جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/04/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3627

 رييس کل بانک مرکزي با اشاره به ترکيب سبد ارزي;
 بازارهاي جهاني را لحظه به لحظه رصد مي کنيم 

رييس کل بانک مرکزي با تاکيد بر اينکه براي تصميم گيري درباره ترکيب سبد ارزي "لحظه به لحظه" بازارهاي جهاني را رصد مي کنيم تا در هر مقطع زماني، تصميم خاص خود را بگيريم گفت: جزئيات اين اقدامات را فعلا بنا به مصلحت کشور نمي توانيم اعلام کنيم ولي در ماه هاي آينده گزارشي در اين باره به مردم ارائه خواهيم کرد.
محمود بهمني در گفت و گو با  مهر درباره جديدترين اقدامات بانک مرکزي درباره ترکيب سبد ارزي کشور گفت: دو سال قبل شرايط ايجاب مي کرد که بانک مرکزي، تغييراتي را در سبد ارزي کشور انجام دهد. اين کار صورت گرفت و فايده هاي بسياري نيز براي کشور داشت چراکه آن زمان، ارزش دلار و يورو يکسان بود و بنابراين تغيير در سبد ارزي و تبديل ذخاير از دلار به يورو، بسيار براي کشور مفيد بود.بهمني افزود: بانک مرکزي در حال حاضر بازارهاي جهاني را "لحظه به لحظه" رصد مي کند تا ببيند در هر مقطع زماني، چه تصميمي بايد اتخاذ کند، البته تصميمات به طور قطع اعلام نمي شود.
رييس کل بانک مرکزي با رد برخي اخبار رسانه هاي خارجي مبني به احتمال تبديل 45 ميليارد دلار يورو به دلار و طلا و با تاکيد بر اينکه اجازه نمي دهيم که کشور متضرر شود، گفت: به مردم اطمينان مي دهم که بانک مرکزي به شدت اوضاع را تحت کنترل دارد و تصميمات به موقعي را اتخاذ مي کند که به طور قطع، گزارش آن را در ماه هاي آينده به مردم ارايه خواهيم داد.
بهمني با اشاره به نحوه تبديل حساب ذخيره ارزي به صندوق توسعه ملي، گفت: در صندوق توسع ملي قرار بر اين است که 20 درصد از منابع درآمدي نفت کشور به حساب صندوق توسعه ملي منتقل شود; بنابراين از اين به بعد تمرکز بانک مرکزي از حساب ذخيره ارزي بر اين صندوق صورت مي گيرد.رييس کل بانک مرکزي افزود: دستورالعمل اين صندوق هم اکنون در مجلس مطرح است و به زودي مصوب مي شود. بر اين اساس، بايد ديد که چگونه و با چه ضوابط و دستورالعملي مي توان از اين منابع استفاده کرد، ضمن اينکه اين موضوع در قانون لحاظ خواهد شد.وي تصريح کرد: در سال گذشته اگر نفت را بالاي 37/5 دلار مي فروختيم، مازاد به حساب ذخيره ارزي واريز مي شد و در اين حساب براي ارايه تسهيلات ارزي به بخش خصوصي تصميم گيري مي شد. براي بخش دولتي نيز صرفا با مجوز مجلس، امکان برداشت وجود داشت.
بهمني گفت: امسال که قيمت پايه نفت در بودجه 65 دلار ديده شد، در مجموع 20 درصد از منابع نفتي به صندوق واريز مي شود، يعني صندوق توسعه ملي همواره موجودي خوبي خواهد داشت که مي توان براساس آن موجودي، تصميم گيري کرد.
رييس کل بانک مرکزي در خصوص نحوه نظارت بر فعاليت صندوق توسعه ملي خاطرنشان کرد: براي اين کار هيات امنايي تعيين مي شود که رييس را مشخص مي کنند. اگر بانک مرکزي رييس باشد، وظيفه نظارت با بانک مرکزي است; ولي به طور قطع يکي از اعضاي اصلي بانک مرکزي خواهد بود چراکه مسائل آن مرتبط با درآمدهاي ارزي کشور است و بايد سياست هاي ارزي و کنترل هاي مربوط به آن توسط بانک مرکزي انجام شود.بهمني در خصوص چگونگي برداشت دولت از منابع صندوق توسعه ملي خاطرنشان کرد: بايد ديد مصوبه اي که مجلس در اين زمينه خواهد داشت، چيست. ما به دنبال آن مصوبه هستيم. ممکن است شرايطي بگذارند که ما دقيقا براساس آن شرايط عمل کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
اجتماعي
آگهي هاي روزنامه
اطلاعيه پذيرفته شدگان المپيادهاي علمي خرداد1389-تهران
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته