جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/04/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3627

  سد آزاد کردستان به عنوان يکي از بزرگترين سدهاي کشور ، سال آينده آبگيري مي شود 

 سنندج - خبرنگارآفرينش

طرح سد آزاد با 57 درصد پيشرفت فيزيکي طبق برنامه شهريور سال 1390آبگيري مي شود.
اسماعيل نجار استاندار کردستان در جريان بازديد مدير عامل شرکت توسعه منابع آب و نيروي کشور از اين سد با بيان اين مطلب گفت: براي احداث سد آزاد تاکنون يک هزار و 200 ميليارد ريال هزينه شده و براي تکميل 800 ميليارد ريال ديگر نياز است.
وي اظهار داشت: مجموع اعتبار مورد نياز براي احداث سد آزاد و سامانه انتقال هفت هزار ميليارد ريال برآورد شده است که اين طرح خود شامل چهار طرح مهم شامل ، سد ، انتقال آب، نيروگاه 10 مگاواتي و نيروگاه تلمبه ذخيره اي 5 مگاواتي است.
به گفته وي حجم مخزني سد آزاد 300 ميليون متر مکعب و حجم تنظيم آن 350ميليون متر مکعب بر آورد شده است و از اين مقدار سالانه 190 ميليون متر مکعب آن به دشت هاي قروه و دهگلان منتقل مي شود.
وي گفت: همچنين 65 ميليون متر مکعب از ذخيره سد آزاد نيز براي تامين نيازهاي زيست محيطي و اراضي پايين دست به کشاورزي اختصاص خواهد يافت.
نجار اضافه کرد: کار مطالعاتي نيروگاه 10 مگاواتي سد نيز به اتمام رسيده و اکنون آماده آغاز عمليات اجرايي است و در مورد نيروگاه 500 مگاواتي تلمبه ذخيره اي نيز که يک هزار و 600 متر طول تونل دسترسي به نيروگاه دارد تاکنون 110 متر آن انجام شده است.
وي افزود: سامانه انتقال آب از سد آزاد به دشت هاي قروه و دهگلان نيز به طول 84 کيلومتر بعد از اتمام نيروگاه تلمبه ذخيره اي آغاز مي شود.
سيد محمدرضا رضا زاده  مدير عامل شرکت توسعه منابع آب و نيروي کشور در جريان اين بازديد ، به سد آزاد به عنوان يکي از سدهاي عظيم کشور اشاره کرد و گفت: کنترل سيلاب منطقه، تامين آب دشت هاي استان، توليد 500 مگاوات برق ،معرفي ظرفيت هاي گردشگري استان از جمله مهمترين اهداف ساخت سد آزاد است.
وي افزود: توجه به مسائل اجتماعي منطقه به عنوان يکي از طرح هاي جنبي سد آزاد از اولويت خاصي به عنوان الگوي برتر برخوردار است.
وي همچنين به انتقال و جابجايي مردم روستاهاي اطراف سد که بعد از بهره برداري سد، روستايشان غرق آب مي شود اشاره کرد و گفت: ساخت شهرک آزاد با هدف جابجايي مردم اين روستاها از جمله طرح هاي اجتماعي فرهنگي اين سد است.
رضا زاده از انتقال و جابجايي ساکنان اين روستاها به عنوان يکي از الگوهاي موفق در اين زمينه و پيشگيري از مهاجرت روستاييان نام برد و گفت:اين کار ارزشمند به عنوان الگو در طرح هاي ديگر سد سازي کشور اجرايي خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
اجتماعي
آگهي هاي روزنامه
اطلاعيه پذيرفته شدگان المپيادهاي علمي خرداد1389-تهران
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته