس به دو نوع الف و ب تقسيم شد. 
وي توجه به زنجيره ارزش و توليد در زنجيره هاي بالاتر ارزش افزوده را از جمله اقدامات وزارت صنايع در راستاي هدفمند کردن سرمايه ها عنوان کرد و گفت: در حال حاضر 20 هزار و 700 طرح نيمه تمام با پيشرفت بيش از 20 درصد در کشور وجود دارد که براي فعال کردن اين طرح ها توافقاتي با بانک مرکزي صورت گرفته است. 
وي ادامه داد: دو نوع طرح نيمه تمام در کشور وجود دارد، يکي از آنها، طرح مشترک محسوب مي شود که بانک ها در اجراي آن مشارکت و سرمايه گذاري داشته اند و هم اکنون نيز انگيزه لازم براي فعال کردن چنين طرح هايي وجود دارد. 
وي تصريح کرد: بخش ديگري از طرح هاي نيمه تمام، طرح هاي غير مشترک است که پس از صدور مجوز توليد، بخش خصوصي بايد حدود 30 تا 40 درصد سرمايه گذاري را انجام دهد. 
حاتم با بيان اينکه طبق توافق انجام شده با سيستم بانکي، تزريق تسهيلات به طرح هاي مشترک نيمه تمام انجام خواهد شد، اظهار داشت: سرمايه گذاري لازم براي اجراي اين طرحها حدود 52 هزار ميليارد تومان(به قيمت جاري) برآورد مي شود. 
به گفته وي، 70 درصد طرح هاي نيمه تمام به طرح هاي مشترک و 30 درصد بقيه به طرح هاي بخش خصوصي تعلق دارد.  معاون وزير صنايع با بيان اينکه اجراي برخي از طرح هاي نيمه تمام با گذشت ساليان متوالي از صدور مجوز، فاقد توجيه اقتصادي شده اند، گفت: اولويت بندي لازم در اين مورد به بانک ها اعلام شده و سيستم بانکي نيز بر همين اساس، تزريق تسهيلات مالي را انجام خواهد داد.  وي ابراز اميدواري کرد: تسهيلات لازم براي اجراي طرح هاي نيمه تمام اولويت يک تا پايان امسال تامين شود. 
 
شاخص دستمزد کارگران ساختماني افزايش يافت  
شاخص دستمزد کارگران ساختماني در مناطق شهري ايران در اسفند ماه سال گذشته به عدد 276/6 رسيد که در مقايسه با ماه قبل بطور تقريب بي تغيير بود و نسبت به ماه مشابه سال 87 برابر با 6/6 درصد افزايش داشت.براساس گزارش ايرنا به نقل از اداره کل آمارهاي اقتصادي بانک مرکزي، در اسفند ماه سال 88 شاخص هاي دستمزد بنا و کارگر ساده ساختماني بترتيب به اعداد 263/3 و 269/1 رسيد. شاخص دستمزد بنا و کارگر ساده ساختماني در اسفند ماه سال گذشته نسبت به ماه قبل، شاخص دستمزد بنا 0/4 درصد رشد و شاخص دستمزد کارگر ساده ساختماني 0/2 درصد کاهش داشت. همچنين شاخص هاي يادشده در مقايسه با ماه مشابه سال 87 بترتيب 3/8 و 3/3 درصد افزايش داشت. در گزارش بانک مرکزي آمده است، متوسط شاخص دستمزد کارگران ساختماني در سال 88 به عدد 269/8 رسيد که در مقايسه با سال 87 معادل 9/6 درصد رشد نشان مي دهد. متوسط شاخص هاي دستمزد بنا و کارگر ساده ساختماني بترتيب به اعداد 259/3 و 265/5 رسيد که نسبت به سال 87 بترتيب 7/1 و 3/4 درصد افزايش داشته است. 
 
افزايش 14برابري تعداد نمايندگي هاي مجاز ايران خودرو
به منظور ارايه خدمات مطلوب به مشتريان و جلب رضايت آنان، شرکت ايساکو تا نيمه خردادماه امسال مجوز ساخت 28 نمايندگي مجاز جديد به متقاضيان اعطا کرده است. 
محمدرضا بابايي مدير عامل شرکت خدمات پس از فروش ايران خودرو (ايساکو) با بيان مطلب بالا گفت: طي مدت زمان مذکور شش نمايندگي مجاز به دليل عدم رضايت مشتريان لغو امتياز و 14 نمايندگي ديگر تعليق شده اند.  وي افزود: از ابتداي امسال تا نيمه خرداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 1400 درصدي در اعطا و 6 برابر افزايش در لغو داشته ايم و تعداد تعليق نمايندگان متخلف از دو برابر بيشتر شده است. اين افزايش حاکي از نظارت دقيق تر بر نمايندگي ها و افزايش سطح دسترسي مشتريان بوده است. 
وي تاکيد کرد:  نظر به دستورات مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو در زمينه نظارت بيشتر بر شبکه خدماتي و ارائه خدمات مطلوب به به مشتريان، شرکت ايساکو برنامه هاي منسجمي اجرا کرده است و 12 دفتر منطقه اي در سراسر کشور بر فرايند ارائه خدمات نمايندگي نظارت و گزارش هاي فعاليت هاي نمايندگان را به طور کامل مورد بررسي قرار مي دهند تا روز به روز خدمات ارائه شده بيشتر مطابق انتظارات مشتريان باشد.  مديرعامل ايساکو افزود: گروه صنعتي ايران خودرو توجه خاصي به برنامه هاي در حال اجراي خدمات پس از فروش دارد و قطعه سازان و خطوط توليد براساس بازخوردهاي منعکس شده اصلاح فرايند مي دهند تا برابر درخواست هاي مشتري، کيفيت توليد ارتقا» يابد.  بابايي سال 1389 را سالي سخت براي خدمات پس از فروش دانست و گفت: امسال براي جهش در خدمات وظايف سنگيني بر عهده خدمات پس از فروش سپرده شده و از اين رو ايساکو با توان مضاعف براي ايجاد سطح دسترسي مناسب براي مشتريان تلاش مي کند. 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته